Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) pravděpodobně pověří řízením svého úřadu některého ze dvou náměstků člena vlády. Těmi jsou Alois Mačák a Jiří Vzientek. Vyplývá to z dnešní odpovědi mluvčí ministerstva kultury Marthy Häckl na dotaz ČTK. Prezident Miloš Zeman dva měsíce od doručení návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) Staňka k 31. červenci dnes odvolal.
"V případě, že bude ve středu 31. července skutečně ministr kultury Antonín Staněk odvolán, bude ministr postupovat podle příslušných ustanovení zákona o státní službě, a to paragrafu 173, popřípadě paragrafu 8, a souvisejících ustanovení organizačního řádu MK," sdělila ČTK mluvčí. Paragraf 173 popisuje rozsah činností a pravomocí náměstka člena vlády a uvádí, v jakém rozsahu a kdy ministra zastupuje.
Babiš v minulých dnech říkal, že by MK mohla dočasně jako pověřená řídit náměstkyně pro řízení sekce živého umění Kateřina Kalistová (ČSSD). Uváděl, že Kalistová resort zná a také se účastní zasedání vlády. O víkendu řekl, že nemá kompetenci ji dočasným vedením úřadu pověřit, že tak musí učinit ministr kultury.
Jako Staňkova nástupce sociální demokraté navrhují opakovaně svého místopředsedu Michala Šmardu, Zeman chce o jejich nominaci rozhodnout v polovině srpna. ČSSD hrozí, že pokud se Šmarda nestane ministrem, její ministři odejdou z vlády.
Spor o odvolání Staňka se táhne od května, kdy Staněk podal demisi. Zeman ji ale nepřijal. Premiér následně na žádost ČSSD navrhl odvolání ministra a současně jmenování Šmardy. Zatímco demisi prezident přijmout nemusí, žádosti předsedy vlády o odvolání vyhovět musí.
Staňka Zeman odvolá až po dvou měsících, za dlouhou dobu, kdy tak nečinil, byl kritizován. Prezident se brání, že ústava o žádném termínu nehovoří. Podle ústavních právníků by ale měl konat bez zbytečných odkladů. Situace kolem Staňka je dosud nejdéle trvajícím případem, kdy prezident odmítal vyhovět premiérově navržené změně ve vládě.
Související
Klempířovi může zlomit vaz i StarDance, míní politici z opozice
Doporučení, připomínky i výtky. Klempíř se zákonem o ČT na řadě míst narazil
Ministerstvo kultury , Vláda ČR , Antonín Staněk (ČSSD primátor Olomouce)
Aktuálně se děje
včera
Norsko drží palce. Princezna je po vážné operaci, promluvila královna
včera
Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš
včera
Nečekaná linka v případu ozbrojeného učitele. Nedávno se viděl s předními politiky
Aktualizováno včera
V Česku bylo historicky poprvé přes 41 stupňů. Rekord opět hlásí Doksany
včera
Cizinec napadl nezletilou v hradeckém parku. Dívce pomohli kolemjdoucí
včera
Česko by v NATO měl zastupovat hlavně premiér, míní Zůna
včera
Chuchelská bitka. Před 145 lety se v Praze poprali studenti
včera
Smog se rozšířil do dalších oblastí v Česku. Může za to přízemní ozon
včera
Tropy zpomalily pražské tramvaje. Místy jedou jen desítkou
včera
Babiš povede českou delegaci na summitu NATO, tvrdí Macinka
včera
ANO by suverénně vyhrálo sněmovní volby. Motoristé nadále balancují na hraně
včera
Tropické počasí ukončí bouřky. První udeří už dnes, varoval ČHMÚ
včera
V Kongu se již potvrdilo přes 1200 případů eboly. Přibývá ale i uzdravených
včera
Írán může přestat existovat, varoval Trump po dalším porušení příměří
včera
Přelomový krok britského krále. Karel III. jako první odhalil daňové přiznání
včera
Noční teplotní rekord nepadl. Příští noc bude zřejmě ještě teplejší
27. června 2026 21:58
Operní pěvkyně Pecková přijala výzvu. Chce být senátorkou
27. června 2026 20:21
Dálniční známky se prodávají na nové doméně, upozornilo ministerstvo
27. června 2026 19:04
Zásilkovna od července zavádí novinku. Jde o podávání zásilek
27. června 2026 17:38
Obchody během svátků v červenci. Další řetězec odhalil, zda bude fungovat
Po posledním červnovém víkendu, který právě probíhá, bude následovat první červencový. Bude delší o volný sváteční den v pondělí. Volno ale nebudou mít někteří zaměstnanci v obchodech. Další z tuzemských řetězců totiž oznámil, jak bude mít během červencových svátků otevřeno.
Zdroj: Jan Hrabě