Někdejší tiskový mluvčí a poradce prezidenta České republiky Václava Havla a bývalý velvyslanec České republiky ve Spojených státech amerických Michael Žantovský se pustil do prezidenta Miloše Zemana. Tvrdí, že prezident pohrdá otevřeně ústavou před tváří všech občanů.
Žantovskému se nelíbí, jak Zeman jedná. „Prezident této země pohrdá otevřeně ústavou před tváří všech občanů. Jediní, kdo se tomu mohou postavit, jsou poslanci a senátoři Parlamentu ČR. Z každého poslance a senátora, který tak neučiní, to dělá spoluviníka,“ zdůraznil.
Podle bývalé místopředsedkyně Ústavního soudu a exsenátorky Elišky Wagnerové je třeba ukázat i na dalšího viníka. „Hlavním spolupachatelem je ovšem premiér, který odmítá podat kompetenční žalobu a tak hájit své oprávnění sestavovat vládu dle svých představ a hlavně tak hájit koncept našeho ústavního systému - tj. v posledku hájit ústavní státnost,“ připomněla.
Situace, které jsme nyní svědky, podle Žantovského není nic menšího než pokus o ústavní puč. „Jestliže uspěje, bude nadále platit, že o složení vlády nerozhoduje premiér, ale prezident, a že o výkladu Ústavy rozhoduje prezident, nikoli Ústavní soud,“ uvedl na sociálních sítích.
Podle něj je třeba si uvědomit, že už nejde jen o to, kdo povede rezort kultury. „Jan Hamáček by si měl každou minutu opakovat, že zde už nejde o Staňka či Šmardu, ani o Fajta ani o Babiše, dokonce už ani ne o sociální demokracii, ale o pilíře právního státu,“ vzkazuje ředitel Knihovny Václava Havla.
Zeman se podle něj chová jinak než jeho předchůdci. „Václav Havel a Václav Klaus st. se snažili využít možností, které jim Ústava dávala. Miloš Zeman se výslovně odmítá řídit čl. 74 Ústavy: Prezident republiky odvolá člena vlády, jestliže to navrhne předseda vlády,“ připomněl Žantovský.
„Nemám žádný zájem na tom, aby se ministrem kultury stal p. Šmarda. Nemám žádný zájem na tom, aby pokračovala současná koalice. Nemám žádný zájem na p. Hamáčkovi, ani na p. Babišovi. Jako občan mám jenom zájem žít ve státě, kde se dodržují pravidla, počínaje Ústavou jako základním zákonem, a ona se nedodržují. Na postup léčby můžeme mít rozdílný názor, ale na diagnózu v tomto případě těžko. Ústava byla porušena, viz čl. 74,“ dodal bývalý diplomat.
Související
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
Macinkovy zprávy Hradu nejsou normální, prezident může odmítnout jmenovat ministra, zastal se Zeman Pavla
Miloš Zeman , Michael Žantovský , prezident čr , ústava čr , Eliška Wagnerová
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Ukrajina dosáhla historického milníku. Poprvé dobyla nepřátelské pozice jen pomocí robotů a dronů
před 1 hodinou
Procitli už i pravicoví populisté. Dejte od Trumpa ruce pryč, vzkázala Le Penová
před 2 hodinami
Není to jen aktuální výměna názorů. Spory mezi papežem Lvem a Trumpem sahají daleko do minulosti
před 3 hodinami
Začalo platit příměří s Libanonem, oznámil Trump. Izraelci nechápou, Netanjahua viní ze lži
před 3 hodinami
Zemřel známý herec Jan Potměšil
před 4 hodinami
Počasí: Příští týden se ochladí, do Česka se vrátí noční mrazy
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Ukrajina potřebuje naši pomoc, řekl Rutte v Praze. Uděláme vše pro splnění závazků, slíbil Babiš
včera
Česko světovým lídrům v pátek představí plán na zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu
včera
Macinka si v reakci na výhrůžky předvolal ruského velvyslance
včera
OBRAZEM: Do Prahy přijel šéf NATO Rutte. Jedná s Babišem o českých závazcích
včera
Politico: Plánem české vlády na zrušení koncesionářských poplatků se bude zabývat Evropská komise
včera
Evropa má zásoby leteckého paliva už jen na šest týdnů. Pak začne uzemňovat letadla
včera
EU musí kvůli zhoršující se globální situaci radikálně zrychlit investice do obrany, shodují se lídři
včera
Svět pustoší hrstka tyranů, války stojí miliardy a lidé trpí. Papež Lev zareagoval na Trumpa nezvykle ostře
včera
Írán si podřezal větev. Neví, kam v Hormuzském průlivu umístil miny, a nemá je jak odstranit
včera
Rusko zveřejnilo „oficiální seznam cílů ruských raket v Evropě.“ Je mezi nimi i Česko
včera
Opozice kvůli chování vlády svolává mimořádnou schůzi Sněmovny. Chystá se na masivní obstrukce
včera
Vláda vyšachovala prezidenta. Pavel na summit NATO nepojede, rozhodla
včera
Írán chce potápět americké lodě hlídkující v Hormuzském průlivu
včera
Evropská unie představila systém pro ověřování věku na internetu
Evropská unie se chystá v nejbližších týdnech spustit nový systém pro ověřování věku na internetu. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen prohlásila, že největší technologické platformy už nemají žádné výmluvy, proč neprověřovat věk uživatelů předtím, než jim umožní přístup k omezenému obsahu. Tato iniciativa míří především na ochranu dětí před rizikovými službami, jako je pornografie, hazard nebo v budoucnu i sociální sítě.
Zdroj: Libor Novák