Jeden z nejvyšších představitelů státu, předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO), zastupuje jako advokát Kroměřížskou nemocnici ve sporu se státem. Nemocnice se soudí s Finanční správou kvůli odvodu daní. Finanční správa přitom spadá pod ministerstvo financí, které od ledna 2014 vedou představitelé hnutí ANO. Hnutí navíc prosazuje a hájí důkladnější postup finančních úřadů při výběru daní a přísnější kontroly. Vondráček popírá, že je ve střetu zájmů.
Nemocnice se soudí s Finanční správou od začátku roku 2017. "Spor s Odvolacím finančním ředitelstvím se týká daně z přidané hodnoty (DPH), kterou Kroměřížská nemocnice musela odvádět za poskytování zdravotních služeb na protialkoholní záchytné stanici," řekl serveru iRozhlas.cz mluvčí nemocnice Egon Havrlant.
Nemocnice je přesvědčena, že byly tyto služby i před novelou zákona o zdravotních službách v roce 2017 osvobozeny od platby DPH. Krajský soud v Brně dal nemocnici loni v prosinci podle serveru za pravdu.
Právní služby poskytuje nemocnici advokátní kancelář Vondráček - Opatrný. Smlouvu s Kroměřížskou nemocnicí má podle registru smluv od září 2014 podepsanou přímo Vondráček. Předseda Sněmovny ale tvrdí, že všechny práce odvádí jeho pracovní partner Tomáš Opatrný. "Já historicky mám s nemocnicí smlouvu a děláme jim komplexní právní služby jako kancelář. Ale já už nejsem schopen fakticky někam chodit a něco dělat," řekl serveru. "Já fakticky žádný střet zájmů jako advokát necítím," doplnil.
Předseda Sněmovny Vondráček (ANO) zastupuje jako advokát kroměřížskou nemocnici ve sporu s Finanční správou, kterou řídí ministryně financí (ANO). ...Tak tomu se říká uzavřený cyklus :) Mimochodem, neslyšeli jste teď v poslední době o nějaké protikorupční organizaci?
— Michal Kučera (@MichKucera) 8. ledna 2019
Vondráček uvedl, že jako zástupce zákonodárné moci státu nemohl spor s Finanční správou nijak ovlivnit. Ve Sněmovně Vondráček nedávno s dalšími kolegy advokáty z řad poslanců vytvořil a prosadil novelu, která advokátům ulehčí právě při odvodech DPH. Advokátům se v případech, kdy je klientům ustanovují soudy, změní u dlouhých řízení termín pro odvod daně.
Postup Finanční správy Vondráček komentovat nechtěl. Finanční úřady čelily v poslední době kritice firem i daňových expertů například kvůli údajnému nadužívání takzvaných zajišťovacích příkazů, kterými může blokovat majetek firem podezřelých z nezaplacení daně. Kritiku také vyvolal třeba postup Finančního úřadu pro Olomoucký kraj, který podle médií kvůli kontrole elektronické evidence tržeb vyzval k podání informací o svatební hostině téměř stovku novomanželů. Generální ředitel Finanční správy Martin Janeček koncem loňského roku rezignoval na funkci.
Související
Bez překvapení. Babiš obhájil post předsedy ANO, podpora Havlíčka byla ještě větší
Zrušení zákazu ruských médií? Vondráčkovy výroky mě nezajímají, řekl Babiš Politicu
Radek Vondráček (ANO) , nemocnice , Kroměříž , finanční úřad , hnutí ANO
Aktuálně se děje
před 37 minutami
USA v Íránu naráží na zásadní překážku: Mírovou dohodu musí schválit Modžtaba Chámeneí
před 2 hodinami
Trump opouští partnery a mění americké priority. Z Tchaj-wanu dělá druhou Ukrajinu
před 3 hodinami
Macinka vystoupil v novém studiu u Moravce. Úvahy o odvolání Klempíře rázně odmítl
před 4 hodinami
Hejtman označil sudetské Němce za krajany. Nepožadujeme navrácení majetků, zaznělo na sjezdu
před 6 hodinami
S Íránem jsme dosáhli významného pokroku, zní z USA. Teherán nadšení mírní
před 7 hodinami
Putin odpálil raketu schopnou nést jadernou hlavici. NATO poslalo stíhačky do vzduchu
před 8 hodinami
Kyjev se v noci stal terčem rozsáhlého vzdušného útok
před 10 hodinami
Počasí bude nadále tropické, objeví se ale saharský prach
včera
OBRAZEM: Miss Czech Republic 2026 se stala Lucie Pisková
včera
Zelenskyj: Rusko chystá rozsáhlý útok na území Ukrajiny i na Kyjev, může použít raketu Orešnik
včera
Uzavřeme dohodu, nebo Írán totálně zničíme. Rozhodnu se do zítřka, prohlásil Trump
včera
Napínavý bratrský souboj. Česko-slovenské derby na MS v hokeji rozhodl svou bruslí kapitán Červenka
včera
Evropa se intenzivně chystá na situaci, kdy bude Trump pro NATO hrozbou
včera
Američané jsou na hraně nepostupu do čtvrtfinále. Dánové slaví první výhru na MS
včera
Trump stupňuje tlak vůči Kubě. Co tím sleduje a co je jeho cílem?
včera
Žádné podávání rukou ani pohřby, mrtvé odváželi v pytlích. Přeživší vzpomínají na dosud nejhorší epidemii eboly
včera
V Číně došlo k nejhoršímu důlnímu neštěstí za patnáct let. Po výbuchu více než 90 mrtvých
včera
Soud poslal vraha studentky v Pardubicích do vazby
včera
Pavel v rozhovoru pro zahraniční tisk vyzval NATO, aby Rusku ukázalo zuby a začalo konečně reagovat
včera
Brněnský pochod smrti provází komplikace. Vandal poničil památník, policie zasahuje proti odpůrcům
V Pohořelicích na Brněnsku se sešla zhruba tisícovka lidí, aby si připomněla tragické události spojené s poválečným nuceným odsunem německy hovořícího obyvatelstva z Brna. Účastníci se odtud vydali na třicetikilometrovou Pouť smíření, která se již od roku 2007 symbolicky chodí v opačném směru než původní pochod z května 1945. Tehdy bylo z domovů vyhnáno tisíce lidí, převážně žen, dětí a starců, přičemž zhruba 1 700 z nich strastiplnou cestu k rakouským hranicím nepřežilo. Zatímco část poutníků absolvuje celou trasu, k závěrečnému kilometru se v Brně připojí také předseda Senátu Miloš Vystrčil.
Zdroj: Libor Novák