Čeští politici nadávají Merkelové kvůli výroku o odsunu Němců: To se máme omluvit za Heydricha? A kdo zaplatí za zdevastovanou zem?

Praha - Výrok německé kancléřky Angely Merkelové o tom, že pro poválečný odsun Němců ze zemí střední Evropy nebylo morální ani politické ospravedlnění, vyvolal v České republice bouřlivé reakce. Do kancléřky se tvrdě pustil prezident Miloš Zeman i další politici.

Na Hradě se výrok Merkelové s pochopením rozhodně nesetkal. „‪Reakce pana prezidenta na prohlášení spolkové kancléřky Angely Merkelové k odsunu Němců: Hluboký nesouhlas!“ okomentoval slova Merkelové na twitteru mluvčí Miloše Zemana Jiří Ovčáček.

Podobně to vidí i komunistická europoslankyně Kateřina Konečná. „Je známo, že tonoucí se i stébla chytá, a tak nepřekvapí, že Angela Merkelová opět vytahuje odsud Němců z Československa, aby udělala radost CSU. Mohla by zkusit podobný tah třeba u Maďarů nebo Poláků - tam by se s ní asi tak nepárali. Merkelová si asi neuvědomuje, že v době migrační krize a obchodní války s USA přilévá oleje do ohně naprosto zbytečně,“ kritizuje německou kancléřku politička.

„Německo si může své kolaboranty hájit, ale za sebe říkám, že Československo se nemohlo zachovat jinak a pro jeho činy existuje plné morální a politické ospravedlnění. Což potvrdily vítězné mocnosti na Jaltské konferenci. Podotýkám také, že Němců bojujících proti fašismu se odsun netýkal a mohli v ČSR zůstat!“ dodala Konečná

A ještě ostřejší byl sociální demokrat Michal Hašek. „Moralizovat v roce 2018 ve funkci německé kancléřky o tom, jak bylo v roce 1945 ublíženo po prohrané válce Němcům reprezentovaným předtím 12 let kancléřem Hitlerem a nacistickým režimem, je od Angely Merkelové fakt docela úlet,“ nebere si servítky politik.

„Chápu, že se jí rozpadá spolková vláda, ale Česko-německá deklarace z roku 1997 už neplatí? Přepíšeme učebnice historie a omluvíme se za atentát na Heydricha? Otočím to, morálně tedy máme nárok na reparace za statisíce mrtvých Čechoslováků od září 1938 (válka v Sudetech) po květen 1945 a zdevastovanou zemi ... takže kdy nám je německá vláda paní kancléřky Merkelové splatí?“ zajímá Haška.

„Kancléřka Merkelová to posuzuje žel jen dnešním pohledem. Dnes nemají etnické odsuny v Evropě místo. Ale po hrůzách 2. světové války bylo společné soužití těžko představitelné. Politici by se měli zabývat přítomností a nepolitizovat historii,“ komentoval slova německé kancléřky předseda hnutí STAN Petr Gazdík.

„I toto jsou důsledky paktovaní se některých našich politiků se sudeťáky. Za pár let se jim budeme omlouvat?“ ptá se na sociálních sítích komunistický poslanec Zdeněk Ondráček.

„Nebyla snad před 22 lety podepsána Česko-německá deklarace? Doufám, že kancléřka si jen neuvědomila, že naše sousedské vztahy jsou nejlepší za desítky let a že by stálo zato je i nadále takové udržet. V roce 1996 byla podepsána vzájemná deklarace, ve které se o křivdách minulosti píše. Nechceme přece zase otevírat debatu, co byla příčina a co následek... Stačí si přečíst odstavce II. a III., každý z nich pochopí, že to je uzavřené téma,“ myslí si hejtman Pardubického kraje a místopředseda ČSSD Martin Netolický.

„Nehorázný výrok německé kancléřky Angely Merkelové k odsunu Němců je nepřijatelný a nepochopitelný. Omlouvá neomluvitelné a pouze neuváženě opět podněcuje vzpomínky na hrůzy, jež lidé tehdy v naší republice díky Němcům prožili," přidala se komunistická poslankyně Miloslava Vostrá.

Hnutí SPD pak vyzvalo ministerstvo zahraničí a vládu České republiky k podání oficiálního protestu a předvolání velvyslance Spolkové republiky Německo v souvislosti s revanšistickými výroky kancléřky Merkelové. „Politická pozice Německa, vyjádřená tímto prohlášením, zpochybňuje výsledky druhé světové války, záměrně relativizuje pozici viníků a obětí a přímo ohrožuje politické a bezpečnostní zájmy České republiky. V souvislosti s touto provokací budou žádat poslanci hnutí SPD zařazení mimořádného bodu jednání sněmovny, s cílem jasně se vymezit proti revanšismu německé kancléřky Merkelové.  Angela Merkelová dnes řekla, že pro poválečný odsun Němců "neexistovalo ani morální, ani politické ospravedlnění". Je to revanšistické vyjádření a naprosté svinstvo vůči České republice. Sudetští Němci se masově podíleli na přípravě konečného řešení české otázky, které by znamenalo faktickou a biologickou likvidaci českého národa," uvedl šéf SPD Tomio Okamura. 

Související

Angela Merkelová

Merkelová naletěla dvojici Rusů, v telefonu se vydávali za Porošenka

Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová naletěla dvojici ruských vtipálků, kteří se v telefonickém rozhovoru s ní vydávali za bývalého ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Části z rozhovoru dvojice nazývající se Vovan a Lexus, která má za sebou už vícero podobných kousků, zveřejnila na internetu. 

Více souvisejících

Angela Merkelová sudetští němci Miloš Zeman Michal Hašek Kateřina Konečná (poslankyně KSČM)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 31 minutami

před 48 minutami

před 1 hodinou

Jihočínské moře, ilustrační fotografie.

Napětí v Jihočínské moři: Zajímá Čínu i USA, brzy tu hodlá cvičit ASEAN

Asijský blok Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) uspořádá první společné vojenské cvičení v Jihočínském moři. Podle stanice CNN půjde o nejnovější mnohostranné bezpečnostní cvičení v době rostoucího napětí a nejistoty v regionu. V Jihočínském moři se přou o moc zejména Washington s Pekingem, nicméně tato vodní plocha hraničí s břehy několika členských zemí ASEAN – a ty si nárokují svůj podíl.  

před 1 hodinou

před 1 hodinou

II. světová válka

Před 81 lety nacisté obklíčili Lidice, vypálili je do základů

9. a 10. června roku 1942 se v Československu odehrála jedna z nejtemnějších kapitol druhé světové války. Malé městečko Lidice, ležící nedaleko Prahy, bylo zcela vymazáno z mapy nacisty jako odvetná akce za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Tento brutální čin se stal symbolem hrůzy a nespravedlnosti, kterou válka přinesla do životů mnoha nevinných lidí.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Rusové předali Maďarsku válečné zajatce s ukrajinským občanstvím. Kyjevu nic neřekli

Ruská pravoslavná církev údajně zorganizovala předání 11 válečných zajatců zakarpatského původu Maďarsku. Bojovali na straně ukrajinských ozbrojených sil, přesto Moskva jejich navrácení nekoordinovala s Kyjevem. V zakarpatské oblasti žije výrazná maďarská menšina, která však má ukrajinské občanství. Bojovníci patrně pocházeli z řad tohoto etnika. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Boris Kollár

Slovensko míří k volbám, startuje kampaň. Politici si jdou po krku už delší dobu

Předseda Národní rady Slovenské republiky (NR) Boris Kollár v pátek vyhlásil konání předčasných parlamentních voleb na sobotu 30. září. Politické strany, hnutí a koalice musí 90 dní před dnem konání voleb podat kandidátní listiny a zaplatit kauci 17 tisíc eur. Ta se vrátí stranám, které ve volbách dostanou alespoň 2 % hlasů. Zveřejněním rozhodnutí o konání voleb ve sbírce zákonů začíná oficiální volební kampaň, uvedla TASR. Stalo se tak dnes. Kampaň může odstartovat, politici si ale jdou po krku už dlouho.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

I na stará kolena vypadá Schwarzenegger pořád drsně.

Terminátora měl hrát O.J.Simpson, prozradil Schwarzenegger v novém dokumentu

Bývalý hráč amerického fotbalu O.J. Simpson měl být původně obsazen do kultovní role zabijáckého robota Terminátora ve stejnojmenném filmu. Producenti ale měli dojem, že by mu nikdo neuvěřil, že může někoho zabít, prozradil v novém dokumentárním seriálu Netflixu americký herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Státy Evropské unie se po mnoha letech dohodly na migrační reformě

Po mnoha letech neúspěšných snah se dnes státy Evropské unie konečně dohodly na migrační reformě, která zahrnuje povinnou solidaritu se zeměmi, které jsou přetíženy žadateli o azyl, stejně jako urychlené vyřizování neúspěšných žádostí. Na twitteru to uvedlo švédské předsednictvo Evropské unie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy