ČSSD končí. Sociální demokraté si odsouhlasili změnu identity, ukázali nové logo

Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) pod svým současným názvem končí. Vedení mimoparlamentní strany v sobotu na sjezdu v Plzni prosadilo změnu názvu na Sociální demokracii a představilo novou podobu loga.

Pro novou identitu bylo 152 ze 178 přítomných delegátů, informoval server novinky.cz. Podle předsedy Michala Šmardy, který byl dnes opět zvolen do čela strany, je třeba projít větší proměnou, než jakou byla strana kdy ochotna podstoupit. "Musíme se změnit z gruntu. Jestliže chceme straně dávat novou tvář, tak to nesmí být jen nová fasáda na polorozbořené budově," řekl. 

Změna už se začíná projevovat na sociálních sítích, sociální demokraté ukázali nové logo na facebookovém profilu. "Jsme tu pro to, abychom z těžkých časů vzešli silnější. Tentokrát všichni. Jsme Sociální demokracie," píše se v doprovodném hesle.

EuroZprávy.cz se chystanou změnou názvu a loga zabývaly už minulý týden, kdy strana ještě mlžila. Její mluvčí Jan Denemark Nováček sdělil, že se vše jako první dozví až delegáti sjezdu, který o tomto víkendu probíhá v Plzni. 

Politolog Jaroslav Bílek z Katedry politologie Univerzity Karlovy je toho názoru, že strana by si od změny názvu neměla moc slibovat. Voliči si podle něj vybírají především podle důvěryhodnosti politiků. "V posledních letech (ČSSD) nedokázala dostatečně dobře prodat své kroky a představit voličům a veřejnosti politiky, kteří by nějak pozitivně upoutali a přitahovali. Pokud to nedokáže napravit, tak jí nepomohou ani tři změny názvu a nové logo k tomu," vysvětlil pro EuroZprávy.cz. 

Sociální demokracie bývala nejsilnější stranou v Česku, z jejích řad vzešlo celkem pět premiérů. Pět ministrů měla ještě v minulé vládě, po volbách v roce 2021 ale vypadla z Poslanecké sněmovny. Dostala totiž pouze 4,65 % odevzdaných hlasů. 

Související

Zdeněk Koudelka Rozhovor

25 let od opoziční smlouvy. Navzdory nálepkování zajistila stabilní vládu a snížila schodek rozpočtu, míní Koudelka

Před čtvrtstoletím, 9. července 1998, uzavřely dvě tehdy nejsilnější tuzemské politické strany Smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice, známou jako opoziční smlouva. Výsledkem byla jednobarevná vláda vítěze voleb, ČSSD vedené Milošem Zemanem, tolerovaná druhou stranou v pořadí, ODS v čele s Václavem Klausem. Ačkoliv se proti tomuto uspořádání kriticky vymezovaly menší politické subjekty a část veřejnosti i médií, mezi voliči ČSSD a ODS mělo nezanedbatelnou podporu, uvádí v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz politolog a právník Zdeněk Koudelka. 

Více souvisejících

ČSSD Michal Šmarda

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy