Lidé se kvůli koronaviru více zajímají o porody. Nemusí se obávat, uklidňují odborníci

V době koronavirové pandemie mají rodičky strach o bezpečnost dítěte i svojí u porodu a po něm. Několik se jich kvůli pandemii rozhodlo raději rodit doma nebo volily ambulantní porod. Nemocnice i porodní asistentky se jejich obavy snaží mírnit. Pokud chtějí, aby byla u porodu přítomná další osoba, musí dodržet několik pravidel.

Na internetové poradně se do dnešního dne objevilo přes 1 700 dotazů rodiček v souvislosti s onemocněním covid-19. Cílem jejich dotazů není pouze bezpečnost, ale i obavy z průběhu porodu. Zvýšený počet dotazů rodiček zaznamenala i Unie porodních asistentek (UNIPA).

„Budoucí matky se dotazovaly na průběh porodu, měly obavy z toho, jak zvládnou porod v rouškách, jestli jim neodeberou po porodu dítě, jestli budou moci být na pokoji s miminkem,“ vyjmenovává pro EuroZprávy.cz časté dotazy porodní asistenka a členka UNIPA Michaela Dobrovolná.

Nemyslí si ale, že by se ženy měly porodnic v souvislosti s koronavirem bát. „Během porodu se setkají s omezeným počtem personálu, návštěvy také probíhají ve velmi omezeném režimu, takže riziko, že by se nemocí nakazily je možná i nižší než riziko při cestování městskou hromadnou dopravou,“ odůvodňuje.

Každopádně určité riziko nákazy v porodnicích existuje. „Určité riziko tu existuje vždy s ohledem na to, že se jedná o virovou infekci, která je lehce přenositelná a obtížněji se s ní bojuje,“ říká pro EuroZprávy.cz mluvčí Thomayerovy nemocnice Petr Sulek. Dodává však, že ve zdravotnických zařízeních platí přísná protiepidemická opatření, aby bylo riziko co nejmenší.

Otec u porodu

V momentální situaci může u porodu být jedna doprovodná osoba. To EuroZprávám.cz potvrdila i mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová. Sulek ale upozorňuje na to, že je nutné, aby osoba dodržovala stanovená pravidla.

V Thomayerově nemocnici se po doprovodné osobě vyžaduje, aby s sebou měla jednorázové rukavice, respirátor FFP2, čisté ponožky a omyvatelné přezůvky. „Bez těchto jednorázových pomůcek nelze přítomnost doprovodné osoby u porodu povolit,“ uvádí Gynekologicko-porodnické oddělení Thomayerovy nemocnice v dopise maminkám. Dále žádají i jednorázové oblečení.

V dopise se také píše, že doprovodná osoba nesmí po dobu porodu opustit porodní sál a nesmí mít příznaky respirační choroby nebo být v karanténě.

Matkám se doporučuje zdravá životospráva

Dotazy se týkaly nejrůznějších obav, na které ale asistentky nebo lékaři na webu Porodnice.cz dokázali vždy odpovědět. Mnoho se jich také týkalo nošení roušek v těhotenství.

„Jde mi o to, že když mám roušku či respirátor, vydechuji CO2, který ale kvůli roušce či respirátoru znovu vdechuji a navíc dýchám méně kyslíku. To má tedy miminko nedostatek kyslíku,“ ptala se jedna uživatelka poradny. Obratem ji odpověděla lékařka Andrea Pašková, která její obavy vyvrátila.

O tom jak se chovat v těhotenství při pandemii koronaviru zatím neexistují žádné relevantní zdroje. „Pokud budeme ale o nemoci přemýšlet, co do způsobu přenosu, jako o chřipce, tak bych určitě doporučila omezit návštěvu hromadných akcí a nevystavovat se zbytečně riziku nákazy například častými cestami hromadnou dopravou,“ doporučuje Dobrovolná.

Dále doporučuje zlepšit životosprávu a řídit se zásadami zdravého životního stylu. „Začlenila bych pravidelnou aktivitu na čerstvém vzduchu,“ doplňuje. Co se týče období po porodu doporučuje Dobrovolná dítě kojit. „Byly sice zaznamenány přenosy viru z matky na dítě, ale byly transplacentární. Navíc v mateřském mléce předává matka dítěti i protilátky,“ osvětluje.

Statistické údaje naznačují, že kojenci ve věku do dvanácti měsíců mají riziko závažného onemocnění způsobeného covidem-19 ve srovnání se staršími dětmi vyšší. „Většina hlášených případů u donošených novorozenců měla charakter mírného onemocnění a zotavila se bez komplikací, pouze několik málo případů vyžadovalo umělou plicní ventilaci,“ uvádí Sulek.

Obávat se matky nemusí

Několik budoucích matek se dokonce kvůli koronaviru rozhodlo rodit doma. O několika takových případech ví i Dobrovolná. „Také mnohé moje kolegyně zaznamenaly větší zájem o péči komunitních porodních asistentek právě v souvislosti s rozhodnutím rodit doma,“ říká.

Mnoho žen také zvolilo ambulantní porod, kdy odcházely do 48 hodin po porodu domů. Podle Dobrovolné mnohdy i dříve.

Všichni oslovení odborníci se nicméně shodují, že se rodičky bát porodnic nemusí. „Rodí se u nás stále a maminky se určitě obávat nemusí,“ potvrzuje Zachrlová. „Je však důležité, aby všichni dodržovali stanovená pravidla pro osobní hygienu a ochranu,“ upozorňuje Sulek.

Související

příprava na porod

Moderní porod: Pupečníková krev může zachránit život i vyléčit nemoci

Blíží se porod, probíráte se svým lékařem spoustu informací, co vás vlastně v následujících týdnech čeká, a stále si nepřipadáte dost připravená? Takové starosti trápí asi každou nastávající maminku. Dobrou zprávou je, že většinu situací nakonec příroda a lékaři dokáží zařídit tak, že se svého miminka dočkáte i bez dokonalého naplánování. Nicméně existuje pár záležitostí, které je přece jenom dobré promyslet předem, a to je například odběr pupečníkové krve a tkáně pupečníku. Tento krok lze totiž provést pouze v jedinečném okamžiku narození děťátka, a proto je dobré toto rozhodnutí zvážit včas.
těhotenství

Průměrný věk prvorodiček v ČR za posledních pět let klesl o téměř dva roky

Průměrný věk prvorodiček v ČR za posledních pět let klesl o téměř dva roky z 30,7 roku na 28,8 roku. Plně kojených je při propuštění 75 procent dětí, asi pětina dětí je ale v porodnici dokrmována. Vyplývá to z průzkumu projektu Průvodce porodnicemi, o kterém informovala v tiskové zprávě společnost Aperio. Respondentky v on-line dotaznících hodnotily svou porodnici v letech 2017 až 2021, vyplnilo jich ho více než 5200.

Více souvisejících

porody nemocnice děti Matky Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 50 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy