Praha - Prezident Miloš Zeman před několika dny prozradil, že by si uměl představit, že by se Václav Klaus opět stal prezidentem. A jak přiznal sám Klaus, lidé mu často říkají, že by měl znovu kandidovat.
Klaus před několika dny oslavil 77. narozeniny, popřál mu i jeho nástupce ve funkci prezidenta ČR. Miloš Zeman zároveň naznačil, že by jej Klaus mohl na Hradě opět vystřídat.
„Milý Václave, obdivuji tvoji vitalitu, obdivuji, že jezdíš na jednu mezinárodní konferenci za druhou, že Tě to baví, člověče, ale budiž, je to Tvůj problém. Šimon Peres, kterého jsem v Izraeli potkal, když mu bylo devadesát let, byl úspěšný prezident. Jak se na Tebe dívám, devadesát Ti ještě není, ale mohl bys to zkusit, já mám před sebou už jen čtyři a půl roku a podle ústavy už kandidovat znova nemůžu,“ uvedl prezident.
Sám Klaus v rozhovoru pro server Info.cz přiznal, že Zeman není jediný, kdo si něco takového myslí. „Každý den slyším, že bych měl znovu kandidovat. Všechny je mírním, ale vrací se to dnes a denně,“ přiznal. „Nevím, jestli je poptávka po Klausovi, ale myslím, že je poptávka po jasném názoru, konzistentním názoru, který se za sebe nestydí,“ vysvětloval Klaus.
Zároveň dodal, že je třeba, aby Češi jen nepřežívali. „Je potřeba, abychom se nestyděli za svou zemi v cizině. Česká republika nemá žádnou politiku, nemá vládu, netroufá si zastávat nějaké zřetelné názory, nevím, o čem bych mohl referovat. Jenom, že se česká politika baví o jménu nějakého pána, pana Pocheho. Jsem z toho smutný,“ kritizoval současné dění exprezident.
Pustil se i do Andreje Babiše, který podle jeho mínění není skutečný demokrat. Varoval také, že v dnešní situaci nemůže vzniknout žádné smysluplné vládní uskupení. Problém prý ale nevyřeší ani předčasné volby, které by podle něj nic nevyřešily. „Musíme se brodit tímhle bahnem, to není žádná vydlážděná silnice. Musíme si tím projít a doufejme, že to pak vyvolá nějakou transformaci," doplnil.
Klaus se vrátil i k happeningu, při kterém Zeman spálil rudé trenýrky. Moudrý z ní prý ale není. „Nerozuměl jsem tomu. Pro mě to srozumitelné gesto není, nevím... To po mně nechtějte, abych to vysvětloval nebo hájil,“ dodal Klaus.
Související
Tanečky kolem Turka. Exprezident Klaus nechápe, co se děje
Zeman ještě není fit. Na Pražském hradě bude v úterý chybět
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Trhy panikaří. Írán zastavil dopravu Hormuzským průlivem, ceny ropy prudce rostou
před 1 hodinou
Izraelská armáda zvažuje pozemní invazi do Libanonu
před 2 hodinami
Útok Hizballáhu na Izrael považuje Libanon za „pokus o sebevraždu“ celé země
před 2 hodinami
Izrael zahájil nálety v Libanonu. Kypr terčem útoku Íránu, v Kuvajtu se zřítily americké stíhačky
před 3 hodinami
Zasedla Bezpečnostní rada státu. Pro Čechy poletí do Ománu čtyři letadla
před 4 hodinami
Počasí: Jarní teploty budou pokračovat i příští víkend
včera
Izraelská armáda povolala do služby 100 000 rezervistů. V dalších zvýší intenzitu útoků na Írán
včera
Při nové vlně útoků bylo zasaženo ústředí íránské státní televize. Internet v zemi prakticky nefunguje
včera
Izrael shodil na Írán za 30 hodin 2000 bomb. Americká armáda nasadila stealth bombardéry B-2
včera
Politico: Írán po začátku útoku zoufale hledal pomoc v Moskvě. Dostal jen slovní podporu
včera
Při jediném úderu zemřelo 48 íránských lídrů, prohlásil Trump. Co bude dál ale nikdo neví, varuje exšéf CIA
včera
Írán chce vybrat nového vůdce do dvou dní. Svrhněte islámskou republiku, dokud můžete, vyzval Íránce Pahlaví
včera
Írán zaútočil na americkou letadlovou loď USS Abraham Lincoln. Rakety k ní ale nedoletěly
včera
Írán bude po zabití Chameneího řídit tříčlenná rada, povede ji ajatolláh Alíréza Aráfí
včera
Konflikt v Íránu má tři scénáře vývoje, tvrdí Macinka. Kvůli Čechům v zahraničí svolal krizový štáb
včera
Írán vypálil rakety směrem ke Kypru, varuje Británie
včera
Česká republika je připravena okamžitě vyslat repatriační letadla pro své občany, oznámil Babiš
včera
Írán zahájil další vlnu raketových útoků. Nad Abú Dhabí se ozývají silné exploze
včera
OBRAZEM: Tradiční Matějská pouť opět rozzářila pražské Výstaviště
včera
Co teď čeká Írán? Zemi povede vytvořená rada, čeká ji boj o přežití režimu
Probíhá druhý den společných útoků Spojených států a Izraele na Írán, které v první fázi vedly k zabití nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího v jeho teheránské rezidenci. Tato událost představuje určující moment v sedmačtyřicetileté historii islámské republiky. Operace odhalila rozsáhlé zpravodajské informace, kterými Američané a Izraelci o íránském aparátu disponují, a zároveň neschopnost tamní armády ochránit své nejdůležitější postavy.
Zdroj: Libor Novák