Praha/Brno - Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský by si přál, aby se prezident Miloš Zeman 24. října zúčastnil slavnosti ke 100. výročí Československa. Ústavní soud ji uspořádá ve svém brněnském sídle, očekává také účast dalších ústavních činitelů. Dnes při jednání osobně pozval předsedu Senátu Milana Štěcha (ČSSD).
Rychetský nedávno také požádal Zemana o schůzku kvůli některým očekávaným personálním změnám v justici. Termín schůzky zatím Rychetský nezná, ale předpokládá, že k ní nepochybně dojde. Novinářům dnes řekl, že jeho žádost nemá žádné časové omezení.
Server HlídacíPes.org minulý týden napsal, že Rychetský chce s prezidentem mluvit o svém potenciálním nástupci. Rychetský v minulosti několikrát naznačil, že své desetileté funkční období pravděpodobně nedokončí. Tématem schůzky by mohlo být i obsazení míst předsedy a místopředsedy Nejvyššího správního soudu. Letos v září vyprší mandát Josefu Baxovi a Michalu Mazancovi.
Hospodářské noviny ve středu s odkazem na důvěryhodné justiční zdroje uvedly, že Rychetský navrhne Zemanovi rošádu dvou uznávaných soudců. K Ústavnímu soudu by prý rád přesunul Josefa Baxu, jehož by na Nejvyšším správním soudu podle listu nahradil nynější ústavní soudce Vojtěch Šimíček.
"Nesmí se věřit všemu, co se objeví v médiích," řekl dnes Rychetský. Jeho názor se prý jako první dozví prezident, pokud se uskuteční navržená schůzka.
Jmenování předsedy Nejvyššího správního soudu je v kompetenci prezidenta, vybírá z členů soudu. Ústavní soudce jmenuje prezident poté, co získají podporu v Senátu.
Související
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
Macinkovy zprávy Hradu nejsou normální, prezident může odmítnout jmenovat ministra, zastal se Zeman Pavla
Miloš Zeman , Pavel Rychetský , 100. výročí vzniku Československa , prezident čr , Brno
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Vláda volební období neustojí? Stropnický si posvítil na Babiše, nešetřil ani Macinku
před 2 hodinami
OBRAZEM: Takhle Zemi lidstvo ještě nevidělo. Mise Artemis II přepsala dějiny kosmonautiky
před 3 hodinami
Ministr zahraničí nemůže zakázat prezidentovi zastupovat zemi, řekl studentům Pavel
před 4 hodinami
Írán vyzval občany, aby chránili infrastrukturu vlastním tělem. Kolem elektráren tvoří lidské řetězy
před 4 hodinami
„Jsem vám k službám.“ Maďarskem otřásá nový skandál, Orbán nabízel Putinovi naprostou oddanost
před 5 hodinami
EU se snaží potlačit maďarský lid, protože nemá v oblibě lídra, který stojí za občany, perlí Vance v Budapešti
před 6 hodinami
Celá civilizace dnes večer zemře, prohlásil Trump. USA útočí na ostrov Charg, Izrael likviduje íránskou dopravní síť
před 6 hodinami
Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na středu
před 7 hodinami
Vance přistál v Maďarsku. Zlatý věk, událost desetiletí, nešetří chválou Orbánovi lidé
před 8 hodinami
Orbán je trnem v oku Evropské unie. Do voleb vkládá velké naděje
před 9 hodinami
The Times: Modžtába Chameneí je v kritickém stavu neschopen řídit zemi. Írán mu chystá hrob
před 10 hodinami
Ve Francii havaroval vysokorychlostní vlak TGV. Po srážce s kamionem je mnoho zraněných
před 10 hodinami
Do voleb v Maďarsku zbývá necelý týden. Trump posílá Orbánovi silnou zbraň
před 11 hodinami
Co bude po vypršení ultimáta? Írán ustoupit nehodlá, Trumpa staví do parové pozice
před 12 hodinami
Během noci na středu můžeme zlikvidovat celý Írán, tvrdí Trump
před 13 hodinami
Mrazivé noční počasí představuje problém. Meteorologové varují
včera
Česká televize představila osmého účastníka letošní StarDance
včera
Po neúspěšné baráži o MS skončil u rumunských fotbalistů kouč Lucescu. Den poté dostal infarkt
včera
Pat a Mat z USA. Íránská diplomacie si střílí z amerických politiků
Aktualizováno včera
Žalobci navrhli vazbu pro dalšího obviněného v pardubickém případu
Žalobci požadují, aby i další zadržená osoba, která je podezřelá z účasti na útoku v Pardubicích, skončila ve vazbě. Informovalo o tom Vrchní státní zastupitelství v Praze. O vazbě rozhodne pardubický okresní soud.
Zdroj: Jan Hrabě