Praha – Premiér Andrej Babiš se nechal slyšet, že pokud se prokáže, že ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) opisovala v diplomových pracích, měla by asi odstoupit. Jeho slova vyvolala velký ohlas především u opozičních stran.
Podle Babiše se má Malá v pondělí k podezřením vyjádřit na jednání poslanců ANO. "Doufám, že se obhájí a že je to jenom, řekněme, nevím, jak to říct, nechci použít to klasické slovo kampaň, jako Čapí hnízdo," doplnil premiér, který je stíhán kvůli údajnému dotačnímu podvodu v kauze farmy Čapí hnízdo.
„Králíci v ohrožení! Třináct let stará práce ministryně Malé na vysoké škole nikoho nezajímala, dnes vadí. Možná chybu udělala, králíci však rozhýbali kritiky až při nástupu do funkce ministryně. Takto pozorní mohli být již dříve. Ani se nedivím, že lidé do funkcí třeba i starostu nechtějí, mohlo by se přece něco "najít", třeba se na základní škole porvali se spolužákem," uvedl předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.
Přidal se i jeho stranický kolega. „Odejde Malá v pondělí z ministerstva? Pokud se potvrdí plagiátorství, měla by podle Babiše ‚asi skončit‘,“ poznamenal poslanec Jiří Dolejš.
Opozice je o poznání ironičtější a kritičtější. „Nalezeno na fb: “Plagiátorství = opsáno množství větší než Malá.” Češi jsou stejně smějící se bestie,“ rýpnul si europoslanec ODS Jan zahradil.
„Pokud Malá opisovala, měla by odstoupit, řekl Babiš. Nevidím k tomu důvod, hájí se ministryně. A má recht, proč by odstupovala, když její šéf neodstoupil za daleko horší věci? Agrofert se Zemanem nastavili laťku tak, že ji malá ministryně sotva může překonat," myslí si místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.
„Pokud se prokáže, že Andrej Babiš získal 50 milionů podvodem na Čapí hnízdo, měl by asi odstoupit,“ uvedl v reakci na babišova slova europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.
„Fujtajbl. Cvičená opička publikum nebaví, tak půjde. Odpovědnost za prvotní tragický výběr nula, můžou za to králíci. Špína chlap,“ přisadil si Mirek Topolánek.
Malá trvá na tom, že nevidí důvod k rezignaci a že má ve vztahu ke studiu svědomí čisté. Podle ní ji má kauza očernit a považuje ji za útok na Andreje Babiše a novou vládu.
Související
Poslanci se mají zabývat kontakty šéfa civilní rozvědky 25. srpna
Někdejší ministryně Malá nebude kandidovat do vedení jihomoravského ANO
Taťána Malá (ANO) , Andrej Babiš , Pavel Kováčik , Jiří Dolejš , Marek Ženíšek (TOP 09) , Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) , Mirek Topolánek
Aktuálně se děje
včera
Trumpova dobrá zpráva. Prezident se raduje, že Clooney získal francouzský pas
včera
Dvě extraligové rezignace trenérů. Do nového roku vstupují s novými kouči Třinec a Kladno
včera
Pohonné hmoty už zlevňovaly jen nepatrně. Expert řekl, co přinese tento rok
Aktualizováno včera
Tragédie při oslavách ve Švýcarsku. Desítky lidí nepřežily požár v baru
včera
Tradice pokračuje. Hrad prozradil termín oběda prezidenta s premiérem
včera
První den se jezdí za nové ceny. Dálniční známky podražily
včera
Nikdy to nevedlo k dobrým výsledkům, řekl Fiala po projevu premiéra Babiše
včera
Svátky v roce 2026. Češi se mohou těšit na několik prodloužených víkendů
včera
Počasí naplnilo očekávání. Napadlo až 20 centimetrů sněhu, stále platí výstrahy
včera
Pavel popřál Babišově vládě úspěch, ale také ji varoval
včera
Babiš slíbil, že vláda bude řešit problémy lidí. Mír označil za povinnost vůči dětem
včera
Zemřel známý herec Pavel Nečas
včera
Rusové ukázali mapu údajného útoku na Putina. Trump udělal překvapivou věc
včera
Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění
včera
Zelenskyj v novoroční řeči mluvil o mírové dohodě. Putin věří v ruský triumf
včera
Výhled počasí na leden. Meteorologové nastínili, jak v Česku bude
31. prosince 2025 21:43
Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti
31. prosince 2025 20:27
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
31. prosince 2025 19:16
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
31. prosince 2025 17:21
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
Cestující v pražské hromadné dopravě se od ledna musí připravit na některé změny. Na Nový rok začnou platit nové přepravní podmínky, které například upravují pravidla pro jízdu metrem s elektrokolem či elektrokoloběžkou.
Zdroj: Jan Hrabě