Okamura chce do Senátu. Podporuji nadstranické kandidáty Drahoše, Fischera i Hilšera, vzkazuje

Praha - Do vysoké politiky se snaží vstoupit další člen rodiny Okamurů. Lidovec a překladatel Hayato Okamura, starší bratr předsedy SPD Tomia, by se rád dostal do Senátu. Na sociálních sítích popsal, jak to s jeho kandidaturou vypadá.

Starší bratr známějšího Tomia Okamury by se chtěl ucházet o křeslo v Senátu. „Moje kandidatura do Senátu ve volebním obvodě ,,Praha 8" zůstává stále otevřená. Po několik měsíců kolem ní vedu jednání a dialog jak uvnitř KDU-ČSL, jejímž jsem členem - tak s představiteli dalších demokratických politických stran,“ popisuje současnou situaci na svém facebooku Hayato Okamura.

Postupně prý získal upřímnou podporu lidovců z obvodních organizací v Praze 8 i Praze 9 - tedy z oblastí, kde by kandidoval. „Po dalším vyjednávání mi pak minulý měsíc odhlasovalo podporu pražské vedení KDU-ČSL (tzv. ,,městský výbor", který se skládá z přibližně 30 členek a členů). Zároveň jsem se opakovaně účastnil „grilování" u Pirátů. Tam jsem z původních 4 uchazečů o podporu této strany pro volební obvod Praha 8 postoupil do užšího výběru zbývajících dvou - ale hlasující členové Pirátské strany dali nakonec přednost kandidátovi, který není členem jiné politické strany. Nyní mne ještě čekají setkání a jednání se členy Strany zelených,“ vysvětluje lidovec.

Ocenil také to, že v senátních volbách budou o přízeň voličů bojovat i někdejší prezidentští kandidáti. „Jsem rád, že ve třech ze 4 pražských senátních obvodů, kde se mají v říjnu volby konat - budou kandidovat nadstraničtí „prezidentští" kandidáti. Pana profesora Drahoše, diplomata Pavla Fischera i dr. Marka Hilšera upřímně podporuju - a ze srdce jim přeju, aby se senátory skutečně stali,“ přiznává Okamura.

„Také svoji kandidaturu pokládám za možnou a smysluplnou jedině, budu-li autentickým demokratickým kandidátem všech občanů bez rozdílu stranických sympatií a příslušnosti - a to přesto, že jsem sám členem KDU-ČSL. Přitom je mi vzorem cesta, kterou šli po 2.světové válce křesťanští demokraté z CDU a CSU v Západním Německu. S osobnostmi jako Konrad Adenauer a Helmut Kohl - které se dokázaly jasně postavit nebezpečí komunistické totality z Východu - a zároveň byly ve vnitrostátní politice schopné na základě výsledků svobodných parlamentních voleb konstruktivního dialogu jak se sociálními, tak liberálními demokraty z SPD a FDP,“ píše.

Dodal také, že na své kandidatuře nijak nelpí. „Zároveň jsem přijetí odpovědnosti a poslání v úloze senátora otevřený - ve smyslu služby veřejnosti, občanům, demokracii. V blízké budoucnosti k tomu očekávám vyjádření celostátního vedení KDU-ČSL,“ dodal Okamura.

Související

Hayato Okamura Rozhovor

Rozhádání bratři Okamurové usednou ve Sněmovně. Lidsky mám Tomia rád, ale extrémisté do vlády nepatří, říká Hayato

Několik let spolu nepromluvili ani slovo. Vzájemně se proti sobě vymezují, jsou rozhádaní. Nyní se ale lidovecký Hayato Josef Okamura bude po letošních volbách pravidelně potkávat v nové Poslanecké sněmovně se svým bratrem Tomiem, šéfem SPD. Dokonce při ustavující schůzi, kdy ještě nejsou utvořeny kluby, sedí zákonodárci podle abecedy, a tak rivalové usednou do jedné lavice. „Jsem připravený a v Poslanecké sněmovně k tomu bude jistě příležitost, abychom se v kuolárech setkali, třeba na svačině a popovídali si. Jistě je to v Božím plánu, nejedná se o náhodu, že oba jsme se jako bratři dostali do parlamentu,“ řekl člen vítězné koalice Spolu Hayato Okamura reportérům, mezi nimiž byly i EuroZprávy.cz.
Miloš Zeman

Mela u Hradu. 200 lidí protestovalo proti Zemanovi, dorazil i Hayato Okamura

Zhruba dvě stovky lidí se dnes sešly na pražském Hradčanském náměstí u sochy Tomáše Garrigua Masaryka, aby vyjádřily nesouhlas s jednáním prezidenta Miloše Zemana. Podle organizátorů protestu prezident několikrát porušil ústavu, naposledy otálením s odvoláním Antonína Staňka (ČSSD) z funkce ministra kultury. Demonstraci pořádali fotograf Tom Rimpel, aktivista Ray Baseley a překladatel a bývalý diplomat Fedor Bruoth. Mezi řečníky vstoupil například religionista Hayato Okamura nebo právník a bývalý poslanec Evropského parlamentu Pavel Svoboda.

Více souvisejících

Hayato Okamura Senát ČR

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

včera

včera

včera

včera

Soukup přišel o TV Barrandov. Valná hromada ho odvolala z představenstva

Podnikatel Jan Čermák nahradil Jaromíra Soukupa v jednočlenném představenstvu společnosti Barrandov Televizní Studio, jak rozhodla před měsícem valná hromada firmy. Tato změna byla dnes oficiálně zapsána ve Sbírce listin. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy