Fiala pogratuloval Zahradilovi k 2. místu ve volbě předsedy EP

Předseda ODS Petr Fiala je hrdý na to, že europoslanec Jan Zahradil (ODS) byl druhý v dnešní volbě předsedy Evropského parlamentu (EP). Napsal to na twitteru. Občanští demokraté podle něj nabízejí respektované a kompetentní kandidáty. Zahradilovi k výsledku pogratuloval i šéf ČSSD Jan Hamáček. Předsedou EP byl zvolen italský socialistický poslanec David-Maria Sassoli. Získal 345 ze 667 odevzdaných platných volebních lístků, konzervativce Zahradila podpořilo 160 poslanců. Třetí byla německá spolupředsedkyně europarlamentní skupiny zelených Ska Kellerová se 119 hlasy.

"Škoda, že europoslanci vybrali za předsedu EP socialistu Sassoliho místo Jana Zahradila. Přesto jsem hrdý, že lídr naší kandidátky do eurovoleb skončil nakonec v souboji o takto prestižní post v obrovské konkurenci druhý. ODS nabízí respektované a kompetentní kandidáty," napsal Fiala. Podle poslance Jana Skopečka (ODS) podpořili lidovci a liberálové socialistu proto, že v Evropské unii dávno neexistuje rozdíl mezi těmito proudy. "Všichni bez rozdílu léta budují federaci a socialismus evropského střihu," uvedl na twitteru.

Podle předsedy KDU-ČSL Marka Výborného má Sassoli jako bývalý místopředseda europarlamentu dostatek zkušeností. Patří podle něj z tábora socialistů k přijatelnějším kandidátům. "I podle hlasů v tajné volbě se ale ukazuje, že EP se chová do značné míry autonomně na politických jednáních rady, a tak to má být," napsal ČTK. "Jako sociální demokrat mám z jeho zvolení samozřejmě radost. Janu Zahradilovi bych chtěl pogratulovat k velmi dobrému výsledku," uvedl v SMS zprávě na dotaz ČTK Hamáček.

Europoslankyně za ANO Dita Charanzová a Martina Dlabajová zveřejnily na twitteru společnou fotografii se Sassolim a pogratulovaly mu ke zvolení. "Je to dobrá volba pro EP i pro EU," napsala Charanzová.

Podle europoslance Stanislava Polčáka (STAN) má nový předseda EP dva zásadní úkoly. "Vést roztříštěný parlament a posilovat důvěru, panující dosud mezi institucemi EU. Premiéři výběrem předsedkyně komise výrazně opomenuli parlament. Získá-li však paní Leyen důvěru, kdo prohrál nejvíc? Visegrád. Ani jedno křeslo!" poznamenal na twitteru. Prezidenti a premiéři zemí EU navrhli německou ministryni obrany Ursulu von der Leyenovou na pozici předsedkyně EK na mimořádném zasedání Evropské rady, které začalo v neděli a protáhlo se až do úterního večera.

Související

Jan Zahradil Komentář

Bonzování na sociálních sítích, aneb Jan Zahradil znovu zasahuje

Dnes se podíváme na to, co je to takový online virtue signalling. Bude řeč o mávání ctností nebo také signalizaci ctností, což je pejorativní neologismus pro okázalé předvádění morálních hodnot. Jako příklad si vezmeme europoslance Jana Zahradila a jednu jeho reakci.

Více souvisejících

Jan Zahradil Petr Fiala evropský parlament David-Maria Sassoli Dita Charanzová (ANO)

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Olympijské hry, ilustrační foto

Česko bude na olympiádě v Paříži reprezentovat 113 sportovců. První z nich už jsou v dějišti her

Po domácím hokejovém mistrovství světa a fotbalovém Euru v Německu se nezadržitelně blíží další velký sportovní svátek tohoto roku. Letní olympijské hry vypuknou v Paříži již v pátek 26. července. Již je jasné, že Českou republiku bude ve francouzské metropoli pod pěti olympijskými kruhy reprezentovat celkem 113 sportovců. První z nich už odlétají do dějiště Her, aby se mohli na start svých olympijských soutěží, které pro některé začnou ještě před oficiálním zahájením. Ubytují se tak v olympijské vesnici, která byla ve čtvrtek oficiálně otevřena.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 2 hodinami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy