Mach fandí Klausovi mladšímu. Bývalý europoslanec bude spolupracovat s Trikolórou

Bývalý europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach se stal registrovaným příznivcem nedávno vzniklého politického uskupení Trikolóra - hnutí občanů. Mach na svém facebooku napsal, že fandí zakladateli strany Václavu Klausu mladšímu a rád mu pomůže v jeho úsilí vnést zdravý rozum do české politiky.

"Své názory neměním. Chci Českou republiku jako svobodnou a normální zemi," uvedl Mach. Podle deníku Echo24.cz by měl působit v ekonomické sekci Trikolóry a pracovat na tvorbě ekonomického programu hnutí. Spolupracovat přitom bude s ekonomkou Markétou Šichtařovou.

Zakladatel a dlouholetý předseda Svobodných spolupráci s Trikolórou zatím neoznačil za návrat do aktivní politiky, kterou loni opustil. "Já bych to formuloval jako nákrok. Nestávám se členem Trikolóry, zaregistroval jsem se jako příznivec, abych byl v užším kontaktu," řekl Mach. Nevyloučil nicméně, že by za Klausovo hnutí mohl v budoucnu do nějaké veřejné funkce kandidovat.

Trikolóra chce podle svého zakladatele hájit konzervativní hodnoty, zdravý rozum a pracující lidi. Někdejší poslanec ODS a syn bývalého prezidenta se pro založení strany rozhodl poté, co jej v polovině března vyloučilo vedení ODS kvůli nerespektování hodnot, principů a programu ODS či podpoře kandidáta SPD Ladislava Jakla v loňských senátních volbách. Členkou přípravného výboru strany je kromě Klause také další bývalá poslankyně ODS Zuzana Majerová Zahradníková.

Mach byl mezi lety 1997 a 2007 členem ODS. V roce 2009 založil Stranu svobodných občanů (Svobodní) a byl zvolen jejím předsedou. Od června 2014 byl poslancem Evropského parlamentu. V prosinci 2016 rezignoval na post předsedy Svobodných a zdůvodnil to vnitřními spory ve straně.

Předloni se Mach rozhodl opustit i Evropský parlament, aby se mohl naplno věnovat kampani strany před sněmovními volbami. V nich ale Svobodní získali jen 1,56 procenta hlasů, a do Sněmovny se tak nedostali. Loni v prosinci se Mach vzdal postu lídra strany pro volby do Evropského parlamentu mimo jiné kvůli tomu, že neuspěl s plánem na koalici s Realisty, a rozhodl se stáhnout z politiky.

Související

Více souvisejících

Petr Mach Trikolóra hnutí občanů Václav Klaus ml.

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 56 minutami

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

Policie na Karlovarsku vyšetřuje vraždu. Muž měl usmrtit ženu a pak si vzít život

Kriminalisté na Karlovarsku vyšetřují pondělní násilný trestný čin v Dalovicích, ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z vraždy. Policie pracuje s verzí, že dvaapadesátiletý muž usmrtil o deset let mladší ženu a pak si sám vzal život. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy