Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě poděkoval několika stovkám svým příznivcům za podporu nejen v kampani před loňským znovuzvolením hlavou státu. Na oslavě šesti let ve funkci dorazil mimo jiné premiér Andrej Babiš (ANO) s manželkou Monikou. Prezidentovi a jeho hostům pak zazpívala francouzská šansoniérka Mireille Mathieuová.
Zeman zve své příznivce na Hrad počátkem března každoročně, aby s nimi oslavil završení dalšího roku na pozici hlavy státu. Poprvé vyhrál volby v roce 2013, druhého mandátu se ujal před rokem.
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ČTK na začátku týdne řekl, že by mělo do Španělského sálu přijít asi 1000 hostů.
Podle zpravodaje ČTK mezi nimi jsou například ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), bývalí ministři vnitra a zahraničí Martin Pecina a Jan Kohout nebo předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička.
Zeman se v krátkém projevu na úvod setkání nevěnoval politickým tématům. Uvedl, že na rozdíl od minulých oslav nezazní árie z Rusalky. "Když ji slyšíte pořád, není to k poslouchání," uvedl. Zároveň oznámil, že hlavní hvězdou večera bude šansoniérka Matthieuová. Na závěr projevu popřál manželce hradního kancléře Vratislava Mynáře Alexandře, která slavnostní večer uváděla, aby se jí narodilo zdravé dítě.
Pražský hrad, Španělský sál. Momentky ze slavnostního zahájení koncertu “Můj šestý rok s Vámi”, na kterém vystupuje fenomenální francouzská šansoniérka Mireille Mathieu. pic.twitter.com/WSN6gGVvC7
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 10. března 2019
Mathieuová do Prahy zavítala v rámci evropského turné Made in France. Dvaasedmdesátiletá zpěvačka vyprodala dva veřejné koncerty, které se konaly v pátek a v sobotu v Kongresovém centru. Na první z nich se přišla podívat i manželka prezidenta Ivana Zemanová, stejně jako na koncert v roce 2017. Idea dnešního koncertu podle Ovčáčka vznikla loni v červnu, kdy se Zeman a jeho manželka setkali s francouzskou zpěvačkou na Pražském hradě.
Po úmrtí Charlese Aznavoura je Mathieuová jednou z posledních žijících zástupkyň slavného francouzského šansonu. Do hudební historie se zapsala mimo jiné díky skladbám Mon credo, Qu`elle est belle či Mon bel amour d`été, ale také typickým účesem, který se stal ve své době módním hitem. Spolupracovala s hvězdami jako Julio Iglesias, Frank Sinatra, Tom Jones, Paul Anka i s nedávno zesnulým Aznavourem.
Související
Exprezident Zeman se vrátil do pracovního režimu schůzkou s čínským diplomatem
Exprezident Zeman podal dobrou zprávu z nemocnice. Volal Okamurovi
Miloš Zeman , prezident čr , Pražský Hrad , Mireille Mathieu
Aktuálně se děje
před 3 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí.
Zdroj: Jan Hrabě