KOMENTÁŘ | Sociálním demokratům vykradli hlasy populisté. Stav české levice je tragický

Stav levice v České republice je tristní. Stojí za tím řada faktorů v čele se slabou sociální demokracií a populisty, kteří slíbí úplně cokoliv, aby se dostali do sněmovny. Začínají na to doplácet i Piráti s programem založeným na liberalismu a progresivismu, ten totiž konzervativnějšího voliče nijak nezasáhne.

Dlouhodobě velice silná Sociální demokracie (bývalá ČSSD) upadla do zapomnění a nachází se na zhruba stejné úrovni jako Zelení. Naposledy se dostala do Poslanecké sněmovny v roce 2017 se ziskem pouhých 7,27 hlasů, podílela se ale na vládě Andreje Babiše. Opravdový propad začal po volbách v roce 2013 – tehdy šlo o jasného vítěze voleb, předčila druhé ANO, třetí komunisty i čtvrtou TOP09.

Jako jakási náplast na tristní stav české levice měli působit Piráti. Přišli s progresivním a velmi liberálním programem, nakonec se po volbách v roce 2021 dostali i do vlády Petra Fialy (ODS), kde jsou dodnes. Piráti ale zkrachovali hned dvakrát za sebou – při volbách do Evropského parlamentu mandát získala pouze Markéta Gregorová, v krajských volbách z toho víkendu pak v celé zemi získali jako samostatná strana jen tři křesla.

Krajně levicová KSČM se na české politické scéně pohybovala vytrvale už od revoluce. Po volbách roku 2021 ale komunisté sněmovnu úplně opustili. Teď se ale pomalu vracejí, nejprve v červnu získali dva mandáty v Evropském parlamentu, nyní si nevedli špatně ani při volbách krajských. V Chomutově také získali post jednoho senátora.

Jenže stávající situace ve sněmovně pravděpodobně dlouho nevydrží. Příští podzim se budou konat nové parlamentní volby a pokud bude pokračovat současný trend české politiky, komunisté se do sněmovny dostanou – a co víc, za správné konstelace mandátů se zřejmě budou podílet na vládě společně s ANO, popřípadě SPD.

Za daných okolností – a pokud pomineme existenci koalice SPOLU – mají komunisté potenciál být druhou největší stranou v parlamentu. To se stalo naposledy při volbách do České národní rady v roce 1990, kdy kandidovali ještě jako Komunistická strana Československa.

Zatímco KSČM v nově zformované koalici Stačilo! neustále posiluje, daleko umírněnější SOCDEM trápí jeden neúspěch za druhým. Naposledy ohlásil odchod z jejích řad bývalý vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček. Vadí mu především nulové sebereflexe neúspěchu v eurovolbách. „Už nemohu být slepý k dění v nové sociální demokracii, jak rádo současné vedení strany zdůrazňuje, a rozhodl jsem se touto cestou oznámit, že k 30. červnu 2024 z této strany vystupuji,“ uvedl. 

Došlo to dokonce tak daleko, že sociálním demokratům údajně chtěli „pomoct“ komunisté. Kateřina Konečná pro EuroZprávy.cz nastínila, že se spolupráci se sociálními demokraty nebrání. „KSČM ani nikdo z uskupení STAČILO! nemáme na rozdíl od stávajícího vedení SOCDEM ideové klapky na očích,“ popsala.

Důležité podle ní je, aby KSČM spolupracovala se stranami, které nesouhlasí s vládou Petra Fialy (ODS). „Spolupracovat budeme s každým, kdo chce spolu s námi budovat silného protivníka pětikoalici P. Fialy a zároveň alternativu bezzubé sněmovní opozici,“ dodala.

Takže zatímco sociální demokraté zřejmě brzy skončí v zapomnění dějin, Piráti postupně umírají a komunisté posilují. Levicová politika má velice slabé zastání a tato část elektorátu je mnohdy odtažena pod křídla ANO nebo SPD na základě jejich populistických (a nerealistických) slibů. Krajně levicoví voliči pak utíkají ke komunistům, s nimiž má Česká republika velice neblahé zkušenosti a velká část voličů se jejich návratu oprávněně obává.

Ale právě faktory ANO a SPD jsou pro levici nejvíce nebezpečné. Hnutí v čele s Andrejem Babiše v rámci sociální politiky slíbí i to, co slíbit nelze. SPD zase apeluje na „národoveckou“ stránku voličů. Stačilo! (respektive KSČM) poté vysbírá poslední levicově orientované voliče.

Ať už má SOCDEM jakkoli kvalitní levicový program, nemá šanci bojovat proti těmto silným stranám. Piráti zase kvůli silnému liberalismu a progresivismu nenalákají ty konzervativnější voliče. Těm pak zbývá jediné – volit silné ANO, rádoby vlastenecké SPD nebo komunisty.

Ani u jedné z těchto stran nehrozí, že dokáže bezpodmínečně souznít s levicovým smýšlením voličů. Těm ale kvůli slabosti a roztříštěnosti levicové politiky nezbývá nic jiného, než to někomu z nich „hodit“. A stejně oslabená pravice nemá dlouhodobě šanci bránit se „všezahrnujícímu“ programu ANO.

Související

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

Více souvisejících

ČSSD komentář

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Donald Trump

Soud si došlápl na Trumpa: Chce ho dohnat k odpovědnosti za pohrdání soudem

Americký federální soudce James Boasberg varoval, že by mohl pohnat administrativu prezidenta Donalda Trumpa k odpovědnosti za pohrdání soudem. Důvodem je „úmyslné nerespektování“ soudního příkazu, který měl dočasně zastavit deportace více než 200 osob do Salvadoru. Tyto deportace přesto proběhly, a to navzdory jasnému rozhodnutí soudu.

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Oblíbený ruský generál se vrací na frontu. Má to ale háček

Ruský generálmajor Ivan Popov se po měsících v nemilosti vrací na ukrajinskou frontu. Respektovaný velitel 58. kombinované armády, která operovala na jihu Ukrajiny, se v minulosti těšil uznání, dokud nezaslal kolegům hlasovou zprávu, v níž ostře kritizoval vedení ruského ministerstva obrany. Podle jeho slov byl odvolán poté, co si „dovolil stěžovat“.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump otevřel Číně cestu, na které ji Američané nechtějí vidět

Donald Trump vybral Spojeným státům velice nepříjemného nepřítele. Nejenže se postavil Číně v obchodní válce, která ochromila vztahy mezi dvěma největšími světovými ekonomikami, ale zároveň tím urychlil proměnu globálního řádu. Čína dnes expanduje nejen v Asii, ale i v Africe a Latinské Americe – buduje infrastrukturu, investuje do těžby strategických surovin a nenápadně upevňuje svůj geopolitický vliv. Zatímco Spojené státy se stáhly z některých klíčových pozic, Peking do nich vstoupil s nabídkou úvěrů, železnic a nových spojenectví. Svět se mění – a Čína je připravena určovat jeho tempo.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Trumpova evropská jízda: Co stojí na pozadí několika únorových dní, které změnily svět?

Svět se v únoru 2025 změnil. Ačkoli evropští lídři očekávali, že druhé funkční období Donalda Trumpa přinese problémy, nikdo nebyl připraven na rychlost a sílu, s jakou Spojené státy pod jeho vedením otočily svou zahraniční politiku. Vztahy mezi Evropou a Amerikou utrpěly dramatický otřes – a Evropané si museli položit děsivou otázku: Je Amerika ještě spojencem, nebo se stává hrozbou?

před 8 hodinami

Donald Trump

Nikdy v životě jsem se o budoucnost Ameriky nebál víc, píše Friedman. Svět vidí Trumpovy USA jako darebácký stát

Komentátor deníku New York Times Thomas L. Friedman se ve svém nejnovějším sloupku ostře pustil do způsobu, jakým prezident Donald Trump řídí domácí politiku. Vyjádřil zmatek nad tím, že hlava státu uprostřed vyhrocené obchodní války podepsala exekutivní příkaz na podporu těžby uhlí. „Svět nyní vidí Trumpovu Ameriku přesně takovou, jakou se stává: darebácký stát vedený impulzivním silákem odtrženým od právního státu a dalších ústavních amerických principů a hodnot,“ varoval.

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zavádí 245% clo na čínské zboží

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa opět přitvrzují vůči Číně. Bílý dům oznámil, že Peking nyní čelí až 245procentnímu clu na dovoz do USA, což je výrazné navýšení oproti dříve uváděné sazbě 145 %. Důvodem jsou podle americké administrativy čínské odvetné kroky a rostoucí obavy o národní bezpečnost, uvedl server Newsweek.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Dálnice D1

Řidiče opět čeká dopravní peklo. Kde budou letos silničáři opravovat silnice a dálnice?

Dopravní situace na českých dálnicích se v letošním roce výrazně komplikuje. Řidiči musí počítat s řadou oprav, které se týkají nejen tunelů na dálnici D8 u hranic s Německem, ale i úseků na dalších hlavních tazích, jako jsou D1, D5, D11 či D35. V mnoha případech půjde o práce trvající celé měsíce, které přinesou částečné či úplné uzavírky a provoz vedený v omezeném režimu.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Patrik Šváb

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko

Obchodní válka není řešením, upozorňuje Patrik Šváb z Katedry mezinárodních ekonomických vztahů Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické v Praze. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz vysvětlil, jak a proč jsou cla vyhlášená ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa motivována domácí politikou, jak by měla reagovat Evropská unie i Česká republika a proč mohou panika či odveta nadělat více škody než užitku.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Giorgia Meloniová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Italská premiérka má před sebou nadlidský úkol. Letí do Washingtonu přesvědčit Trumpa

Italská premiérka Giorgia Meloni se tento týden vydává do Washingtonu s nelehkým úkolem – přesvědčit amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby neudělil nová cla na evropské zboží. Pro Itálii, jejíž ekonomika je silně závislá na exportu, by americká obchodní opatření mohla být drtivá, pro Evropskou unii pak potenciálně katastrofální, uvedl server Politico.

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

Počasí s letními teplotami je tady. Naměříme i 28 stupňů

Počasí bude v nadcházejících dvou dnech letní. Dnes teploty vyrostou na 26 stupňů, zítra podle ČHMÚ.cz v maximech dosáhnou až na 28 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy