Drsné obvinění: Zeman se mstí. Chce ČSSD úplně zničit

Spor o ministra kultury je nejen politický, ale i osobní. Myslí si to poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti), který situaci komentoval na Českém rozhlasu.

Prezident Miloš Zeman minulý týden opět odmítl jmenovat kandidáta ČSSD Michala Šmardu ministrem kultury. Odůvodňoval to jeho nekompetentností. Premiér Andrej Babiš, který sám místopředsedu ČSSD Zemanovi navrhl, se následně nechal slyšet, že se Šmardou nechce být vládě. Šmarda podle něj až moc kritizuje.

Mikuláš Ferjenčík jen nevěřícně kroutí hlavou, Šmardu považuje za úspěšného starostu Nového Města na Moravě. Zeman má podle něj ke svému chování ještě jiný důvod. „Za vším je mocenská hra mezi prezidentem a premiérem, který se teď snaží dostat ČSSD z vlády. Babiš od druhé prezidentské volby drží basu s Milošem Zemanem, a tak to dělá i tentokrát,“ myslí si poslanec.

Premiér Babiš podle něj přijal prezidentovu pozici za svou, a místo aby podporoval koaličního partnera, tak se rozhodl jít na ruku Hradu. Ferjenčík je také přesvědčen, že se Zeman rozhodl, že sociální demokraty definitivně zničí.

„Chce se pomstít za to, že se stal prezidentem o deset let později, než si přál,“ je přesvědčen pirátský politik.

Poslanec Jiří Dolejš (KSČM) pak celou kauzu označil za banální a trapnou. Sociální demokraté podle jeho slov sami vlezli do pasti a teď nevědí, jak se z ní dostat.

Sám Šmarda pro Rozhlas chování Babiše kritizoval. „Myslím si, že Andrej Babiš (ANO) se chová jako takový zbabělý manžel, který aby nemusel na rovinu říct, že se chce rozvést, tak týrá svoji ženu a čeká, kdy už to nevydrží a odejde sama. Nejsem si přesně jistý, proč to dělá,“ diví se sociální demokrat.

Prý je na čase, aby se ke kormidlu dostala nová generace politiků. „Podle mě by tahle éra v politice měla skončit a měla by přijít úplně nová generace politiků, kteří nestojí jednou nohou někde v minulosti. Neřeší pořád nějaké svoje mindráky z 90. let a chtějí normálně pracovat pro Českou republiku. Je nejvyšší čas, aby taková doba nastala,“ dodal Šmarda.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Michal Šmarda Miloš Zeman Andrej Babiš Mikuláš Ferjenčík (Pirátská strana)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 30 minutami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Joe Biden

Začíná klíčových 72 hodin. Biden připouští, že by mohl z voleb odstoupit, tvrdí americká média

Podle listu The New York Times začíná americký prezident Joe Biden připouštět, že by mohl prohrát listopadové volby a možná bude muset odstoupit z prezidentského klání. Vyplývá to z informací několika osob blízkých prezidentovi. Agentura Reuters uvedla, že někteří představitelé Demokratické strany považují Bidenovo odstoupení za otázku času. Podle televize CNN by se mohlo rozhodnout v příštích 72 hodinách.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Zemřel legendární americký komik Bob Newhart

Z USA přišla další velmi smutná zpráva. Ve věku 94 let zemřel legendární americký stand-up komik a herec Bob Newhart. Informoval o tom magazín People. Newhart zemřel ve čtvrtek 18. července ve svém domě v Los Angeles po sérii krátkých nemocí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy