Praha - Poslanecký klub TOP 09 a Starostové plně podporuje své ministry, personální změny by se jich týkat neměly. Plánovanou obměnu ministrů tak, jak ji navrhuje premiér Petr Nečas (ODS), řekl po pondělním jednání poslaneckého klubu TOP 09 jeho předseda Petr Gazdík.
"Poslanecký klub zdůrazňuje, že TOP 09 a Starostové jsou jedinou poslaneckou koaliční frakcí, která netrpí žádným korupčním skandálem. Je proto přesvědčen, že personální změny ve vládě se ministrů klubu netýkají. Klub plně podporuje své ministry v reformním úsilí," řekl v pondělí Gazdík.V podstatě tak zopakoval stanovisko předsednictva strany, se kterým jeho spolustraníci vystoupili v sobotu. Gazdík v pondělí za poslance svého klubu zopakoval, že všichni plně podporují premiéra Nečase v personálních návrzích, které předložil prezidentu Václavu Klausovi.Gazdík zopakoval, že jeho klub odchod ministra financí Miroslava Kalouska podporovat nebude. "Nevidíme žádný důvod, proč by jakýkoli z našich ministrů měl rezignovat. Pokud jde o důvod, proč Věci veřejné požadují odstoupení ministrů dalších stran, tedy presumpce viny, pak u pana Kalouska se o toto nejedná. Presumpce viny se týká věcí, které nebyly vyšetřené. Lživá oznámení na pana Kalouska z doby jeho působení na ministerstvu obrany byla vyšetřena policií a lidé, kteří ho pomlouvali, byli pravomocně odsouzeni pro pomluvu," dodal Gazdík.Klub TOP 09 bude pravděpodobně, stejně jako Nečas, požadovat, aby kromě ministra dopravy Víta Bárty, odešel také ministr vnitra Radek John a ministr školství Josef Dobeš (všichni VV). Koaličním partnerům vadí zejména jejich údajná provázanost na bezpečnostní agenturu ABL, kterou dříve vlastnil právě Bárta.Bártovu demisi i návrhy na odchod Johna a Dobeše předal premiér Václavu Klausovi na Pražském hradě v pondělí odpoledne. Rozhodnutí, zda Klaus jeho návrhy přijme, se očekává teprve po pondělním jednání koalice, K9 by se měla sejít večer na Úřadu vlády.
Související
Loučení Pekarové Adamové s vrcholnou politikou. TOP 09 označila za srdeční záležitost
TOP 09 má nového předsedu. Havel neměl ve volbě soupeře
Aktuálně se děje
včera
V Prachaticích se vraždilo na ubytovně. V případu je podezřelý cizinec
včera
Sarah Fergusonová řeší dilema. V USA chtějí kvůli Epsteinovi rozhovor i svědectví
včera
Zemřela Božena Jirků, stála za Nadací Charty 77 a Kontem Bariéry
včera
Vražda v Prostějově. Obviněný je podezřelý i z dalších sedmi trestných činů
včera
Jarní počasí se v dubnu vrátí, naznačuje výhled. Bude až 16 stupňů
včera
Novinky k pardubickému případu. Policie zadržela první údajné pachatele
včera
Hrozí slovinský scénář? Zjistili jsme, jak to v Česku vypadá s pohonnými hmotami
včera
Dva miliony dolarů za plavbu? Írán údajně zpoplatnil průjezd Hormuzským průlivem
včera
Oligarchie, korupce, potlačování odpůrců. Macinka táhne Česko špatným směrem, podporou Orbána velebí kolaboraci a ruské praktiky
včera
„Budeme bojovat až do úplného vítězství.“ Írán odmítá jakoukoliv dohodu s USA
včera
Pákistán chce zprostředkovat rozhovory USA s Íránem. Hlavním vyjednavačem má být Vance
včera
Jeho díla chrání vlády i ničí skartovačky. Legendární umělec Banksy byl po 25 letech odmaskován
včera
Ruská armáda zahájila na Ukrajině rozsáhlou jarní ofenzívu
včera
Další podezření na únik informací: AfD může předávat citlivé dokumenty o Ukrajině Kremlu
včera
„Normální součást diplomatické praxe.“ Maďarsko je překvapeno, že s Lavrovem nekomunikují i další ministři
včera
Jednáme s Íránem, jsme na prahu dohody, prohlásil Trump. Lži a manipulace s ropnými trhy, reaguje Teherán
včera
Trump nutně potřebuje válku s Íránem ukončit. Nemá ale jak
včera
Počasí se o víkendu ochladí, místy bude pršet
23. března 2026 21:48
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
23. března 2026 20:43
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Tato otázka se stala velmi aktuální poté, co se Írán minulý pátek pokusil zasáhnout společnou britsko-americkou vojenskou základnu Diego Garcia v Indickém oceánu. Britský ministr obrany John Healey potvrdil, že byly vypáleny dvě rakety – jedna selhala a druhá Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? la úspěšně sestřelena.
Zdroj: Libor Novák