Lidé se kvůli koronaviru více zajímají o porody. Nemusí se obávat, uklidňují odborníci

V době koronavirové pandemie mají rodičky strach o bezpečnost dítěte i svojí u porodu a po něm. Několik se jich kvůli pandemii rozhodlo raději rodit doma nebo volily ambulantní porod. Nemocnice i porodní asistentky se jejich obavy snaží mírnit. Pokud chtějí, aby byla u porodu přítomná další osoba, musí dodržet několik pravidel.

Na internetové poradně se do dnešního dne objevilo přes 1 700 dotazů rodiček v souvislosti s onemocněním covid-19. Cílem jejich dotazů není pouze bezpečnost, ale i obavy z průběhu porodu. Zvýšený počet dotazů rodiček zaznamenala i Unie porodních asistentek (UNIPA).

„Budoucí matky se dotazovaly na průběh porodu, měly obavy z toho, jak zvládnou porod v rouškách, jestli jim neodeberou po porodu dítě, jestli budou moci být na pokoji s miminkem,“ vyjmenovává pro EuroZprávy.cz časté dotazy porodní asistenka a členka UNIPA Michaela Dobrovolná.

Nemyslí si ale, že by se ženy měly porodnic v souvislosti s koronavirem bát. „Během porodu se setkají s omezeným počtem personálu, návštěvy také probíhají ve velmi omezeném režimu, takže riziko, že by se nemocí nakazily je možná i nižší než riziko při cestování městskou hromadnou dopravou,“ odůvodňuje.

Každopádně určité riziko nákazy v porodnicích existuje. „Určité riziko tu existuje vždy s ohledem na to, že se jedná o virovou infekci, která je lehce přenositelná a obtížněji se s ní bojuje,“ říká pro EuroZprávy.cz mluvčí Thomayerovy nemocnice Petr Sulek. Dodává však, že ve zdravotnických zařízeních platí přísná protiepidemická opatření, aby bylo riziko co nejmenší.

Otec u porodu

V momentální situaci může u porodu být jedna doprovodná osoba. To EuroZprávám.cz potvrdila i mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová. Sulek ale upozorňuje na to, že je nutné, aby osoba dodržovala stanovená pravidla.

V Thomayerově nemocnici se po doprovodné osobě vyžaduje, aby s sebou měla jednorázové rukavice, respirátor FFP2, čisté ponožky a omyvatelné přezůvky. „Bez těchto jednorázových pomůcek nelze přítomnost doprovodné osoby u porodu povolit,“ uvádí Gynekologicko-porodnické oddělení Thomayerovy nemocnice v dopise maminkám. Dále žádají i jednorázové oblečení.

V dopise se také píše, že doprovodná osoba nesmí po dobu porodu opustit porodní sál a nesmí mít příznaky respirační choroby nebo být v karanténě.

Matkám se doporučuje zdravá životospráva

Dotazy se týkaly nejrůznějších obav, na které ale asistentky nebo lékaři na webu Porodnice.cz dokázali vždy odpovědět. Mnoho se jich také týkalo nošení roušek v těhotenství.

„Jde mi o to, že když mám roušku či respirátor, vydechuji CO2, který ale kvůli roušce či respirátoru znovu vdechuji a navíc dýchám méně kyslíku. To má tedy miminko nedostatek kyslíku,“ ptala se jedna uživatelka poradny. Obratem ji odpověděla lékařka Andrea Pašková, která její obavy vyvrátila.

O tom jak se chovat v těhotenství při pandemii koronaviru zatím neexistují žádné relevantní zdroje. „Pokud budeme ale o nemoci přemýšlet, co do způsobu přenosu, jako o chřipce, tak bych určitě doporučila omezit návštěvu hromadných akcí a nevystavovat se zbytečně riziku nákazy například častými cestami hromadnou dopravou,“ doporučuje Dobrovolná.

Dále doporučuje zlepšit životosprávu a řídit se zásadami zdravého životního stylu. „Začlenila bych pravidelnou aktivitu na čerstvém vzduchu,“ doplňuje. Co se týče období po porodu doporučuje Dobrovolná dítě kojit. „Byly sice zaznamenány přenosy viru z matky na dítě, ale byly transplacentární. Navíc v mateřském mléce předává matka dítěti i protilátky,“ osvětluje.

Statistické údaje naznačují, že kojenci ve věku do dvanácti měsíců mají riziko závažného onemocnění způsobeného covidem-19 ve srovnání se staršími dětmi vyšší. „Většina hlášených případů u donošených novorozenců měla charakter mírného onemocnění a zotavila se bez komplikací, pouze několik málo případů vyžadovalo umělou plicní ventilaci,“ uvádí Sulek.

Obávat se matky nemusí

Několik budoucích matek se dokonce kvůli koronaviru rozhodlo rodit doma. O několika takových případech ví i Dobrovolná. „Také mnohé moje kolegyně zaznamenaly větší zájem o péči komunitních porodních asistentek právě v souvislosti s rozhodnutím rodit doma,“ říká.

Mnoho žen také zvolilo ambulantní porod, kdy odcházely do 48 hodin po porodu domů. Podle Dobrovolné mnohdy i dříve.

Všichni oslovení odborníci se nicméně shodují, že se rodičky bát porodnic nemusí. „Rodí se u nás stále a maminky se určitě obávat nemusí,“ potvrzuje Zachrlová. „Je však důležité, aby všichni dodržovali stanovená pravidla pro osobní hygienu a ochranu,“ upozorňuje Sulek.

Související

příprava na porod

Moderní porod: Pupečníková krev může zachránit život i vyléčit nemoci

Blíží se porod, probíráte se svým lékařem spoustu informací, co vás vlastně v následujících týdnech čeká, a stále si nepřipadáte dost připravená? Takové starosti trápí asi každou nastávající maminku. Dobrou zprávou je, že většinu situací nakonec příroda a lékaři dokáží zařídit tak, že se svého miminka dočkáte i bez dokonalého naplánování. Nicméně existuje pár záležitostí, které je přece jenom dobré promyslet předem, a to je například odběr pupečníkové krve a tkáně pupečníku. Tento krok lze totiž provést pouze v jedinečném okamžiku narození děťátka, a proto je dobré toto rozhodnutí zvážit včas.
těhotenství

Průměrný věk prvorodiček v ČR za posledních pět let klesl o téměř dva roky

Průměrný věk prvorodiček v ČR za posledních pět let klesl o téměř dva roky z 30,7 roku na 28,8 roku. Plně kojených je při propuštění 75 procent dětí, asi pětina dětí je ale v porodnici dokrmována. Vyplývá to z průzkumu projektu Průvodce porodnicemi, o kterém informovala v tiskové zprávě společnost Aperio. Respondentky v on-line dotaznících hodnotily svou porodnici v letech 2017 až 2021, vyplnilo jich ho více než 5200.

Více souvisejících

porody nemocnice děti Matky Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy