Soukromníci, Nezávislí a ODA spojili síly. V čele kandidátky pro eurovolby je vinař

Strana soukromníků ČR a NEZÁVISLÍ budou s podporou Občanské demokratické aliance (ODA) kandidovat v květnových volbách do Evropského parlamentu. Usilovat chtějí mimo jiné o lepší uplatnění živnostníků a středních firem či o zastavení "nežádoucí centralizace" EU. Lídrem kandidátky je vinař Josef Valihrach mladší. Zástupci stran to dnes v Praze oznámili na tiskové konferenci.

Koalice do evropských voleb kandiduje s pěti hlavními tématy, kterými jsou bezpečnost, ekonomická spolupráce, demokracie, ekologie a Evropa jako společný domov. Podle předsedy Strany soukromníků České republiky Petra Bajera je na kandidátce 28 lidí z různých profesí, včetně podnikatelů či vysokoškolských profesorů.

"Na kandidátní listině je řada odborníků s dlouholetou životní zkušeností z celého spektra profesních oborů, a to je silná protiváha kandidátkám složeným z politiků bez reálných životních zkušeností," uvedl Bajer.

"Rozložení sil v europarlamentu se nejspíše bude výrazně měnit a je nejvyšší čas, aby silně zazníval hlas, který bude hájit zájmy menších a středních soukromníků, sedláků, ale také svobodně smýšlejících lidí obecně," zdůvodnil svou kandidaturu za Soukromníky Valihrach. "V případě zvolení bych se tedy chtěl bít za práva našeho stavu, ale také za občanské svobody. Chtěl bych proto pracovat ve výboru Evropského parlamentu pro zemědělství a rozvoj venkova (AGRI), ale také ve Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku (ITRE), který se zabývá mimo jiné také podporou malých a středních podniků. Vzhledem k plýtvání prostředky z rozpočtu EU by bylo také vhodné mít zástupce ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu," doplnil.

Místopředsedkyně politické hnutí NEZÁVISLÍ architektka a někdejší senátorka Liana Janáčková ke své kandidatuře do EP uvedla, že má dlouholeté zkušenosti z politiky, zejména té komunální. "Vím co lidi pálí, co potřebují," zdůraznila.

Předseda ODA Pavel Sehnal uvedl, že spolupráci Soukromníků, hnutí NEZÁVISLÍ a ODA vnímá jako "základ spojenectví na pravé straně politického spektra". "Věříme v úspěch ve volbách do Evropského parlamentu, ale zejména hodláme v budoucnosti spolupracovat i při přípravě voleb do krajů, které se uskuteční na podzim roku 2020," řekl Sehnal. Za ODA do EP kandiduje ekonom Zdeněk Šťástka. Ten řekl, že věří v reformu EU a zároveň ochranu evropských kulturních hodnot.

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční 24. a 25. května. Výsledky budou známy 26. května pozdě večer, protože je nutné počkat se sčítáním na zavření volebních místností v celé EU. České strany si rozdělí 21 křesel. V současnosti mají po čtyřech europoslancích ANO a ČSSD, tři zástupce mají TOP 09, KDU-ČSL a KSČM, dva ODS a po jednom STAN a Svobodní. Pro letošní volby do Evropského parlamentu k lhůtě 19. března přihlásilo své kandidáty na ministerstvu vnitra 40 uskupení.

Související

Volby, ilustrační foto

Za dvojí hlasování v evropských volbách bude hrozit sankce

Případné vícenásobné hlasování při volbách do Evropského parlamentu se stane přestupkem, za který bude hrozit pokuta až 10.000 korun. Změnu v návaznosti na rozhodnutí Evropské rady přinese novela o volbách do Evropského parlamentu, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. ČTK to sdělil jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Novela začne platit od příštího roku.
Evropská Unie

Rok 2019 pohledem EU: Klíčové výzvy, kterým jsme čelili

Komentář - Do roku 2019 vstupovala Evropská unie s velkým očekáváním i odhodláním, bylo totiž zřejmé že se bude jednat o rok plných výzev a důležitých událostí, které ovlivní fungování a směřování unie v nadcházejících letech. Jakým výzvám evropský blok v uplynulém roce čelil a jak se s nimi vypořádal? Tento článek se zaměří na klíčové tři klíčové okamžiky první poloviny roku 2019.

Více souvisejících

Evropské volby 2019 ODA Strana soukromníků

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj už vidí Ukrajinu v EU. Je to jen otázka času

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí řekl národu,  že členství jeho země v Evropské unii je už jen otázkou času. Uvedl to ve svém pravidelném večerním videoproslovu po návštěvě vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepa Borrella v Kyjevě.

včera

pohonné hmoty

Orlen vrátil ceny benzinu v pohraničí na obvyklou úroveň. Češi opět "těží z předvolebního dárku"

Na čerpacích stanicích společnosti Orlen došlo ještě v pondělí k navrácení cen benzinu a nafty na přibližně původní úroveň po nedělním výrazném zlevnění. V neděli byl litr benzinu i nafty prodáván za cenu kolem 33 korun za litr, zatímco později se vrátil na obvyklou cenu. Orlen provedl podobnou cenovou úpravu i na čerpacích stanicích u hranic s Polskem.

včera

včera

Nezaměstnaní lidé

Nezaměstnanost v Evropské unii klesá, nejlépe je na tom Česko

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu klesla na 5,9 % z červencových 6 %, uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V České republice míra nezaměstnanosti poklesla na 2,5 % z červencových 2,7 %, což ji činí nejnižší v celé EU, jak vyplývá z údajů Eurostatu.

včera

Žádná diktatura, hlas každého může být slyšet. Euroskeptici mají v EU také místo

Vítězství Roberta Fica (a jeho Smeru) ve slovenských parlamentních volbách nutně nemusí znamenat obrat jeho země od Západu. Evropská unie sice země nedrží v kleci, má ale páky, jakými se může bránit rozvratu. Poukázal na to nezávislý server RFE/RL.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy