Prozatímní venezuelský prezident Juan Guaidó by podle hlavy českého státu Miloše Zemana skončil jako "venezuelský Husák", pokud by kvůli řešení situace v zemi požádal o vojenskou intervenci v cizině, například v USA. Zeman to dnes uvedl v pořadu Prezidentský Pressklub rádia Frekvence 1. Guaidó v pátek řekl, že je připraven povolit americkou vojenskou intervenci, bude-li to nutné.
"I když nemám rád latinskoamerické diktátory, a to ode mě ani nikdo nemůže čekat, tak taky nemám rád vojenské intervence, zvací dopisy a okupaci. Pokud Juan Guaidó udělá to, že nedokáže vyřešit tento problém v rámci Venezuely a bude se obracet na zahraniční protektory, tak skončí jako venezuelský Husák," řekl Zeman.
Gustáv Husák se stal prezidentem v někdejším Československu po jeho okupaci vojsky Varšavské smlouvy a byl jedním ze symbolů kolaborace se sovětským režimem.
Předseda venezuelského parlamentu Guaidó složil prezidentskou přísahu koncem ledna poté, co parlament neuznal druhý prezidentský mandát Nicoláse Madura, protože vzešel z nedemokratických voleb. Česká vláda uznala Guaidóa prozatímním prezidentem, stejně jako další státy EU nebo USA. Naopak Rusko nebo Čína podporují Madurův režim.
Vláda ČR vyjadřuje lítost nad skutečností, že ve Venezuele nebyly přijaty kroky vedoucí ke konání svobodných a demokratických voleb. Proto uznává J. Guaidóa za prozatímního prezidenta, který by měl dovést Venezuelu ke svobodným a demokratickým volbám. → https://t.co/7qGnOuwh2f
— MZV ČR (@mzvcr) 4. února 2019
Zeman ve středu Guaidóovi poblahopřál k převzetí úřadu a pozval ho do Česka. V dopise také vyjádřil naději, že se ve Venezuele zmítané ústavní krizí a masovými protesty podaří úspěšně přechod k demokracii. Guaidó má zemi dovést ke svobodným a demokratickým volbám.
Související
Zeman se pustil do Pavla a zastal se vlády. Prezidentovi se prý nedá věřit
Miloš Zeman i Pan Nikdo. Poslanci poslali na Hrad návrhy vyznamenání
Miloš Zeman , Juan Guaidó , prezident čr , Venezuela , Gustav Husák
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Trumpův mírový plán pro Gazu kolabuje. Netanjahu jej nepodepsal
před 2 hodinami
Ukrajinská armáda provedla čtyřicetidenní dronovou kampaň s cílem přinutit Kreml k mírovým jednáním
před 3 hodinami
Na německém letišti našli dron s výbušninou. Policie nasadila robota
před 4 hodinami
Počet mrtvých po ruském útoku stoupá. Ukrajině chybí interceptory
před 5 hodinami
Metnar řešil situaci ve španělské Ceutě. Česko vyzvalo ke změnám v ochraně hranic EU
před 5 hodinami
České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019
před 6 hodinami
Mohli jste zachránit životy, kritizuje Zelenskyj spojence po útoku na Kyjev
před 7 hodinami
Do Británie doputovala krásná zpráva z Portugalska. Eugenie porodila holčičku
před 8 hodinami
Policie zahájila trestní řízení kvůli nehodě poslance Filipa Turka
před 9 hodinami
Trump stále nevylučuje další použití síly proti Íránu
před 10 hodinami
Česko opět zasáhnou silné bouřky. Hrozit budou i ráno a dopoledne
před 10 hodinami
Policejní pátrání na jezeře Most. Dva lidé se pohřešují po úterní bouřce
před 11 hodinami
Trumpovi chodil ozbrojený muž po golfovém hřišti. Našly se u něj zbraně
před 12 hodinami
Česko netrápí jen tropy. V Praze a dvou krajích se vyskytuje smog
před 12 hodinami
Kyjev čelil raketám a dronům. Nejméně 14 mrtvých, další lidé jsou zranění
před 13 hodinami
EU zpřísňuje Ukrajincům podmínky pro dočasnou ochranu. Problém hrozí zejména mužům
před 15 hodinami
Horké letní počasí má úřadovat i po víkendu, naznačuje výhled
včera
Knížákova rehabilitace se bude řešit u soudu. Umělec dříve narazil
včera
Vlaky mezi Kolínem a Kutnou Horou zrychlí a přestanou ovlivňovat provoz na koridoru
včera
Občanští demokraté představili kandidáty pro podzimní volby
Občanská demokratická strana dnes, do řádného termínu registračních úřadů, podala všechny nominace do podzimních senátních voleb. ODS navrhuje 14 kandidátek a kandidátů, nad rámec toho v zájmu udržení silné pozice ve třech obvodech kandidují osobnosti v koalici s jiným navrhovatelem a v dalších sedmi volebních obvodech mají kandidáti podporu občanských demokratů.
Zdroj: Jan Hrabě