Kvůli Zemanovi a BIS se sejde senátní výbor, Ovčáček útočí na Fischera

Výroky prezidenta Miloše Zemana o Bezpečnostní informační službě (BIS) se bude zabývat na uzavřeném jednání senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Předseda Pavel Fischer jej svolal na úterý 18. prosince, sdělil dnes ČTK senátorův asistent Jan Urban. Na schůzi výboru by měli dorazit ředitel civilní kontrarozvědky Michal Koudelka a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček označil Fischerovy kroky za snahu o zviditelnění.

"Už tu nejde o úvahy, kam patříme. Jde o vystoupení vrchního velitele ozbrojených sil, jímž zpochybnil zahraničněpolitické a bezpečnostní ukotvení České republiky jako spojence," uvedl Fischer v tiskovém prohlášení.

Miloš Zeman zpochybňováním práce BIS nebo výroky pro ruskou televizi NTV poškodil Českou republiku. Vrchní velitel ozbrojených sil by přitom měl ukotvení naší země posilovat víc než kdo jiný... https://t.co/EfGW4R9sjN

— Pavel Fischer (@PavelFischer) 10. prosince 2018

Vedle Zemanova kritického stanoviska k výroční zprávě BIS za loňský rok zmínil také prezidentův rozhovor pro ruskou televizi NTV, v němž se mimo jiné opět postavil proti protiruským sankcím a vrátil se k aféře kolem Ruskem vyvinutého armádního jedu novičok, s nímž byl v březnu ve Velké Británii spáchán pokus o vraždu bývalého ruského dvojího agenta Sergeje Skripala.

Fischer oznámil, že se kvůli Zemanovým výrokům sejde tento týden například s Petříčkem a s předsedou sněmovního zahraničního výboru Lubomírem Zaorálkem (ČSSD). Na úterý 18. prosince večer někdejší neúspěšný vyzyvatel Zemana v prezidentské volbě Fischer pozval do Senátu velvyslance členských zemí NATO. "Je třeba jasně potvrdit spojenecký kurz České republiky," dodal.

Podle prezidentova mluvčího se chce Fischer "jenom zviditelnit". "Měl by si už konečně uvědomit, že v této zemi panuje svoboda slova. Kdo ji popírá, je přímým ohrožením demokracie," napsal ČTK.

Zprávu civilní kontrarozvědky, v níž BIS mezi jiným varuje před ruskými a čínskými špiony, kteří působí mimo jiné na velvyslanectvích obou zemí, označil Zeman ve čtvrtek v TV Barrandov za "plácání" a české zpravodajce za "čučkaře".

Podle něj BIS naopak selhává v odhalování islámských teroristů na českém území. Tajná služba v reakci uvedla, že má za sebou úspěšné období, a oznámila, že se jí povedlo rozbít zpravodajskou síť jedné z ruských zpravodajských služeb působících v Česku a ochromit její činnost. O akci informovala BIS zákonné adresáty počátkem roku.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Senát ČR Pavel Fischer prezident čr Praha BIS Jiří Ovčáček

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 1 hodinou

Jürgen Klopp

Německou reprezentaci přebírá Klopp, v Itálii zkrachovala jednání s Guardiolou

Německý fotbalový národní tým byl jedním z těch, kterým se nedávný světový šampionát nevydařil, neboť jako jeden z favoritů skončil překvapivě už v šestnáctifinále, kde nestačil na Paraguay. Právě po tomto konci skončil v roli trenéra Julian Nagelsmann a prakticky od té doby se jako o jediném možném kandidátovi na uvolněný post hovořilo o Jürgenu Kloppovi. Nakonec se tento bývalý trenér Dortmundu či Liverpoolu a muž, který měl naposledy na starost akademii klubů sítě Red Bull, vrací na trenérský post a rovnou na takto exponovaný.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

raketový systém Patriot z USA

Vlivná členka MAGA se odjela na Ukrajinu přesvědčit, jak vypadá válka. Okamžitě pošlete Patrioty, píše Trumpovi

Vlivná americká konzervativní komentátorka a výrazná stoupenkyně hnutí MAGA Laura Loomerová vyzvala Spojené státy, aby Ukrajině neprodleně poskytly další protiraketové systémy Patriot. K tomuto zásadnímu obratu ve svém dosavadním postoji dospěla přímo v Kyjevě, kde na vlastní kůži zažila několik dní intenzivního ruského ostřelování a byla nucena opakovaně vyhledat úkryt před balistickými raketami.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nemocnice, ilustrační foto

Ženevské úmluvy v úpadku? Od Ukrajiny po Gazu, nemocnice jsou stále častějším terčem útoků

Útoky na zdravotnická zařízení, personál i sanitní vozy se v moderních válečných konfliktech stávají čím dál běžnější realitou. Přestože mezinárodní právo přiznává nemocnicím a zdravotníkům zvláštní ochranu již od první Ženevské úmluvy z roku 1864, praxe na bojištích od Ukrajiny přes Blízký východ až po Súdán ukazuje, že se tato pravidla dramaticky hroutí. Zdravotnická infrastruktura se v mnoha případech stává přímým terčem útoků, což má devastující dopady na civilní obyvatelstvo.

před 8 hodinami

Andrej Babiš

Vláda odmítla zavřít obchody o všech svátcích. Schválila přepis auta bez návštěvy úřadu i zóny pro větrníky

Tuzemská energetika směřuje k zásadní proměně povolovacích procesů pro stavbu ekologických zdrojů energie. Vláda na svém pondělním jednání schválila vznik speciálních akceleračních zón, které mají výrazně zjednodušit a zrychlit výstavbu nových větrných elektráren a rozsáhlých solárních parků. Celkově se v České republice počítá se vznikem 61 takových oblasti.

před 9 hodinami

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Evropu spalují jedny z nejhorších lesních požárů v historii. Uhasit je potrvá měsíce

Rozsáhlé lesní požáry v jižní a západní Evropě ani po týdnech intenzivního boje neustupují a situace v zasažených regionech zůstává mimořádně dramatická. Francouzští i španělští záchranáři čelí jedné z nejhorších požárních vln v moderní historii, kterou navíc v nejbližších dnech dále zkomplikuje příchod již čtvrté vlny veder během letošního léta. Podle meteorologů se teploty v západní Evropě opět vyšplhají až k hranici čtyřiceti stupňů Celsia.

před 10 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko chce po Evropě finanční odškodnění za škody způsobené během války na Ukrajině

Ruský politický aparát přišel s novým požadavkem vůči západním státům. Tamní zákonodárci totiž prohlásili, že Moskva bude po evropských zemích nekompromisně požadovat finanční odškodnění za škody způsobené během válečného konfliktu na Ukrajině. Vedení Ruské federace se navíc nadále hodlá domáhat navrácení přibližně tří set miliard dolarů v podobě aktiv, která byla na Západě zmrazena po vypuknutí invaze v roce 2022.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Prezident Trump

Trump poslechl vedení armády. Přestal bombardovat Írán

Spojené státy již třetí noc v řadě pozastavily letecké údery na území Íránu. K dočasnému klidu zbraní došlo poté, co špičky americké armády doporučily prezidentu Donaldu Trumpovi bombardovací kampaň přerušit. Paralelně s tím probíhají intenzivní diplomatická jednání, jejichž cílem je zabránit návratu k otevřenému válečnému konfliktu. Na kroky Washingtonu a přerušení bojových akcí již zareagovaly světové trhy, což vedlo k poklesu cen ropy.

před 12 hodinami

Pentagon

Pentagon zveřejnil nová data. Mrtvých a zraněných amerických vojáků v Íránu jsou stovky

Počet amerických vojenských obětí v konfliktu s Íránem překročil hranici šesti set. Americké ministerstvo obrany totiž během soboty aktualizovalo svou oficiální databázi obětí, do níž zpětně zaevidovalo více než sto čtyřicet nově zraněných vojáků. Do systému se navíc vrátila jména čtyř příslušníků armády, kteří zahynuli při nedávných íránských útocích a z oficiálních přehledů dříve z nejasných důvodů zmizeli. K úpravě dat dochází v době, kdy Pentagon čelí sílící kritice za netransparentnost při informování o skutečných ztrátách.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Tragická střelba na festivalu v americkém Seattlu. Dva mrtví, pachatel dopaden

Nejméně dva lidé nepřežili nedělní střelbu na gastronomickém festivalu v americkém Seattlu. Dalších pět osob utrpělo zranění. Zatím nejmenovaného pachatele se policistům podařilo zadržet, informovala americká stanice NBC News

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy