Platforma sociálních demokratů Zachraňme ČSSD řešila v úterý drtivou porážku v senátních a komunálních volbách. Na schůzi měli údajně ostře kritizovat lídra strany Jana Hamáčka a vyzvat k výměně některých členů vlády.
Přístup byl novinářům na úterní schůzi zamítnut. Novináři si mohli pořídit jen pár záběrů ze zahájení schůze. Debaty se zúčastnil lídr strany Jan Hamáček, místopředseda Jiří Zimola, bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek nebo třeba Zdeněk Škromach. Účastnili se také členové okresních výborů.
Údajně mělo jít o ostrou debatu, ve které padala kritika, jak na lídra strany, tak na některé členy vlády. Hamáček je podle některých příliš měkký a nevýrazný. Sám šéf ČSSD však podrobnosti debaty nekomentoval.
„Byla to klasická politická diskuze v přátelské atmosféře, občas vyhrocenější, občas méně. Věnovali jsme se fungování sociální demokracie a já nepředpokládám, že z ní vzejdou nějaké konkrétní závěry. Čeká nás jednání ústředního výboru v sobotu, ten bude rozhodovat, jak dál, ale nebudu reprodukovat vnitrostranickou diskuzi a vyzývám stranu, aby debatu v médiích také nevedla,“ sdělil Hamáček pro iDnes.cz.
Jednání bylo velmi férové, atmosféra nebyla úplně klidná, protože kolegové, kterých bylo téměř sto, vyjadřovali svoji nespokojenost. Cítíme, že je potřeba přejít k přeregistraci všech členů, udělat nové stanovy, které jsou značně zkostnatělé, bavili jsme se i o přímé volbě předsedy ČSSD,“ uvedl Zimola.
„Byl bych rád, aby všichni členové měli možnost zvolit si své vedení v přímé volbě. A konečně velmi důležitá věc je, že moji spolustraníci nadále podporují naši účast ve vládě. Současné říkáme, že jsme nebyli schopni dostát všem slibům a nevyužili jsme potenciál, který nám byl naší účastí ve vládě dán, bavíme se i o částečné rekonstrukci vlády ČSSD,“ dodal Zimola.
Debata byla očividně reakcí na debakl ČSSD v letošních senátních a komunálních volbách. V Senátu získali sociální demokraté pouze jeden mandát a ztratili jich dvanáct. Po komunálních volbách utrpěla ČSSD na radnicích v mnoha městech také bolestné ztráty. Poprvé od roku 1990 navíc nezasednou v pražské zastupitelstvu.
Související
Hamáček oznámil odchod ze sociální demokracie. Chybí mu reflexe eurovoleb
ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš
Jan Hamáček , ČSSD , Jiří Zimola , Volby 2018
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
před 44 minutami
Spojenci nám v Íránu nepomohli, stávající americká podpora NATO je absurdní, prohlásil Trump
před 1 hodinou
Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska
před 2 hodinami
Po útoku na Kyjev už nejméně 30 mrtvých. Ukrajina poslala v odvetě rakety na Bělgorod
před 3 hodinami
Před sídlem OSN se zapálil muž držící tibetskou vlajku
před 3 hodinami
Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá
před 5 hodinami
Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé
včera
Zájem Čechů o předčasné důchody se vrací k normálu, naznačují data
včera
Podvodníci lákají na 240 tisíc korun. Vydávají se za nás, upozornila ČSSZ
včera
Evropané promluvili. Nechtějí se spoléhat na USA, pochybují ale, že se bez nich EU ubrání
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž přežil pod troskami 8 dní, počet obětí zemětřesení dál roste
včera
Desítky mrtvých a zraněných. Na dosud nejsilnější útok na Kyjev odpovíme, vzkázal Zelenskyj
včera
Rusko drony vypouštěnými ze stínové flotily už téměř dva roky špehuje jaderná zařízení v Evropě
včera
EU uvalí sankce na ruské výrobce, kteří se podíleli na ranním útoku na Kyjev
včera
Zoufalé Rusko se snaží vyhnout další mobilizaci. Posílá na frontu bojovat i ženy
včera
Írán varoval Trumpa před tvrdou odvetou, pokud zaútočí během pohřbu Chameneího
včera
Z maďarského velvyslanectví v Bruselu operovala špionážní síť, odhalilo vyšetřování
včera
Forex v roce 2026: Jak se orientovat na trhu, kde pravidla píší centrální banky a geopolitika
včera
Babiš zkritizoval Pavla: Nejmenoval Turka, teď si vykládá ústavu podle svého
včera
Další bizár ruské propagandy: Putina díky "vysoké míře milosrdenství" označují za Ježíše Krista
Šéfredaktorka ruské státní televize RT Margarita Simonjanová, která bývá kvůli svému agresivnímu vystupování v médiích přirovnávána k ministerským propagandistům minulého století, vyvolala rozruch neobvyklým přirovnáním.
Zdroj: Libor Novák