Ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové (za ANO) se postarala o pořádný poprask. Tvrdí totiž, že za to, že jsou v Česku drahá mobilní data nemohou operátoři, ale Češi. Politikům je teď pro smích.
Češi dnes platí za internet v mobilu jednu z nejvyšších částek ze všech zemí Evropy. Podle ministryně si za to lidé mohou sami. V pořadu České televize 168 hodin totiž řekla, že kdyby více využívali drahá mobilní data, zvedne se operátorům příjem a cena tarifů pak klesne.
Nováková poukázala na to, že operátoři investovali miliardy korun do vybudování mobilní sítě. Jenže Češi i přesto dávají přednost veřejným wi-fi sítím, kvůli čemuž operátoři chtějí vysoké ceny po těch málo zákaznících, kteří data skutečně využívají.
Proč máme tak drahá mobilní data? Ministryně průmyslu radí - když je budete víc kupovat, operátor víc vydělá. A pak vám je zlevní. #vypniwifi
— Nora Fridrichova (@NoraFridrichova) 18. února 2019
„Když budete někomu pořád dokola opakovat: máme drahá data, máme drahá data, tak co uděláte. Vezmete mobil, ale nepřipojíte se na internet přes data, ale budete hledat volnou wifinu.,“ vysvětlovala Nováková v ČT. A právě v tom je podle ní problém. „Čím méně se těch dat používá, protože se jim vyhýbáme, tak tím nepřispíváme k tomu, aby byla levnější. My potřebujeme změnit klima ve společnosti také k tomu, aby ta data chtěli používat," tvrdí ministryně.
Jenže politici pro její slova pochopení nemají. „“Když budete u nás nakupovat předražené zboží, je nějaká šance, že ho jednou zlevníme. Anebo taky ne. S pozdravem hnutí ANO, které je tu pro všechny, jenom teda ne pro ty, co používají mobilní data,“ rýpnula si místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
„Paní ministryně Nováková je zjevně další odborník, co maká. Její názory na ceny mobilních dat jsou třeskuté. Rychlá a dostupná data přitom urychlují cestu k modernímu státu. Místo řečí potřebujeme co nejrychleji dalšího mobilního operátora a s ním větší konkurenci na trhu,“ přisadil si poslanec ODS Martin Kupka.
A velmi sarkastický byl i předseda ODS Petr Fiala. „Doufám, že Česká televize nepřipravovuje další sérii pořadu Den D. Má prokazatelně neblahý vliv na českou politiku. Pánové Okamura, Pilný a paní ministryně Nováková nám již stačili,“ varuje.
A Myslitelkou roku se stává...Mme Nováková ☎️
— Pavlina Kvapilova (@PavlinaAmalie) 18. února 2019
ODS pak na twitteru shrnula přístup ministerstva průmyslu k ceně dat za poslední roky. „Inovační strategie pro digitální Česko: Náměstek Bokštefl: Chcete ceny jako v Polsku? Odstěhujte se do Polska. Náměstek Pilný: Levná data nejsou moje priorita. Ministryně Nováková: Moc surfujete po WiFi,“ uvedla strana.
Za rok a půl ve funkci o ní nikdo neviděl ani neslyšel. Až teď, když se nám jala vysvětlit, jací jsme idioti. A fakt jsme. Platíme operátorům, jak mourovatí. A na MPO máme paní, co na nás kašle. Akorát se obávám, že takhle to Marta Nováková nemyslela.
— Matěj Trávníček (@MatejTravnicek) 18. února 2019
To lidovec Marian Jurečka přidal v duchu Marty Novákové pár dalších rad. „Prosím vás, pokud chcete levnější PHM, více jezděte, pokud chcete levnější teplo či plyn, tak otevřete okna, pokud chcete levnější elektřinu musíte více svítit, pokud levnější pojištění, více bourejte, protože pokud chcete levnější data, tak musíte více ta drahá data kupovat,“ vzkazuje poslanec KDU-ČSL.
Související
Havlíček se chystal do funkce za jejími zády? Exministryně Nováková promluvila
"Trafiky" pro Novákovou a Ťoka? Babiš rázně odmítl spekulace
Marta Nováková (ministryně) , Mobilní operátoři , češi , Markéta Pekarová Adamová , Martin Kupka (ODS) , Petr Fiala (ODS) , ODS , Marian Jurečka (KDU-ČSL) , mobily
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Jak se Rusko dostává ke klíčovým evropským technologiím? Sankce obchází skrze jeden asijský stát
před 1 hodinou
Zelenskyj se vypravil do Polska. Restartoval vztahy s Tuskem
před 2 hodinami
Horké počasí nabírá na síle. Experti upozorňují na extrémní zátěž i hrozbu požárů
před 2 hodinami
Detaily schůzky zveřejněny: Netanjahu postupoval opatrně, snažil se Trumpa nenaštvat
před 3 hodinami
Počet mrtvých po silném zemětřesení v Japonsku roste. Záchranné práci komplikují extrémní vedra
před 3 hodinami
Zásoby raket Patriot se tenčí. Na obzoru je unikátní trilaterální dohoda
před 4 hodinami
Ohnivé peklo o síle atomových bomb. Požáry v Evropě jsou největší v historii, vytváří vlastní bouřky
před 5 hodinami
Desetimetrový kráter v Polsku způsobila ruská střela
před 5 hodinami
V Polsku zněly sirény, do vzduchu vzlétly F-16. Neznámý objekt po sobě nechal desetimetrový kráter
před 6 hodinami
Rusko provedlo rozsáhlý útok na Ukrajinu. Mezi mrtvými jsou i děti
před 8 hodinami
Tropické počasí prohloubí opakující se problém
včera
Kavinsky rozesmutnil Francii. Smrt producenta komentoval i Macron
včera
Senátoři jsou pro. Rodičovský příspěvek vzroste na 400 tisíc korun
včera
Španělský tisk má jasno. Novým trenérem české reprezentace má být olympijský vítěz
včera
Turek nepřikročí k žalobě na prezidenta. Důvodů je hned několik
včera
Češi se s Knížákem rozloučí v příštím týdnu. Pohřeb s poctami bude v Praze
včera
Nejtragičtější letecká havárie v Československu se stala před 50 lety
včera
Podruhé za léto může být 40 stupňů. Diví se i meteorologové
včera
Macinka ukázal esemesku od prezidenta. Opět řeší nejmenování Turka
včera
Sánchez: Nacházejících 12 hodin bude pro Španělsko klíčových
Španělsko svádí neúprosný boj s rozsáhlými lesními požáry, přičemž nadcházející hodiny budou podle úřadů zcela zásadní pro další vývoj situace. Premiér Pedro Sánchez při návštěvě předsunutého velitelského stanoviště v Navalcarneru prohlásil, že i když je dosavadní stav relativně příznivý, následujících dvanáct hodin rozhodne o tom, zda se hasičům podaří udržená území definitivně zabezpečit. Situaci totiž výrazně komplikuje nastupující vlna veder, která do regionu přináší nové bezpečnostní hrozby.
Zdroj: Libor Novák