Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) nevidí problém v tom, že bude při návštěvě Ruska jednat s předsedy obou tamních parlamentních komor Vjačeslavem Volodinem a Valentinou Matvijenkovou, kteří jsou na sankčním seznamu Evropské unie i Spojených států. Sankční seznam byl jednou z reakcí západu na Ruskou anexi ukrajinského Krymu a na krizi na východní Ukrajině.
"Vzhledem k tomu, že tam vystupuji jako předseda Poslanecké sněmovny, představitel demokratického, svrchovaného a nezávislého státu, jako zástupce na vysoké úrovni, spíše považuji za plus, že se potkám se svými protějšky, jinak by to postrádalo smysl," řekl dnes ČTK Vondráček. Připomněl, že unijní sankční seznam je o tom, že osoby, které jsou na něm uvedeny, nesmějí cestovat do Evropské unie. Podotkl také, že Volodin a Matvijenková se de facto setkávají s ním.
S cestou do Ruska Vondráček souhlasil, jak uvedl, po "zralé úvaze". Při jednáních se soustředí se spíše na oblasti, v nichž je možné vést s Ruskem dialog, podotkl. "Nějaký způsob dialogu považuji za nezbytný," dodal.
Do Ruska vycestují podle předsedy Sněmovny také delegace zdravotnického a školského výboru. Hlavní bod jednání bude podle něho péče o české občany v Rusku a naopak.
Návštěva se skuteční od neděle do úterý. Vondráček podle sněmovního tiskového odboru bude také diskutovat se studenty Moskevského státního institutu mezinárodních vztahů, v moskevském Státním muzeu soudobé historie otevře výstavu o československých legiích v Rusku a zúčastní odhalení jedné z dalších pamětních tabulek obětí stalinistických represí z konce 30. let 20. století.
Související
Bez překvapení. Babiš obhájil post předsedy ANO, podpora Havlíčka byla ještě větší
Zrušení zákazu ruských médií? Vondráčkovy výroky mě nezajímají, řekl Babiš Politicu
Radek Vondráček (ANO) , Rusko , Vjačeslav Volodin
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Neliberální demokracie, nebo národní konzervatismus? Skončila Orbánova éra, kterou nikdo nedokázal pojmenovat
před 1 hodinou
Volby v Maďarsku rezonují světem. Podle Kremlu urychlí rozpad EU, v USA se mluví o prohře Trumpa
před 2 hodinami
Co má za lubem? Experti vysvětlili, proč Trump nařídil blokaci Hormuzského průlivu
před 2 hodinami
Magyar nesmí zklamat, konstatoval Babiš v gratulaci vítězi voleb
před 10 hodinami
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Aktualizováno před 10 hodinami
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
včera
Nepomohlo překreslování volebních obvodů, ovládnutí médií ani Trumpova podpora. Proč Orbán prohrál?
včera
První povolební projev Magyara: Dnešek by se měl zlatým písmem zapsat do historie maďarské svobody
včera
Demokratická opozice se z pádu Orbána raduje. Česko ztratilo spojence, truchlí Macinka a ANO
včera
„Maďarské srdce dnes bije pro Evropu silněji.“ Evropa slaví konec Orbána
včera
Noc, na kterou Maďarsko nezapomene. Lidé v ulicích Budapešti oslavují pád Orbána
včera
Index: Voliči v Praze stáli hodinové fronty. Příznivci Orbána byli v menšině
včera
Z obdivovatele Orbána politickým dravcem. Kdo je pravděpodobný budoucí premiér Maďarska Péter Magyar?
včera
Sečtena čtvrtina hlasů. Volby v Maďarsku vyhrává opozice
Aktualizováno včera
Volby v Maďarsku skončily. První průzkumy ukazují na drtivé vítězství strany Tisza
včera
Jak funguje volební systém v Maďarsku? Patří k nejsložitějším na světě
včera
Volby v Maďarsku míří do finále. Účast zřejmě bude rekordní
včera
Trump nařídil americkému námořnictvu blokádu Hormuzského průlivu
včera
Orbán je jako Havel, prohlásil Turek a pustil se do Pavla. Pak se přidal i úřad Macinky
včera
Maďarsko hlásí rekordně vysokou volební účast. Podle Trumpova experta nahrává Orbánovi
Maďarské parlamentní volby provází mimořádný zájem voličů. Podle aktuálních dat dosahuje účast rekordních hodnot, které výrazně překonávají čísla z předchozích let. Už dopolední údaje naznačily, že půjde o historický moment, neboť v 9 hodin ráno odvolilo 16,89 procenta voličů. To je o více než šest procentních bodů více než v roce 2022 a o tři procentní body více než v roce 2018.
Zdroj: Libor Novák