Počítače ministerstva zahraničí opět napadli hackeři. Uvedl to dnes Deník N na základě vyjádření policie. Podle serveru útok z doby krátce před začátkem prázdnin zasáhl e-mailové schránky úřadu, ale citlivé informace zřejmě neunikly. Součástí vyšetřování je i otázka, zda tento případ souvisí se dvěma útoky na elektronickou poštu ministerstva z let 2016 a 2017. Za jedním z nich podle Bezpečnostní informační služby (BIS) stály ruské rozvědky.
"Ve věci napadení počítačových systémů ministerstva zahraničních věcí, o níž se zmiňujete, vedeme úkony trestního řízení," oznámila serveru mluvčí policejní Národní centrály proti organizovanému zločinu Iva Knolová. Bližší informace nechtěli policisté ani ministerstvo sdělit.
Jaké informace hackeři díky útoku získali, tak zatím není jasné. Podle serveru ale zasáhli pouze vnější elektronickou síť ministerstva. Do vnitřní sítě, přes kterou jsou zasílány důležitější informace, třeba i diplomatické depeše, se zřejmě nedostali.
Dvěma podobným útokům čelilo ministerstvo zahraničí podle výroční zprávy BIS za rok 2017 už dříve. V jednom případě hackeři systém narušili asi začátkem roku 2016 a do odhalení o rok později měli přístup ke 150 schránkám zaměstnanců, odkud kopírovali e-maily včetně příloh. Získali tak údaje vhodné pro další útoky a seznam možných cílů napříč státními institucemi, uvedla BIS. Na úřad směřoval i další útok, u kterého je podle rozvědky z dostupných informací zřejmé, že má původ u ruských tajných služeb.
Související
Macinka hodlá konzultovat situaci v Íránu s tamním velvyslancem
Macinka by měl vážit slova. Češi mají problém se dostat domů a neváhají kritizovat
ministerstvo zahraničí , Hackeři , BIS
Aktuálně se děje
před 48 minutami
Vance vyjádřil hrdost nad tím, že USA přestaly darovat zbraně Ukrajině
před 2 hodinami
Delegace EU dorazila do Budapešti. Začalo jednání o restartu napjatých vztahů
před 3 hodinami
Írán už Hormuzský průliv nikdy nezavře, Izrael má zákaz bombardovat Libanon, řekl Trump. NATO vzkázal, ať se do toho neplete
před 4 hodinami
Otevření Hormuzského průlivu zahýbalo trhy. Cena ropy prudce klesá
před 4 hodinami
Hormuzský průliv je s okamžitou platností otevřen pro všechny lodě, oznámil Írán
před 5 hodinami
Za kolik o víkendu natankujete? Ministerstvo zveřejnilo ceny paliv
před 6 hodinami
Tejc oznámil, že kvůli bitcoinové kauze podá trestní oznámení
před 7 hodinami
Česko k zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu nabídne svůj radar, oznámil Babiš
před 7 hodinami
Kushner a Witkoff jsou amatéři. Situaci v Íránu jen zhoršují, tvrdí zkušení diplomaté
před 8 hodinami
Britové berou ruské výhrůžky vážně. Čelíme hrozbě přímého ruského útoku, zní z vlády
před 9 hodinami
Ukrajina dosáhla historického milníku. Poprvé dobyla nepřátelské pozice jen pomocí robotů a dronů
před 10 hodinami
Procitli už i pravicoví populisté. Dejte od Trumpa ruce pryč, vzkázala Le Penová
před 11 hodinami
Není to jen aktuální výměna názorů. Spory mezi papežem Lvem a Trumpem sahají daleko do minulosti
před 11 hodinami
Začalo platit příměří s Libanonem, oznámil Trump. Izraelci nechápou, Netanjahua viní ze lži
před 12 hodinami
Zemřel známý herec Jan Potměšil
před 13 hodinami
Počasí: Příští týden se ochladí, do Česka se vrátí noční mrazy
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Ukrajina potřebuje naši pomoc, řekl Rutte v Praze. Uděláme vše pro splnění závazků, slíbil Babiš
včera
Česko světovým lídrům v pátek představí plán na zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu
včera
Macinka si v reakci na výhrůžky předvolal ruského velvyslance
včera
OBRAZEM: Do Prahy přijel šéf NATO Rutte. Jedná s Babišem o českých závazcích
Do České republiky dnes nečekaně dorazil generální tajemník NATO Mark Rutte. Jeho návštěva byla Aliancí oznámena teprve den předem a odehrává se v kritické době, kdy zbývají pouhé tři měsíce do klíčového letního summitu v Ankaře. Hlavním bodem programu je večerní jednání s premiérem Andrejem Babišem, po kterém bude následovat společná tisková konference.
Zdroj: Libor Novák