Předseda Senátu Miloš Vystrčil oznámil, že na přelomu srpna a září navštíví Tchaj-wan. Jeho rozhodnutí vyvolalo velmi bouřlivé reakce. Kritice čelí například z Pražského hradu, od některých politiků se ale naopak dočkal zastání.
Prezident Miloš Zeman dal prostřednictvím svého Jiřího Ovčáčka najevo svou nelibost vůči Vystrčilovu rozhodnutí. „Prezident republiky Miloš Zeman konstatuje, že cesta předsedy Senátu na Tchaj-wan nebyla doporučena prezidentem republiky, předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, předsedou vlády ani ministrem zahraničních věcí,“ uvedl Ovčáček na twitteru.
Mluvčí, jak je jeho zvykem, se nezdržel ani svého komentáře k otázce. „Představme si situace: Předseda Senátu oficiálně navštíví Tchaj-wan. Předseda Senátu oficiálně navštíví Doněckou lidovou republiku. Z hlediska mezinárodního práva žádný rozdíl,“ tvrdí Ovčáček.
Svými slovy popudil Michaela Žantovského, někdejšího tiskového mluvčího a poradce prezidenta Václava Havla. „Jiří Ovčáček se opět projevil jako ignorant, když prohlásil, že "z hlediska mezinárodního práva /není/ žádný rozdíl" mezi Tchaj-wanem a Doněckou republikou. Mezinárodní právo není tupý klacek, ale jemný nástroj s celou řadou odstínů. Těžko ale očekávat, že to tupý klacek pochopí,“ vzkázal mu bývalý diplomat a současný šéf Knihovny Václava Havla.
Vystrčila podpořil i senátor Jiří Drahoš, který se na Tchaj-wan také vydá. „Naši tchajvanští přátelé si za svoji nezištnou pomoc zaslouží poděkování a podporu. Rozhodl jsem se ale nezůstat jen u slov, a proto se na konci října vydám na Tchaj-wan podpořit vzájemnou vědeckou spolupráci,“ oznámil.
O něco kritičtější je někdejší poslanec a místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček. „Chce-li jet předseda Senátu Vystrčil na Tchaj-wan, nechť se nejprve zkoordinuje a sladí noty. Ani ne tak s prezidentem Zemanem, který v čínské politice představuje druhý extrém, ale s předsedy parlamentů ostatních demokratických států. Států EU a Velké Británie, USA a Kanady, Austrálie a Nového Zélandu, Japonska a Jižní Koreje, Singapuru a Indie a řady dalších. Ať se jich narovinu zeptá proč nikdo z nich na Tchaj-wanu oficiálně ještě nebyl a ani nemá v úmyslu tam jet. A to i předsedové parlamentů těch největších demokracií světa jako je třeba Velká Británie, Francie nebo USA, které jsou nyní s Čínou nejen v obchodní ale dokonce i v nové studené válce,“ radí Vystrčilovi.
Dodává, že má-li jeho cesta přinést něco pozitivního, je potřeba aby nejprve přesvědčil k podobnému kroku své zahraniční protějšky. „Podnikli-li by cestu na Tchaj-wan předsedové parlamentů nějakých 40-50 demokratických států světa, pak by tyto cesty měly váhu a Čína by na ně musela konstruktivně a pozitivně reagovat. Říkám to jako někdejší místopředseda Evropského parlamentu který měl vztahy s Čínou na starosti a který se o něco podobného snažil. Cesta pouze jednoho z nich, navíc ze země o velikosti jednoho středního čínského města, nic smysluplného a pozitivního nepřinese. Lidská práva a demokracii v Číně to nepoposune ani o milimetr, a naše země na to na poli diplomacie, obchodní výměny a investic, kulturních vztahů či turistiky zbytečně doplatí,“ varuje Rouček.¨
Poukazuje také na to, že cesta vyvolává spory i mezi českými politiky. „Domácí neshody, natrucy a naschvály mezi nejvyššími ústavními činiteli by neměly být přenášeny do našich zahraničních vztahů. Stejně tak je zbytečné si dokazovat, že jsme svobodná, demokratická, nezávislá a suverénní země. To jsme, zaplať pánbůh, již 30 let,“ dodává Rouček.
Cestu na Tchaj-wan plánoval už Vystrčilův předchůdce Jaroslav Kubera (ODS), který ale v lednu 2020 náhle zemřel. Čína proti misi protestovala a varovala před následky pro české firmy. I teď čínská ambasáda varuje, že cesta by podryla základy spolupráce mezi Prahou a Pekingem.
Související

Česko má nového senátora. O nástupci zesnulého Krause se rozhodlo v prvním kole

Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
Miloš Vystrčil (ODS) , Tchaj-Wan , Jiří Ovčáček , Miloš Zeman , Čína , Senát ČR , Michael Žantovský , Libor Rouček
Aktuálně se děje
včera

Martina Navrátilová promluvila o emigraci. Kvůli Trumpovi by volila jinak
včera

Tragédie na příbramské střelnici. Žena obrátila zbraň proti sobě
včera

Lukašenkův režim útočí i v zahraničí. Běloruským disidentům se škodí mnoha způsoby
včera

Bývalý fotbalový reprezentant Čelůstka ukončil kvůli zdravotním problémům kariéru
včera

Speciální předpověď počasí pro vodáky. Kolik je vody v řekách?
včera

Zemřel uznávaný divadelní herec Stanislav Šárský
včera

NATO chystá revoluční změnu: Pokud Rusko zaútočí, válčit se bude na jeho území
včera

Írán není Irák. Trump má před sebou nemožné rozhodnutí
včera

Ruská ekonomika se hroutí, přiznává tamní centrální banka
včera

Jak se někdo může rozhodnout střílet po spolužácích a učitelích? Psycholožka promluvila o motivacích i varovných signálech
včera

Ruští vojáci už jedí jeden druhého. V tamní armádě dochází ke kanibalismu, tvrdí ukrajinská rozvědka
včera

Evropa se zoufale snaží zabránit americkému útoku na Írán
včera

Írán odmítá jednat s USA, dokud Izrael nezastaví útoky. Trump zatím vyčkává
včera

Írán je připraven na tvrdý úder i za cenu sebezničení. Hrozí nevratná eskalace
včera

Tragédie na Madeiře. Čech se zřítil z nejvyšší hory ostrova
včera

Čína a Blízký východ. Peking je na straně Teheránu, má to ale háček
včera

Třetí kolo mírových rozhovorů. Peskov prozradil, v jaké je to fázi
včera

Kreml varuje kvůli válce Íránu s Izraelem. Peskov mluví o taktických jaderných zbraních
včera

Evropa si proráží cestu k většímu vlivu. V Ženevě budou ministři jednat s Íránci
včera
Putin vyjádřil ochotu jednat se Zelenským. Němcům poslal jasný vzkaz
Jsme připraveni ukončit válku na Ukrajině co možná nejdříve, tvrdí ruský prezident Vladimir Putin. Moskva podle jeho slov preferuje diplomatické řešení konfliktu a je připravena pokračovat v jednáních s Kyjevem. Sám Putin je ochoten jednat i s ukrajinským protějškem. Na Putinova slova upozornil Kyiv Independent.
Zdroj: Lucie Podzimková