Mynář si stěžuje na ČT: Reportéři se dobývali do mého domu a obtěžovali mou rodinu i sousedy

Vedoucí kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář si stěžuje na chování reportérů České televize. Obvinil dva novináře z pořadu Reportéři ČT, že porušují etický kodex ČT. Prý obtěžují nejen jeho ale i jeho rodinu a sousedy. Prohlášení, ve kterém si Mynář na chování reportérů ČT stěžuje, je zveřejněné na stránkách Hradu.

Pražský hrad obvinil novináře České televize, že jednají v v rozporu s etickým Kodexem České televize. „Reportéři ČT Adéla Paclíková a Vojtěch Srnka se dnes dobývali do domu, ve kterém bydlí kancléř Vratislav Mynář se svou rodinou, a dožadovali se vystoupení pana Mynáře ve své nové reportáži. A to i přesto, že Vratislav Mynář jim předem poskytl písemnou odpověď, ve které mimo jiné výslovně uvedl, že si nepřeje v reportáži vystupovat,“ píše se v prohlášení, které bylo zveřejněno na stránkách Hradu.

Reportéři ČT jednají v rozporu s etickým Kodexem České televize: https://t.co/3dvGVxHb1F

— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 11. dubna 2019

Hrad odkazuje na etický Kodex České televize a uvádí, že takto zaměstnanci a spolupracovníci ČTnesmějí jednat. „Kodex jim podobné chování výslovně zakazuje a je závazným pracovně-právním předpisem České televize,“ uvádí se v prohlášení.

„Mám rodinu a nepřeji si, aby natáčeli mého syna třeba při odchodu do školky. Pan Srnka s paní Paclíkovou obtěžovali nejenom mne dnes ráno, ale už včera i další občany Osvětiman včetně člověka, který je zcela invalidní a pohybuje se na vozíku. Ti lidé mi volali a byli jednáním obou reportérů vyděšeni,“ uvedl Vratislav Mynář ve čtvrtek.

Mynář také zveřejnit SMS korespondenci s redaktorem Vojtěchem Srnkou. V ní Mynář v reakci na řádost o rozhovor píše: „Vážený pane Srnko, podal jsem na Vás a Vaši kolegyni slečnu Paclíkovou stížnost. Nepovažuji vás za objektivní novináře, protože jste má vyjádření účelově sestříhali a porušili přitom osm závazných ustanovení etického Kodexu České televize. Navíc slečna Paclíková prokazatelně lhala. Prosím, uveďte toto jako mou odpověď.“

Reakci České televize zjišťujeme. 

Celé prohlášení:

Reportéři ČT jednají v rozporu s etickým Kodexem České televize11. dubna 2019

Praha, 11. dubna – Reportéři ČT Adéla Paclíková a Vojtěch Srnka se dnes dobývali do domu, ve kterém bydlí kancléř Vratislav Mynář se svou rodinou, a dožadovali se vystoupení pana Mynáře ve své nové reportáži. A to i přesto, že Vratislav Mynář jim předem poskytl písemnou odpověď, ve které mimo jiné výslovně uvedl, že si nepřeje v reportáži vystupovat. Podle etického Kodexu České televize přitom takto zaměstnanci a spolupracovníci České televize nesmějí jednat. Kodex jim podobné chování výslovně zakazuje a je závazným pracovně-právním předpisem České televize.

„Mám rodinu a nepřeji si, aby natáčeli mého syna třeba při odchodu do školky. Pan Srnka s paní Paclíkovou obtěžovali nejenom mne dnes ráno, ale už včera i další občany Osvětiman včetně člověka, který je zcela invalidní a pohybuje se na vozíku. Ti lidé mi volali a byli jednáním obou reportérů vyděšeni,“ řekl dnes vedoucí kanceláře prezidenta republiky Ing. Vratislav Mynář. Ten se rozhodl zveřejnit SMS korespondenci s Vojtěchem Srnkou, aby bylo zřejmé, jaké informace Vojtěch Srnka v době dnešního natáčení měl.

Zaměstnanci a spolupracovníci České televize jsou povinni jednat a chovat se v souladu s etickým Kodexem České televize, který je pro ně jako pracovně-právní předpis závazný. Podrobně si jej můžete přečíst zde. Kodex je velmi podrobný a byl přijat v souladu s nejlepší praxí evropských veřejnoprávních vysílatelů. V článku Respekt k soukromí se v odstavci 15.2 se uvádí: „Česká televize se zdrží uveřejňování obrazových a zvukových materiálů natočených "na prahu" domu, bytu či kanceláře, dříve než k takovému natáčení získá souhlas osoby, které udělení takového svolení přísluší, ledaže by v záležitostech vážného veřejného zájmu byl důvodný předpoklad, že jinak nebude možné určité vyjádření pořídit.“ V článku Pravidla při natáčení v odstavci 16.5 je doslovně uvedeno: „Respondent může projevit nesouhlas s natáčením. Česká televize není oprávněna respondenta k natáčení jakkoliv nutit, zejména se zdrží výhrůžek či jiných forem nátlaku. V případě osob veřejného zájmu však může tyto osoby s ohledem na situaci upozornit, že vzhledem k jejich postavení ve společnosti veřejnost oprávněně očekává zaujetí stanoviska nebo sdělení informace k záležitosti veřejného zájmu. Jestliže je vyjádření respondenta pro pořad důležité, může Česká televize poté, co byla respondentem odmítnuta, využít jeho předchozích vyjádření k věci, bude-li je mít k dispozici a nebude-li vzhledem k časovému posunu hrozit zkreslení, jinak divákům stručně sdělí, že se respondent odmítl vyjádřit a jak odmítnutí zdůvodnil.“

Z dále uvedené SMS korespondence jasně vyplývá, že Vojtěch Srnka měl v okamžiku natáčení informaci, že si Vratislav Mynář nepřeje v reportáži vystupovat a současně měl jeho písemnou odpověď na své otázky i s žádostí o její zveřejnění. Svým dnešním postupem tak on i Adéla Paclíková zcela jasně porušili závazný interní předpis České televize, protože vyjádření kancléře Mynáře již měli a nebyl tak důvod natáčet „na prahu“ domu, kde bydlí. Stejně tak jim bylo známo, že si natáčení nepřeje, a dopustili se tak nepovoleného nátlaku.

„V minulé reportáži, kterou o mně Vojtěch Srnka a Adéla Paclíková zveřejnili, se dopustili porušení celkem osmi ustanovení Kodexu. Podal jsem na ně oba stížnost, o které dosud Rada České televize nerozhodla. Dopustili se závažných porušení Kodexu České televize jako jsou neoprávněné použití skryté kamery, vystupování pod skrytou identitou, zamlčování důležitých informací, pozměnění a obsahové zkreslení výpovědi při střihu a další. Je logické, že mám k takovýmto reportérům nedůvěru a je mé právo vybrat si pro komunikaci s nimi písemnou formu. Jsem zvědav, jestli mou písemnou odpověď zveřejní nebo ji podobně jako v jiných případech divákům zbaběle zatají, protože se jim nehodí do předem připraveného scénáře. Je předem jasné, k jakým závěrům Reportéři ČT dospějí – bez ohledu na to, jaká je pravda, jsem dopředu odsouzen. Nebudu jim u takto nestydaté manipulace s veřejným míněním a fakty dělat kompars,“ uzavřel kancléř Mynář.

Přepis SMS korespondence mezi Vratislavem Mynářem a Vojtěchem Srnkou:

Vojtěch Srnka:

Dobrý den pane kancléři, chtěli bychom Vás poprosit o rozhovor do reportáže pořadu Reportéři ČT. Jde nám o Vaší dotaci na penzion a předchozí dotace Chřibáku na ubytovnu a na hřiště a kabiny. Rozhovor bychom směřovali do  příštího týdne. Díky moc za odpověď, Vojtěch Srnka

Vratislav Mynář:

Vážený pane Srnko, podal jsem na Vás a Vaši kolegyni slečnu Paclíkovou stížnost. Nepovažuji vás za objektivní novináře, protože jste má vyjádření účelově sestříhali a porušili přitom osm závazných ustanovení etického Kodexu České televize. Navíc slečna Paclíková prokazatelně lhala. Prosím, uveďte toto jako mou odpověď. S pozdravem VM

Vojtěch Srnka:

Ale nelhala. Byli jsme domluvení, že budeme informováni, až kurýr do ČT předá nahrávku, ale nebyli jsme. Nevěděli jsme tudíž, že ji už někomu předal. Navíc na podatelnu, jako na místo, kde já si tu nahrávku mohl vyzvednout, se nahrávka dostala až druhý den. Dovolte mi, abych Vás ještě jednou poprosil o rozhovor, nebo alespoň o relevantní odpověď k dané problematice... Díky, vs

Dobrý den, chci Vás ještě jednou poprosit o rozhovor k naší problematice. Upřesním Vám témata. 1) Pronájem nedostavěné budovy ubytovny firmě Clever Management v roce 2009  přes podmínky dotace od MŠMT, které pronájem zakazovaly. 2) Žádost Clever Management o dotaci u ROP, v níž není přiznána dotace od MŠMT, 3) Příprava žádosti o dotaci u ROP pro Clever Management už v době vydání rozhodnutí o přidělení dotace od MŠMT pro Chřibák. Díky za reakci, vs

Vratislav Mynář:

Vážený pane Srnko, doplňuji svou odpověď, o jejíž zveřejnění v plném znění v rámci Vaší reportáže žádám: „Na reportéry Vojtěcha Srnku a Adélu Paclíkovou jsem za účelové sestříhání mých odpovědí v minulé reportáži podal stížnost pro porušení osmi závazných ustanovení etického Kodexu České televize. Adéla Paclíková navíc prokazatelně lhala. Mám odůvodněné obavy, že i poskytnutí jednoduchého vyjádření – že si nejsem vědom žádného pochybení, dotační titul slouží svému účelu a díky našemu zásahu nedošlo ke zmaření prostředků, které stát do projektu investoval – by opět bylo zneužito k účelové manipulaci. Nebudu proto na otázky odpovídat.“ Předem děkuji a s pozdravem VM

Pane Srnko,moje vyjádření jste dostali písemně SMS zprávou. Prosím, zveřejněte tuto zprávu v plném znění a respektujte ustanovení článků 15 a 16 Kodexu ČT

Související

Vratislav Mynář

Český fotbal je bez etické komise. Členové nečekaně rezignovali, i kvůli Mynářovi

Nečekanou rezignaci podali v úterý všichni členové Etické komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) mající na starost vyšetřování nejrůznějších fotbalových kauz, které se týkají třeba i fotbalových funkcionářů. Učinili tak kvůli střetu s Odvolací komisí FAČR, která často jejich původní tresty buďto rušila, snižovala či vracela k novému projednání.

Více souvisejících

Vratislav Mynář Česká televize Pražský Hrad reportéři čt

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Macinka

Babiš povede českou delegaci na summitu NATO, tvrdí Macinka

Českou delegaci na červencovém summitu NATO, jejímž složením se musí zabývat i Ústavní soud, povede premiér Andrej Babiš (ANO). Tvrdí to ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), který tak zjevně nesouhlasí s pohledem prezidenta Petra Pavla. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Bouřka, ilustrační fotografie.

Tropické počasí ukončí bouřky. První udeří už dnes, varoval ČHMÚ

Česko zažívá nejteplejší den v historii, ale již dnes se může počasí na některých místech projevit i jinak než vedrem. Meteorologové v neděli územně upravili varování před velmi vysokými a extrémními teplotami a přidali varování před bouřkami, které hrozí v neděli i v pondělí. Nadále platná je i výstraha před požáry. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Dagmar Pecková

Operní pěvkyně Pecková přijala výzvu. Chce být senátorkou

Operní pěvkyně Dagmar Pecková dnes v zahradní restauraci Park Podviňák v Praze 9 slavnostně zahájila svou kampaň do Senátu Parlamentu České republiky. O senátorský mandát se bude ucházet ve volebním obvodu Praha 9 jako nestranická kandidátka s podporou SPOLU pro Prahu.

včera

Dálnice, ilustrační foto

Dálniční známky se prodávají na nové doméně, upozornilo ministerstvo

Oficiální e-shop pro nákup elektronických dálničních známek nově funguje na adrese edalnice.gov.cz, informovalo ministerstvo dopravy. Přechod pod jednotnou státní doménu gov.cz má řidičům usnadnit rozpoznání oficiálního webu a ochránit je před nákupem na stránkách, které napodobují státní e-shop a účtují si za zprostředkování zbytečné poplatky.

včera

Ilustrační fotografie

Zásilkovna od července zavádí novinku. Jde o podávání zásilek

Zásilkovna umožní všem e-shopům od 1. července podávat zásilky přímo do Z-BOXů, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Doprava e-shopům zlevní, protože samotné podání zásilky do Z-BOXu je zdarma. Síť čítající přes 6 500 Z-BOXů s více než 600 tisíci schránek se tak otevírá i tomu nejmenšímu obchodníkovi za velmi příznivých podmínek. Úspěšně dopadl také pilot sobotního doručení v Praze, Brně a Ostravě, Zásilkovna proto v těchto městech přechází z testovacího režimu do ostrého provozu. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. 

včera

včera

Letní počasí

Česko hlásí nový absolutní teplotní rekord

V Česku již v sobotu padl nový absolutní teplotní rekord. V severočeských Doksanech naměřila stanice 40,6 stupně nad nulou. Podle meteorologů se nemusí jednat o konečnou hodnotu. V neděli má navíc být podle předpovědi ještě tepleji.

včera

Karel Čapek a Olga Scheinpflugová s příbuznými a přáteli na Strži v roce 1935

Čapek nebo Hrabal. Měli špatné vysvědčení, přesto se zapsali do dějin

Pěkné známky na vysvědčení, to znamená pro dítě úspěch. Že však chabé vysvědčení nemusí značit neúspěch v dospělém životě, o tom svědčí řada osobností, které se i se špatnými známkami zapsaly do dějin. A mnohdy měly ty nejhorší známky právě z předmětů, ve kterých později vynikaly.

včera

včera

Česko zná termín příštích voleb. Prezident Pavel ho stanovil na říjen

I letošní rok je v Česku rokem volebním. V pátek to občanům připomněl prezident Petr Pavel, když vyhlásil termín podzimních senátních a komunálních voleb. Lidé půjdou odevzdat hlas před nebo během druhého říjnového víkendu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy