Část krajských politiků ODS míní, že některé výroky jejich poslance Václava Klause mladšího straně moc nepomáhají a spíše odrazují voliče. Poukazují ale i na to, že je respektovaným odborníkem na školství a jeho politický styl je kontroverzní dlouhodobě. Klaus mladší přirovnal v úterý schvalování zákonů ve Sněmovně kvůli předpisům EU k rozhodování židovských výborů o složení transportů do nacistických koncentračních táborů. Poslanecký klub jej ODS následně vyzval k odchodu z klubu, což Klaus odmítl.
Podle předsedy regionálního sdružení ODS v Pardubickém kraji Radima Jirouta vyvolávají výroky Klause mladšího víc negativních než pozitivních reakcí. "Měl by najít sebereflexi a ve svých výrocích najít určitou míru," řekl Jirout.
I teplický primátor Hynek Hanza považuje některé Klausovy výroky za přehnané. Souhlasí ovšem s Klausovými odbornými názory, třeba na školství. "Výroků, které jsou poměrně kontroverzní, je dost a já jsem spíš zastáncem toho, že pan Klaus mladší nám víc voličů asi ubírá, než nám přivádí," řekl Hanza.
Václav Klaus st. vyzývá ke vzniku nové pravicové strany, tedy nejspíš pod vedením svého syna. Jaký asi bude program této nové strany? Okamžité vystoupení z EU? Odchod ze zahraničních misí? Partnerství s německou AfD?To není žádný návrat k “původní ODS”, ale její úplný protiklad!
— Martin Baxa (@MartinBaxa2) 14. března 2019
Podle náměstka jihlavské primátorky Petra Laštovičky (ODS) souzní názory Klause ml. s politikou ODS v otázkách školství. Obsahem a stylem vyjadřování k některým otázkám zahraniční politiky ale podle Laštovičky není Klaus typickým členem ODS. "Pokud by byl volen na jakoukoli politickou funkci, já bych mu rozhodně svůj hlas nedal," řekl Laštovička. Kdyby byl poslancem, vyzýval by Klause i opakovaně k odchodu ze strany.
"Příměr, který použil, byl naprosto nevhodný. Nemyslím si, že jakýkoli člen ODS by se takovým způsobem měl vyjadřovat. Nemůžu mluvit za politické grémium strany, ale pokud bych byl ve vedení já, velmi bych loboval za to, aby byl vyloučen," dodal Laštovička.
Že by měl Klaus mladší z ODS odejít, soudí i šéf brněnské ODS Robert Kerndl a primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS). "Svými postoji a vyjádřeními škodí ODS. Je neomluvitelné, co teď naposledy předvedl ve Sněmovně, a měl by odejít," řekl Kerndl. "Myslím, že výroky pana Klause mladšího ODS poškozují. Jeho postoje nejsou v souladu se směřováním ODS a hodnotami, ke kterým se hlásí. Souhlasím s tím, že by měl odejít," konstatovala pro ČTK i Vaňková. Krajský předseda ODS v Libereckém kraji Dan Ramzer se domnívá, že straníci musejí respektovat vnitřní politickou kulturu strany.
"Myslím si, že jde spíš o formu vyjádření. To vyjádření bylo vyloženě nešťastné a ODS to nepomohlo," řekl litoměřický starosta a senátor Ladislav Chlupáč. Klause mladšího považuje za sólového hráče, jehož názory často s ostatními nejsou v souladu.
Předseda královéhradecké ODS a krajský radní pro investice Václav Řehoř (ODS) považuje vyjádření za nešťastné, ale nevidí ho jako důvod odchodu z poslaneckého klubu ani vyloučení ze strany. "Po právní stránce má každý poslanec právo na svůj názor a určitou svobodu slova, navíc má mandát od voličů," řekl Řehoř.
Krajský předseda ODS, poslanec a starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha uvedl, že se v případu Klause mladšího odvolává na středeční usnesení poslaneckého klubu ODS. Krok klubu nechtěl komentovat, než o něm promluví s předsedou strany, ani předseda pražské organizace strany Tomáš Portlík. "Myslím, že to patří ke slušné politické kultuře," uvedl.
Příliš se k situaci nevyjádřil ani bývalý místopředseda ODS a ministr vnitra Ivan Langer, který byl nedávno zvolen do vedení krajské organizace strany v Olomouckém kraji. "Bude-li naše řeč taková, že se nikoho nedotkne, nebude se nikoho týkat," citoval pro ČTK Langer pasáž své knihy.
Jablonecký senátor Jaroslav Zeman, který kvůli neshodám s regionální organizací nedávno pozastavil členství v ODS, ale v jejím senátním klubu zůstal, míní, že bohatá politika je lepší, než když jsou všichni stejní. "Klaus vás minimálně donutí se zamyslet, burcuje lidi," řekl.
"Kdyby se držel školství, tak je největší hvězda ODS, protože z hlediska školství opravdu je respektovaný, ví, o čem mluví, učitelé ho milují a nemá konkurenci. To, že zabíhá do jiných oblastí, je škoda pro něj i pro ODS," řekl ČTK náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka.
Předseda klubu středočeských zastupitelů za ODS Tomáš Havlíček pokládá výzvu poslanců vůči Klausovi mladšímu za "plácnutí do vody". Pokud jej poslanci chtěli vyloučit, měli to podle něj udělat. Výrok o rozhodování židovských výborů je podle Havlíčka za hranou. Podotkl ale, že Klausovy výroky bývají kontroverzní často. "Všichni ho známe a není to nic nového, že by se ze dne na den změnil a začal se chovat jinak," dodal Havlíček.
Související
Občanští demokraté udělali změny v poslaneckém klubu. Benda je přečkal
Exministr Lipavský uvažuje o vstupu do ODS
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Izraelské letectvo zahájilo další nálety na Írán. Exploze zní v Teheránu i u jaderné elektrárny
Aktualizováno před 55 minutami
Írán zahájil novou vlnu raketových útoků po celém Blízkém východě. Zasáhl luxusní hotel v Dubaji
před 1 hodinou
Trump: Zaútočili jsme, protože Írán vyvíjí rakety schopné zasáhnout USA. Podle rozvědky to není pravda, tvrdí CNN
před 2 hodinami
Válka na Blízkém východě: Íránský ministr i šéf revolučních gard jsou po smrti. Britská letadla jsou ve vzduchu, zasedne RB OSN
před 2 hodinami
Chameneí mohl být při útoku na Írán zabit, tvrdí Izrael. Teherán to popírá
před 4 hodinami
Na dívčí školu v Íránu měly dopadnout tři rakety. Mrtvých je přes 50, tvrdí Teherán
před 5 hodinami
Blízký východ je útoky „zděšen“. Není to naše válka, vzkazuje
před 6 hodinami
Cílem útoků USA a Izraele se stala Chameneího kancelář i prezidentský palác
před 6 hodinami
První reakce na útoky v Íránu: Blízký východ se ocitá na pokraji katastrofy, varuje svět
před 7 hodinami
Blízký východ v plamenech. Íránské rakety dopadají na Katar, Kuvajt, SAE i Bahrajn, Izrael zahájil nové nálety
před 8 hodinami
Pákistán vyhlásil Afghánistánu válku. Spustil rozsáhlou operaci Spravedlivý hněv
před 9 hodinami
Armáda se připravuje na rozsáhlou operaci v Íránu. Teherán odmítli šance na ukončení jaderných ambicí, prohlásil Trump
před 10 hodinami
Izrael a Spojené státy zaútočily na Írán
před 11 hodinami
Počasí bude o víkendu kopírovat trend z posledních dní
včera
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
včera
Je nemocný a má nízké IQ. Trump se velmi ostře pustil do De Nira
včera
V kauze RP Invest utopili peníze i známí lidé. K poškozeným patří i Klempíř
včera
Okamura do Otázek Václava Moravce přijde, potvrdila mluvčí SPD
včera
Platili mu, co neměli. Úředník popsal náklady bývalého prince Andrewa
včera
Předčasné jaro. V Česku letos poprvé naměřili 20 stupňů
Česko má sice před sebou ještě jeden den meteorologické zimy, ale už na konci února u nás panuje jarní počasí. V pátek dokonce poprvé v letošním roce vyšplhala teplota alespoň na 20 stupňů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě