Ranař Foldyna se vzbouřil proti předsedovi. Svým postojem k Nočním vlkům rozděluje ČSSD

Praha - Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna se v pondělí slovně a následně fyzicky střetl s aktivistou Martinem Uhlířem, který přišel protestovat proti příjezdu Nočních vlků. Uhlíře si odvedli v poutech těžkooděnci, Foldynu za jeho chování kritizoval předseda strany Jan Hamáček. Politik ovšem na tuto kritiku reagoval videem, kde poněkud svérázně celou situaci vysvětluje.

Deník Shopaholičky

Desítky Nočních vlků dojely do Prahy, kde uctili památku sovětských vojáků, kteří padli ve druhé světové válce. Návštěva ruského motorkářského gangu se neobešla bez emocí a došlo i k fyzickému střetu mezi místopředsedou ČSSD Jaroslavem Foldynou a protiruským demonstrantem Martinem Uhlířem, kterého si později odvedli v poutech těžkooděnci. 

Fotka, na které se oba muži střetli, už oblétla internet a např. Filosofická fakulta univerzity Karlovy ji „využila" k nabídce studia.

Zajímají Vás jazyky? Studujte je na Filozofické fakultě UK, a buďte vícekrát člověkem! pic.twitter.com/NHqUNmBW73

— FF_UK (@FF_CUNI) 7. května 2018

 

K Foldynově počínání se na Facebooku vyjádřil předseda ČSSD Jan Hamáček. 

„Že se o účasti Jardy Foldyny na akci ruských motorkářů bude psát a mluvit, to bylo jasné. Také jsem dopředu řekl, že je to jeho soukromá iniciativa, se kterou ČSSD nemá a nechce mít nic společného. Bohužel to, co se nakonec odehrálo, výrazně přesáhlo meze soukromé akce jednoho z členů vedení ČSSD. Původně jsem nechtěl svého spolustraníka kritizovat přes média, protože takové politické půtky našich straníků jsou přesně to, díky čemu ztrácí ČSSD před občany důvěryhodnost. Jenže tady už nejde jen o politické neshody, které by se měly řešit výhradně uvnitř strany. Tohle prostě Jaroslav Foldyna přehnal, jako místopředseda strany se musí kontrolovat a měl by se za své chování omluvit," napsal na sociální sítě předseda Hamáček. 

Jaroslav Foldyna tedy bude mít v pátek co vysvětlovat. Mezi tím ovšem publikoval video z posilovny, kde se k Hamáčkovu postu i k celé kauze vyjádřil. „Tak jsem si přečetl, že Honza Hamáček říká, že já jsem se choval nedůstojně jako místopředseda ČSSD, že jsem se hádal s aktivisty. S jakými aktivisty? S těmi, co organizují Majdan? Co jsou přisátí na neziskovky a na státní prachy? S těmi aktivisty, kteří skončili v policejním antonu? Já ne, já jsem neskončil v policejním antonu, já jsem se choval slušně. Já jsem jenom šel na hroby vojáků, kteří osvobodili tuto zemi. Bylo jich 140 tisíc,“ říká ve videu Foldyna. 

V další části videa se pouští i do některých českých médií. „Jo, že přijeli Noční vlci, ‚kontroverzní motorkářský gang‘… A kdo říká, že jsou kontroverzní? Česká média? Česká televize? Ti novináři, co lžou za prachy, jako když tiskne? A v čem jsou kontroverzní? Že jsou vlastenci, v tom jsou kontroverzní? Aha! A ti vlastenci, co pochodují Litvou, Ukrajinou, s hákenkrajcema na klopě, tito vlastenci vám nevadí? Jiní nacionalisti, kteří jsou nacionalisti, fašisti… Vám nevadí ti noví fašisti, co se tváří a říkají: ‚my jsme antifašisti‘, a s černýma páskama přes držku řežou lidi baseballovýma tyčema? Ti jsou antifašisti, aha,“ tvrdí ve videu. 

Na sociálních sítích vzbudilo Foldynovo video pořádný rozruch. K videu se na Facebooku vyjádřil i druhý z aktérů úterní potyčky, aktivista Martin Uhlíř. 

Foldynu zase podpořil novinář na volné noze Štěpán Kotrba, který na sociálních sítích uvedl, že se „Foldyna nechová tak kluzce, jako Hamáček." 

A k celému sporu se pod Kotrbovým postem vyjádřil i hradní mluvčí Jiří Ovčáček, který reagoval tak, že si ČSSD musí vybrat. 

Foldyny se zastal např. poslanec Tomáš Hanzel. "Vulgárně? Tak to nevím. Jeho policie nezadržela, kdežto ty protestující ano," napsal pro Aktuálně.cz. 

Celá situace kolem Foldyny přišla pro ČSSD v tu nejméně vhodnou chvíli, tedy v době, kdy se rozhoduje o případné účasti strany ve vládě. Předseda Hamáček tak najednou může čelit i rebelii uvnitř vlastní strany, není tajemstvím, že Foldyna své příznivce v ČSSD má. 

Některé osobnosti z řad ČSSD ovšem ocenily postoj předsedy Hamáčka. "Předseda Hamáček už se od toho za ČSSD distancoval, což je jediná správná cesta. Ani Noční vlci, ani takové chování nesmí mít se sociální demokracií nic společného," uvedla bývalá ministryně sociálních věcí Michaela Marksová. 

"Určitě se musí omluvit. Nejen za účast na akci, ale i za následná vyjádření na YouTube. ČSSD si ho musí vzít na kobereček, vysvětlit mu, že každý jeho projev je i projev ČSSD," řekl Radim Hejduk, předseda spolku Idealisté. 

EuroZprávy.cz požádaly o vyjádření k dané situaci, do uzávěrky články jej ale neobdržely.

Deník Shopaholičky

Související

Marek Ženíšek Původní zpráva

ANKETA: Jak dál s válkou na východě? Politici se přou o pomoc Ukrajině i o to, kdy mluvit s Ruskem

Podpora Ukrajiny i otázka obnovení vztahů s Ruskem zůstávají mezi českými politiky kontroverzním tématem. Zatímco většina vládních a liberálních představitelů považuje pomoc Kyjevu za otázku bezpečnosti celé Evropy, SPD se staví proti jakékoli státní podpoře. EuroZprávy.cz zjišťovaly postoje napříč politickým spektrem. Jde o první díl série, ve které se až do říjnových voleb budeme politiků ptát na klíčová témata.
Organizátoři připravují protivládní protest na Václavském náměstí. (23.3.2024)

Na protivládní demonstraci v Praze dnes promluví Hašek či Foldyna

Tisíce lidí se v sobotu odpoledne sešly na protivládní demonstraci na Václavském náměstí v Praze, za kterou stojí mimoparlamentní strana PRO v čele se svým předsedou Jindřichem Rajchlem. Ten pozval k mikrofonu například dva někdejší výrazné sociálnědemokratické politiky.

Více souvisejících

Jaroslav Foldyna Jan Hamáček ČSSD Noční vlci

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Patrik Hezucký

Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký

Česko v pátek večer zasáhla smutná zpráva. Ve věku 55 let zemřel populární moderátor Patrik Hezucký, jehož proslavily roky úspěšného vysílání ranní show na Evropě 2, na kterém se podílel s kolegou Leošem Marešem. Hezucký strávil poslední dny v benešovské nemocnici, kde bojoval s blíže nespecifikovanou vážnou nemocí. 

před 3 hodinami

Bundeswehr, ilustrační fotografie.

Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých

Německý parlament schválil zavedení dobrovolné vojenské služby ve snaze posílit národní bezpečnost v reakci na ruskou agresi proti Ukrajině. Podle BBC jde o zásadní změnu v přístupu Berlína k armádě, která by se podle kancléře Friedricha Merze měla stát nejsilnějším konvenčním vojskem v Evropě. 

před 4 hodinami

Netflix

Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN

Společnost Netflix triumfovala v boji o získání legendárních studií Warner Bros. a HBO. V pátek ráno Netflix oznámil, že dosáhl dohody se společností Warner Bros. Discovery (WBD) o koupi legendárního televizního a filmového studia a jeho aktiv, včetně streamovací služby HBO Max, za částku 72 miliard dolarů. Toto oznámení podle CNN šokovalo Hollywood a přepsalo očekávání ohledně budoucího směřování WBD, která je zároveň mateřskou společností zmíněné televizní stanice.

před 5 hodinami

Prezident Trump

Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci

Americký prezident Donald Trump a jeho administrativa zveřejnili novou Národní bezpečnostní strategii, která obsahuje výbušné tvrzení. Dokument viní Evropskou unii a migrační politiku z hrozícího a totálního kulturního rozpadu starého kontinentu. Strategie tvrdí, že ekonomické problémy Evropy jsou „zastíněny reálnou a mnohem drastičtější vyhlídkou civilizačního vymazání“ během příštích dvaceti let.

před 5 hodinami

Martin Kuba na 24. kongresu ODS

Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik

Jihočeský hejtman Martin Kuba domluvil odchod z ODS s pravděpodobně budoucím premiérem Andrejem Babišem (ANO). Promluvil o tom v pořadu Osobnost Plus politický analytik Bohumil Pečinka. Z čela ODS brzy odejde dosavadní předseda vlády Petr Fiala, a právě Kuba byl jedním z favoritů na jeho nástupce. Jeho krok jen potvrzuje, že občanští demokraté před sebou mají velmi náročné období.

před 6 hodinami

Mark Rutte, generální tajemník NATO

Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO

Generální tajemník NATO Mark Rutte uvedl, že spojenci zůstanou pevní ve svém závazku podporovat Ukrajinu. Rutte v Bruselu na tiskové konferenci po setkání ministrů zahraničí Aliance přivítal jednání o mírovém plánu pro Ukrajinu, která probíhají za účasti Spojených států. Zároveň však zdůraznil, že podpora Kyjevu nesmí polevit.

před 6 hodinami

Vánoce

Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů

Mluvčí Generálního štábu Hasičského záchranného sboru ČR Klára Ochmanová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz promluvila o tom, na co by si lidé měli dávat pozor během období adventu a Vánoc. Upozornila na základní pravidla, jak požárům předcházet, jak se chovat v případě zahoření elektroniky a jakým způsobem správně hasit vzniklý oheň. „Nejdůležitější je nezpanikařit a zachovat klid. K tomu klidu přispěje i to, že jsme na možnost požáru připravení – víme například, kde máme hasicí přístroj a jak ho použít, abychom nemuseli studovat návod až ve chvíli, kdy hoří,“ říká.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska

Summit ruského prezidenta Vladimira Putina a indického premiéra Narendry Modiho v Novém Dillí přinesl další posílení bilaterálních vztahů v oblastech obrany, energetiky a technologií. Putin po jednáních, která se konala v pátek, potvrdil, že Rusko je připraveno pokračovat v nepřerušovaných dodávkách paliv pro Indii, což Moskvě zajišťuje důležitý trh v době západních sankcí.

před 9 hodinami

Vladimír Putin

Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Moskva se zmocní celého ukrajinského regionu Donbasu buď „vojenskými, nebo jinými prostředky“. Tímto postojem se utvrdil v jednom ze svých hlavních požadavků v době, kdy ukrajinští představitelé odjíždějí na další kolo mírových rozhovorů do Spojených států. Putin dorazil ve čtvrtek do Dillí, kde má jednat s indickým premiérem Narendrou Modím.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost

Válka na Ukrajině nadále pokračuje, protože Moskva podmiňuje jednání požadavky ohrožujícími ukrajinskou suverenitu i západní strategické zájmy. Kreml mezitím upevňuje ideologii trvalé konfrontace a rozšiřuje svůj vliv hybridními prostředky od Pobaltí až po Kazachstán. Slábnoucí jednota Západu posiluje ruské ambice a zvyšuje riziko, že konflikt přeroste v širší bezpečnostní krizi, již už nebude možné ignorovat.

před 11 hodinami

Filip Turek

S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum

Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí. 

před 12 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu

Německý kancléř Friedrich Merz odcestuje v pátek večer do Bruselu, aby se pokusil přesvědčit belgické vedení k podpoře půjčky pro Ukrajinu ve výši 165 miliard eur. Tato reparační půjčka má být financována z peněžní hodnoty zmrazených ruských státních aktiv, které jsou uloženy na belgickém území. Merz zrušil své původní cestovní plány do Osla, aby se mohl zúčastnit klíčové večeře s belgickým premiérem Bartem De Weverem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.

před 13 hodinami

včera

Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem

Prezident Petr Pavel oznámil, že v úterý 9. prosince v 9 hodin jmenuje Andreje Babiše do funkce předsedy vlády. Toto rozhodnutí učinil poté, co předseda hnutí ANO splnil prezidentovu podmínku. Pavel konkrétně ocenil jasný a srozumitelný způsob, jakým Babiš dostál jejich dohodě a veřejně oznámil, jakým způsobem vyřeší svůj střet zájmů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy