Praha - Soud podmíněně zastavil stíhání bývalého náměstka ministerstva průmyslu a obchodu Karla Novotného (dříve ČSSD), který na facebooku haněl Romy. Muži stanovil roční zkušební dobu, v níž se musí chovat řádně. ČTK to dnes sdělil šéf obvodních státních zástupců pro Prahu 1 Jan Lelek. Novotný na sociální síti napsal, že "cikáni jsou jako medúzy - otravný a k ničemu". Čelil kvůli tomu obžalobě za hanobení národa.
Lelek uvedl, že v souvislosti s výrokem na veřejně přístupném facebookovém profilu podalo státní zastupitelství na někdejšího náměstka obžalobu letos v únoru. Novotnému hrozily až tři roky vězení.
"Trestní stíhání obviněné osoby bylo následně samosoudkyní Obvodního soudu pro Prahu 1 pravomocně podmíněně zastaveno se stanovením zkušební doby v trvání 12 měsíců," uvedl státní zástupce. Doplnil, že ke splnění podmínek pro podmíněné zastavení stíhání - zejména k doznání obviněného - došlo až v řízení před soudem.
Novotný působil v letech 2010 až 2014 jako náměstek mosteckého primátora. V únoru 2014 se stal náměstkem ministra průmyslu pro sekci podnikání a oblast ochrany spotřebitele. Členem sociální demokracie byl od roku 1998, po své facebookové aféře ze strany odešel. Tehdejší ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) výrok svého náměstka odsoudil, udělil mu důtku a odebral čtvrtletní odměny. Novotný se poté za svá slova omluvil, při diskusi na sociální síti se prý nechal unést.
V řízení o přečinu může soud se souhlasem obviněného podmíněně zastavit stíhání, jestliže se obviněný k činu přizná, nahradí případnou způsobenou škodu a jestliže lze vzhledem k osobě obviněného a k okolnostem případu považovat takový postup za dostačující. Soud zároveň stanoví zkušební dobu, která začne běžet od té chvíle, kdy je rozhodnutí o podmíněném zastavení pravomocné. Pokud obviněný vede ve zkušební době řádný život, soud po jejím uplynutí rozhodne, že se osvědčil. V opačném případě v trestním stíhání pokračuje.
Související
Romové nesouhlasí se zproštěním Ukrajince v případu tragédie u brněnské přehrady
Policie řeší VIDEA nejen z Brna, Romové vykřikovali protiukrajinská hesla
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
před 1 hodinou
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
před 2 hodinami
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
před 3 hodinami
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
před 3 hodinami
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
před 4 hodinami
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
před 5 hodinami
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
před 6 hodinami
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
před 7 hodinami
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
včera
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
včera
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
včera
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
včera
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
včera
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
včera
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
včera
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
Thajsko a Kambodža v sobotu uzavřely dohodu o příměří, která má ukončit tři týdny trvající krvavé pohraniční střety. Tento konflikt, nejhorší za poslední desetiletí, zahrnoval nasazení stíhaček, dělostřelecké ostřelování i raketové útoky. Dokument podepsali thajský ministr obrany Natthaphon Narkphanit a jeho kambodžský protějšek Tea Seiha v thajské provincii Chanthaburi s platností od místního poledne.
Zdroj: Libor Novák