Do Bílého domu míří bývalý nomenklaturní komunista a estébák. Zeman tam má vstup zakázán, spustil známý politik

Český premiér Andrej Babiš (ANO) dnes odlétá do Spojených států. Tam navštíví nejen Bílá dům. Ale třeba i sídlo Ústřední zpravodajské služby (CIA). K Jeho cestě se velmi kriticky vyjádřil například bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček (ČSSD).

Babiš odletěl dnes, s Trumpem se sejde až ve čtvrtek. S americkým prezidentem chce premiér mluvit nejen o kybernetické bezpečnosti, ale i o mezinárodní situaci či obchodování mezi Evropskou unií a USA, které by podle šéfa ANO mělo probíhat bez bariér.

Rouček Babišovu cestu okomentoval značně ironicky. „Koukám jak se Andrej Babiš natřásá, že byl pozván do Bílého domu. Dost neprávem. Česká Republika je totiž jedinou západní zemí, jejíž prezident či premiér ještě nebyli u prezidenta Trumpa,“ připomněl souvislosti politik.

Vypočítává také, kdo všechno už Trumpa v jeho oficiálním sídle navštívil. „Bílý dům zevnitř dávno poznali evropští premiéři od Norska po Albánii, prezidenti Slovenska či Slovinska a mnoha dalších i těch nejmenších zemí. Česká Republika v tomto seznamu doposud chyběla,“ zdůraznil Rouček.

Pokud by se česká návštěva v Bílém domě nedokázala domluvit, bylo by to podle něj alarmující. „V roce 30. výročí pádu komunismu a 20. výročí vstupu do NATO by to byla ostuda. A protože prezident Zeman má do Bílého domu vstup zakázán, pozván byl premiér. Nic víc a nic méně. Že tímto premiérem je zrovna bývalý nomenklaturní komunista a estébák je jen smutnou ironií osudu. Za kterou se můžeme sami,“ dodal na závěr Rouček.

Související

Více souvisejících

Libor Rouček Andrej Babiš USA (Spojené státy americké) Donald Trump Bílý dům USA

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

D1 stojí už hodiny kvůli hromadné nehodě kamionů. Jeden člověk zemřel

Hromadná nehoda kamionů komplikuje už od půlnoci z úterý na středu provoz na páteřní české dálnici D1. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému, havárii nepřežila jedna osoba. Další dva lidé utrpěli zranění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy