Pirátská strana dostala v loňské předvolební kampani slevu v rozmezí 60 a 75 procent od francouzské společnosti JCDecaux, která v Praze provozuje reklamu na městském mobiliáři a dalších plochách. Vyplývá to z faktur, které má ČTK k dispozici. Na veřejném fóru strany nynější pirátský radní Adam Zábranský loni v únoru napsal, že plochy odmítl. Technický ředitel JCDecaux Tomáš Tenzer kandidoval na kandidátce Pirátů, TOP 09 a KDU-ČSL v městské části Praha-Vinoř. Piráti uvedli, že mají všechny transakce zaznamenány v registru smluv, což jiné strany nemají, takže nelze posoudit, jaké jsou běžně poskytované slevy.
Podle faktur využívala Pirátská strana v době mezi 25. září a 8. října 2018 pro kampaň reklamní plochy, za které měla zaplatit 400.000 korun, firma nicméně poskytla slevu ve výši 300.000 korun. V době mezi 11. a 24. zářím pak strana namísto 400.000 zaplatila jen 160.000 korun.
Společnost poskytla v době kampaně slevu i hnutí ANO, zástupci firmy tehdy uvedli, že ve výši 20 procent, což odpovídalo objemu reklamy a standardní výši poskytovaných slev.
Zábranský uvedl, že Piráti jsou jedinou stranou, která důsledně zaznamenává všechny transakce do registru smluv, takže si je může kdokoliv ověřit. Jelikož však další strany smlouvy nezveřejňují, nelze podle něj objektivně posoudit, jaká je situace na trhu a jaké slevy jsou v kampaních stran běžné.
"Bez tohoto srovnání lze stěží hodnotit, jestli jsou poskytnuté slevy běžné nebo něčím výjimečné. Nicméně v takovýchto případech vždycky protistraně jasně deklarujeme, že z naší strany nemůže očekávat žádné protiplnění," uvedl.
Mluvčí pražských Pirátů Martina Vacková k tomu dodala, že technický ředitel JCDecaux Tenzer není členem ani registrovaným příznivcem strany a není důvod, aby se Piráti vyjadřovali k jeho aktivitám. Ve Vinoři podle ní kandidoval na společné kandidátce jako nezávislý.
Ředitel reklamní agentury WMC Grey Tomáš Vondráček pro ČTK uvedl, že slevy ve výši 60 a více procent se nedají považovat za běžné. "Určitě se běžně neděje, aby těsně před volbami někdo dostal slevu 75 procent. Kampaň v Praze na billboardech není nic tak velkého, aby na to někdo dostal takovou slevu," uvedl.
JCDecaux na základě smlouvy s městem z roku 1994 provozuje většinu přístřešků MHD v metropoli. Minulé vedení magistrátu označilo smlouvu za nevýhodnou a schválilo, že ji nebude prodlužovat, na což současné vedení navázalo. Jelikož firma mobiliář vlastní, bude si jej moci po skončení smlouvy odvézt. Město proto musí do té doby vyřešit nové přístřešky, do případné soutěže se může přihlásit i stávající provozovatel.
JCDecaux nyní řeší soudní spor v souvislosti s reklamními plochami v centru města. Podle obžaloby měl někdejší místostarosta Prahy 1 Michal Valenta, který působil na radnici jako poradce, zvýhodnit firmu při pronájmu čtyř reklamních ploch. Státní zástupce vychází z odposlechů, kromě společnosti a Valenty je obviněn technický ředitel firmy Tenzer.
Ze žaloby vyplývá, že se Tenzer s Valentou po telefonu domlouvali, jaké nájemné nabídnout. Podle zjištění MF Dnes policie Valentovi zabavila 240.000 korun, které podle státního zastupitelství od JCDecaux obdržel. Další soudní řízení je vyhlášeno na červen. Zástupci JCDecaux uvedli, že obvinění odmítají a veřejných zakázek se firma bude dále účastnit.
Související
OBRAZEM: Češi slaví 17. listopad na Národní třídě. Turek si pískot užíval
Piráti nedostanou žádný vedoucí post ve Sněmovně. Ozvali se Bartoš i Richterová
Česká pirátská strana , JCDecaux , volební kampaň , Praha
Aktuálně se děje
před 4 minutami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 39 minutami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 1 hodinou
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 2 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
Ruský prezident Vladimir Putin se nejeví jako člověk, který by toužil po rychlé dohodě, spíše si užívá pocit, že je prosí o zvážení mírového návrhu. Pětihodinové setkání, které proběhlo mezi hlavou Kremlu a americkým vyslancem Donaldem Trumpem, jehož zástupcem byl zeť Jared Kushner, nepřineslo navenek žádné významné výsledky. Pro pochopení současné situace a konfliktu na Ukrajině je podle CNN užitečné podívat se na věc Putinovýma očima.
Zdroj: Libor Novák