Ženy na mateřské ztrácí pracovní návyky? Poslanec ANO svými slovy vyvolal bouři hněvu

Liberecký poslanec za hnutí ANO a pekař Jiří Bláha vzbudil značné pozdvižení v Poslanecké sněmovně při projednávání novely zákona, která zvyšuje výši rodičovského příspěvku. Podle Bláhy by maminky na rodičovské dovolené měli co nejdříve se vrátit do pracovního procesu, jinak prý ztratí pracovní návyky. Jeho slova ostře zkritizovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ANO) i jeho kolegyně z ANO, Jana Pastuchová a další, uvádí server Deník.cz.

Rodičovská dovolená může být dlouhá až čtyři roky. Podle Bláhy však často trvá ještě déle, protože na ní matky vstupují hned, jak se dozví o narození dítěte. „Je to ve výsledku pět let vyloučení ze systému,“ prohlásil Bláha s tím, že řada žen nastoupí vzápětí na další mateřskou s dalším dítětem.

Podle něj je třeba se tím zabývat, protože takové ženy ztrácejí pracovní návyky. „V ten okamžik se dostáváme do stavu, že ti lidé absolutně ztratí pojem o tom, co to je vstávat do práce, organizovat si rodinný život tak, jak by měl být organizován. Věřte tomu, že se s tím setkávám denně. Ti lidé, kteří se pak chtějí vrátit do práce, s tím mají problémy, protože si nejsou schopni zabezpečit svoji rodinu, protože ztratili ty návyky, které jsou normálně běžné nám všem, kteří chodíme každý den do práce,“ řekl Bláha.

Jeho slova rozčílila ministryni práce, Janu Maláčovou. „Je vidět, že jste neporodil a nevychovával žádné dítě, protože říct o ženách, které pečují o jedno, dvě a více dětí, že ztrácejí pracovní návyky jako vstávání, to je opravdu naprosto přestřelené,“ uvedla.

V podobném duchu jej zkritizovala i jeho stranická kolegyně, Jana Pastuchová, poslankyně ANO z Jablonce nad Nisou, která jej též osočila z toho, že to „přehnal“. Poslankyně, v civilním povolání záchranářka, poukázala na to, že těhotná žena prostě některé věci ve svém požehnaném stavu dělat nemůže, jako právě záchranné služby.

„A že ztrácí žena návyky? Ona nekrmí, ona nekojí, ona nepřebaluje, ona nevaří, nestará se o svého manžela, nežehlí?“ zastala se žen Pastuchová.

Pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík zase poukázal na to, že Bláhova účast na sněmovních hlasování nedosahuje ani 75% a že tedy je od něj pokrytecké, aby zrovna on poučoval někoho o pracovních návycích.

Bláha se hájil tím, že v jiných zemích je délka rodičovské výrazně nižší než v Česku. Uvedl, že si matek, které pracují, velmi váží. Totéž o několik den později zopakoval na svém facebookovém profilu.

„Rozhodně jsem svým příspěvkem nechtěl pošpinit a znehodnotit nepřebernou a nekončící péči maminek o své potomky a už vůbec je obvinit z lenosti. Již 30 let zaměstnávám převážně ženy. V současné době z více jak 200 zaměstnanců je minimálně 150 žen – kolegyň. A věřte, že i díky tomu jsem součástí všech jejich starostí, potřeb, tužeb a snů,“ napsal Bláha, který prý díky tomu intenzivněji vnímá vše spojené s mateřstvím. „Jakékoli podsouvání mé neúcty k ženám na mateřské, je jen faul na politickém hřišti," dodal.

Ačkoliv Bláha byl za svá slova velmi zkritizován, experti upozorňují, že v porovnání s zahraničím skutečně Češky zůstávají na rodičovské dovolené nezvykle dlouho a že se to projevuje na jejich pracovních schopnostech. „V okamžiku návratu na pracovní trh se ženy potom často potýkají se ztrátou velké části pracovního lidského kapitálu a pracovních návyků,“ uvedla analytička Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu Barbara Pertold-Gebicka.

Podle expertů Češky setrvávají dlouho na rodičovské dovolené jak z důvodu štědrého sociálního systému, ale taktéž proto, že nemají příliš možností skloubit mateřský život s prací, např. prací na částečný úvazek či uložením dítěte do jesliček. Maláčová slibuje, že se pokusí změnit.

Poslanci ve středu v prvním čtení podpořili zvýšení rodičovského příspěvku od ledna 2020 z 220 tisíc na 300 tisíc korun. Návrh i přes výhrady podpořily všechny poslanecké kluby.

Související

Vladimír Putin

Manželky a matky ruských vojáků důrazně vyzývají Putina, aby se s nimi sešel

Rusky, které usilují o návrat svých manželů nebo synů z fronty na Ukrajině, vyzývají ruského prezidenta Vladimira Putina, aby se s nimi sešel. Spolku Rada matek a manželek se totiž nelíbí, že ani jedna z jejích členek nebo představitelek dalších kritických skupin k částečné mobilizaci nebyla pozvána na Putinovo plánované setkání s matkami vojáků. Nespokojené ženy tvrdí, že setkání bude dopředu zinscenované. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

Více souvisejících

Matky Jiří Bláha (ANO) práce Jana Maláčová (ČSSD) Hnutí ANO

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 58 minutami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

včera

včera

Schwarzenbergové, jeden z nejstarších a nejvýznamnějších šlechtických rodů Evropy

Dne 9. prosince se koná pohřeb Karla Schwarzenberga, význačného politika a diplomata. Rod Schwarzenbergů se řadí mezi vůbec nejstarší šlechtické rody v Evropě a rovněž mezi ty nejvýznamnější. Schwarzenbergové byli po staletí hybateli evropských dějin a svou nesmazatelnou stopu zanechali i na našem území.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy