Prezident Miloš Zeman bude v květnových evropských volbách volit sociální demokraty. Své rozhodnutí jim oznámil dnes na sjezdu v Hradci Králové. Uvedl, že to považuje za svůj dárek straně. Někdejší předseda ČSSD doufá, že jako etablovaná strana ČSSD získá v hlasování důstojné místo a nenechá se zahanbit novými subjekty, například Piráty.
Zeman v Hradci Králové také zpochybňoval současné nízké preference sociálních demokratů. Uvedl, že výzkumníky veřejného mínění považuje za obchodníky s deštěm. ČSSD, jejíž preference se nyní pohybují mezi pěti až 12 procenty, může podle prezidenta spoléhat na široký okruh voličů, který kromě zaměstnanců zahrnuje také důchodce. Na tuto většinu podle něj ČSSD zapomínala, když dávala přednost liberálním voličům a menšinám.
Prezident v úvodu zhruba desetiminutové řeči připomenul, že před rokem sociálním demokratům doporučil vstoupit do vlády s hnutím ANO. Líbilo se mu, že sociální demokraté k této otázce uspořádali referendum, a spokojen byl i s jeho výsledkem. Ukázalo se podle něj, že rozhodnutí bylo správné a přineslo výsledky, například zrušení neproplácení prvních tří dnů nemoci, takzvané karenční doby.
Místo sporů jsme nabídli výsledky a nové, autentické tváře, schopné uvěřitelně reprezentovat @CSSD. pic.twitter.com/utX3SvMTrP
— ČSSD (@CSSD) 1. března 2019
"Podobně, jako se říkalo, že největší tajemství atomové bomby spočítá v tom, že ji lze vyrobit, největší tajemství ČSSD spočívá v tom, že se umí, když se chce, ze sedmiprocentní strany zdvihnout a dokáže vstoupit do Strakovy akademie (sídla vlády) hlavním vchodem," uvedl prezident. Připomenul tak vzestup ČSSD na konci 90. let, kdy Zeman sociální demokraty dovedl do vlády.
Nikdo podle Zemana nemá tak velký potenciál růstu jako ČSSD. Dodal, že jde o miliony zaměstnanců a důchodce. "Na tyto voliče jste zapomněli a odehnali jste je od sebe," uvedl a dodal, že někdy měl dojem, že ČSSD je spíše spoluorganizátorem pochodu sexuálních menšin Prague Pride. Prezident řekl, že nemá nic proti menšinám v programu, ale nesmí zapomenout na většinu.
“V blížících se volbách do Evropského parlamentu budu volit sociální demokracii,” řekl pan prezident v projevu na 41. sjezdu ČSSD. pic.twitter.com/e340hy8WYo
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 1. března 2019
Podporu, kterou Zeman slíbil straně při volbách do EU, ocenil lídr ČSSD pro tyto volby Pavel Poc. "Sociálnědemokratická srdce k sobě zase našla cestu," komentoval Zemanův slib. Současně věří, že prezidentovi rozhodnutí přineslo ulehčení.
Zeman po úvodním proslovu sjezd hned neopustil, sedl si na podiu vedle předsedy Jana Hamáčka a zhruba půl hodiny sledoval vystoupení vrcholných představitelů ČSSD. Ti v devíti bodech shrnuli úspěchy, jak je sociální demokracie vnímá - například zvyšování minimální mzdy, příspěvků na péči či zvyšování bezpečnosti. Zemanovi po tomto vystoupení delegáti poděkovali a jeho odchod doprovodili dlouhým aplausem.
Poc pak spolu s kandidátem evropských socialistů na příštího šéfa Evropské komise Nizozemcem Fransem Timmermansem a europoslankyní Olgou Sehnalovou představil hlavní teze pro evropské volby. Timmermans jmenoval mezi cíly socialistů vyšší platy, jednu kvalitu potravin pro celou EU či zlepšování pracovních podmínek. Poc se chce zaměřit na životní prostředí, například na řešení problémů s čím dál méně fungujícími antibiotiky či hnojivy zničenou půdou.
Související
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
Macinkovy zprávy Hradu nejsou normální, prezident může odmítnout jmenovat ministra, zastal se Zeman Pavla
Miloš Zeman , ČSSD , sjezd ČSSD (březen 2019) , Hradec Králové
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Vance vyjádřil hrdost nad tím, že USA přestaly darovat zbraně Ukrajině
před 2 hodinami
Delegace EU dorazila do Budapešti. Začalo jednání o restartu napjatých vztahů
před 3 hodinami
Írán už Hormuzský průliv nikdy nezavře, Izrael má zákaz bombardovat Libanon, řekl Trump. NATO vzkázal, ať se do toho neplete
před 4 hodinami
Otevření Hormuzského průlivu zahýbalo trhy. Cena ropy prudce klesá
před 5 hodinami
Hormuzský průliv je s okamžitou platností otevřen pro všechny lodě, oznámil Írán
před 6 hodinami
Za kolik o víkendu natankujete? Ministerstvo zveřejnilo ceny paliv
před 6 hodinami
Tejc oznámil, že kvůli bitcoinové kauze podá trestní oznámení
před 7 hodinami
Česko k zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu nabídne svůj radar, oznámil Babiš
před 8 hodinami
Kushner a Witkoff jsou amatéři. Situaci v Íránu jen zhoršují, tvrdí zkušení diplomaté
před 9 hodinami
Britové berou ruské výhrůžky vážně. Čelíme hrozbě přímého ruského útoku, zní z vlády
před 10 hodinami
Ukrajina dosáhla historického milníku. Poprvé dobyla nepřátelské pozice jen pomocí robotů a dronů
před 10 hodinami
Procitli už i pravicoví populisté. Dejte od Trumpa ruce pryč, vzkázala Le Penová
před 11 hodinami
Není to jen aktuální výměna názorů. Spory mezi papežem Lvem a Trumpem sahají daleko do minulosti
před 12 hodinami
Začalo platit příměří s Libanonem, oznámil Trump. Izraelci nechápou, Netanjahua viní ze lži
před 12 hodinami
Zemřel známý herec Jan Potměšil
před 13 hodinami
Počasí: Příští týden se ochladí, do Česka se vrátí noční mrazy
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Ukrajina potřebuje naši pomoc, řekl Rutte v Praze. Uděláme vše pro splnění závazků, slíbil Babiš
včera
Česko světovým lídrům v pátek představí plán na zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu
včera
Macinka si v reakci na výhrůžky předvolal ruského velvyslance
včera
OBRAZEM: Do Prahy přijel šéf NATO Rutte. Jedná s Babišem o českých závazcích
Do České republiky dnes nečekaně dorazil generální tajemník NATO Mark Rutte. Jeho návštěva byla Aliancí oznámena teprve den předem a odehrává se v kritické době, kdy zbývají pouhé tři měsíce do klíčového letního summitu v Ankaře. Hlavním bodem programu je večerní jednání s premiérem Andrejem Babišem, po kterém bude následovat společná tisková konference.
Zdroj: Libor Novák