KOMENTÁŘ | Sociálním demokratům vykradli hlasy populisté. Stav české levice je tragický

Stav levice v České republice je tristní. Stojí za tím řada faktorů v čele se slabou sociální demokracií a populisty, kteří slíbí úplně cokoliv, aby se dostali do sněmovny. Začínají na to doplácet i Piráti s programem založeným na liberalismu a progresivismu, ten totiž konzervativnějšího voliče nijak nezasáhne.

Dlouhodobě velice silná Sociální demokracie (bývalá ČSSD) upadla do zapomnění a nachází se na zhruba stejné úrovni jako Zelení. Naposledy se dostala do Poslanecké sněmovny v roce 2017 se ziskem pouhých 7,27 hlasů, podílela se ale na vládě Andreje Babiše. Opravdový propad začal po volbách v roce 2013 – tehdy šlo o jasného vítěze voleb, předčila druhé ANO, třetí komunisty i čtvrtou TOP09.

Jako jakási náplast na tristní stav české levice měli působit Piráti. Přišli s progresivním a velmi liberálním programem, nakonec se po volbách v roce 2021 dostali i do vlády Petra Fialy (ODS), kde jsou dodnes. Piráti ale zkrachovali hned dvakrát za sebou – při volbách do Evropského parlamentu mandát získala pouze Markéta Gregorová, v krajských volbách z toho víkendu pak v celé zemi získali jako samostatná strana jen tři křesla.

Krajně levicová KSČM se na české politické scéně pohybovala vytrvale už od revoluce. Po volbách roku 2021 ale komunisté sněmovnu úplně opustili. Teď se ale pomalu vracejí, nejprve v červnu získali dva mandáty v Evropském parlamentu, nyní si nevedli špatně ani při volbách krajských. V Chomutově také získali post jednoho senátora.

Jenže stávající situace ve sněmovně pravděpodobně dlouho nevydrží. Příští podzim se budou konat nové parlamentní volby a pokud bude pokračovat současný trend české politiky, komunisté se do sněmovny dostanou – a co víc, za správné konstelace mandátů se zřejmě budou podílet na vládě společně s ANO, popřípadě SPD.

Za daných okolností – a pokud pomineme existenci koalice SPOLU – mají komunisté potenciál být druhou největší stranou v parlamentu. To se stalo naposledy při volbách do České národní rady v roce 1990, kdy kandidovali ještě jako Komunistická strana Československa.

Zatímco KSČM v nově zformované koalici Stačilo! neustále posiluje, daleko umírněnější SOCDEM trápí jeden neúspěch za druhým. Naposledy ohlásil odchod z jejích řad bývalý vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček. Vadí mu především nulové sebereflexe neúspěchu v eurovolbách. „Už nemohu být slepý k dění v nové sociální demokracii, jak rádo současné vedení strany zdůrazňuje, a rozhodl jsem se touto cestou oznámit, že k 30. červnu 2024 z této strany vystupuji,“ uvedl. 

Došlo to dokonce tak daleko, že sociálním demokratům údajně chtěli „pomoct“ komunisté. Kateřina Konečná pro EuroZprávy.cz nastínila, že se spolupráci se sociálními demokraty nebrání. „KSČM ani nikdo z uskupení STAČILO! nemáme na rozdíl od stávajícího vedení SOCDEM ideové klapky na očích,“ popsala.

Důležité podle ní je, aby KSČM spolupracovala se stranami, které nesouhlasí s vládou Petra Fialy (ODS). „Spolupracovat budeme s každým, kdo chce spolu s námi budovat silného protivníka pětikoalici P. Fialy a zároveň alternativu bezzubé sněmovní opozici,“ dodala.

Takže zatímco sociální demokraté zřejmě brzy skončí v zapomnění dějin, Piráti postupně umírají a komunisté posilují. Levicová politika má velice slabé zastání a tato část elektorátu je mnohdy odtažena pod křídla ANO nebo SPD na základě jejich populistických (a nerealistických) slibů. Krajně levicoví voliči pak utíkají ke komunistům, s nimiž má Česká republika velice neblahé zkušenosti a velká část voličů se jejich návratu oprávněně obává.

Ale právě faktory ANO a SPD jsou pro levici nejvíce nebezpečné. Hnutí v čele s Andrejem Babiše v rámci sociální politiky slíbí i to, co slíbit nelze. SPD zase apeluje na „národoveckou“ stránku voličů. Stačilo! (respektive KSČM) poté vysbírá poslední levicově orientované voliče.

Ať už má SOCDEM jakkoli kvalitní levicový program, nemá šanci bojovat proti těmto silným stranám. Piráti zase kvůli silnému liberalismu a progresivismu nenalákají ty konzervativnější voliče. Těm pak zbývá jediné – volit silné ANO, rádoby vlastenecké SPD nebo komunisty.

Ani u jedné z těchto stran nehrozí, že dokáže bezpodmínečně souznít s levicovým smýšlením voličů. Těm ale kvůli slabosti a roztříštěnosti levicové politiky nezbývá nic jiného, než to někomu z nich „hodit“. A stejně oslabená pravice nemá dlouhodobě šanci bránit se „všezahrnujícímu“ programu ANO.

Související

Zdeněk Koudelka Rozhovor

25 let od opoziční smlouvy. Navzdory nálepkování zajistila stabilní vládu a snížila schodek rozpočtu, míní Koudelka

Před čtvrtstoletím, 9. července 1998, uzavřely dvě tehdy nejsilnější tuzemské politické strany Smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice, známou jako opoziční smlouva. Výsledkem byla jednobarevná vláda vítěze voleb, ČSSD vedené Milošem Zemanem, tolerovaná druhou stranou v pořadí, ODS v čele s Václavem Klausem. Ačkoliv se proti tomuto uspořádání kriticky vymezovaly menší politické subjekty a část veřejnosti i médií, mezi voliči ČSSD a ODS mělo nezanedbatelnou podporu, uvádí v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz politolog a právník Zdeněk Koudelka. 

Více souvisejících

ČSSD komentář

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

Válka v Gaze

Hizballáh v odvetě za útok pagery vypálil raketu na sídlo Mosadu

Libanonské proiránské hnutí Hizballáh se přihlásilo k odpovědnosti za středeční raketový útok na střední Izrael. Uvedlo, že balistickou raketou Kádir 1 mířilo na velitelství izraelské rozvědky Mosad nedaleko Tel Avivu. O útoku informoval zpravodajský web Times of Israel (TOI).

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jan Hamáček

Sociálním demokratům vykradli hlasy populisté. Stav české levice je tragický

Stav levice v České republice je tristní. Stojí za tím řada faktorů v čele se slabou sociální demokracií a populisty, kteří slíbí úplně cokoliv, aby se dostali do sněmovny. Začínají na to doplácet i Piráti s programem založeným na liberalismu a progresivismu, ten totiž konzervativnějšího voliče nijak nezasáhne.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Prohra vládních stran ukazuje na jasný trend: Toto je poslední mandát Fialovy vlády

Zatímco hnutí ANO poměrně suverénně ovládlo krajské volby, vládní strany mají řadu podnětů k zamyšlení. Celonárodní vedení politiky se propsalo do krajů a rozhodlo o podobách zastupitelství. Kromě náročné politické situace za tím stojí i nezvládnutá komunikace vlády Petra Fialy – a tím pádem upadnutí v nemilost u velké části českého elektorátu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Izraelská armáda

Otevřená válka mezi Izraelem a Hizballáhem zřejmě brzy propukne. Oproti Gaze bude úplně jiná

Bublina napětí na Blízkém východě může velice brzy prasknout a vypukne otevřená válka. Izrael provádí tvrdé útoky proti teroristickému uskupení Hizballáh, což výrazně poškozuje území jiného suverénního státu – Libanonu. Konflikt ani zdaleka nebude tak limitovaný, jako v případě války v Pásmu Gazy. Naopak, Hizballáh má dostatečné prostředky pro vedení táhlé a de facto mezistátní války s Izraelem.

včera

V Pásmu Gazy neumírají jen děti, ale celá OSN, varuje Erdogan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterý prohlásil, že hodnoty OSN a Západu „umírají v Pásmu Gazy,“ zatímco konflikt pokračuje. Vyzval k vytvoření „aliance lidskosti“ s cílem zastavit Izrael, informuje server Economic Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy