Praha - Bývalý premiér a expředseda ČSSD Jiří Paroubek (59) se nehodlá smířit s ústupem z první scény tuzemské politiky. Nechce zůstat „pouhým“ poslancem za sociální demokracii, a proto se rozhodl restartovat svou politickou kariéru.
Vše promyšlené do detailuV sobotu 8. října ve 13 hodin, den po oznámení ukončení členství v ČSSD, Paroubek ozřejmil, že zakládá nové politické uskupení. Na tiskové konferenci přítomné novináře seznámil s názvem strany, prozradil, kdo je v přípravném výboru, kdy zažádá ministerstvo vnitra o registraci (pro server Aktuálně.cz uvedl, že to bude během příštího týdne) a kdy bude první sjezd. Zároveň vyřešil otázku členské základny – využije Českou stranu národně socialistickou (ČSNS 2005). Měli bychom se pomalu učit název této strany – zkratku bude mít „Lev 21“, celý název bude znít „Národní socialisté – Levice 21. století“. Hrdina z Nagana i odpadlík z „véček“ Mezi členy přípravného výboru najdeme i bývalého špičkového hokejového obránce Jiřího Šlégra, toho času poslance za ČSSD (taktéž se vzdal členství ve straně), a politiky Jaroslava Krále či Michala Kasala, bývalého lídra kandidátky sociální demokracie v komunálních volbách na Teplicku. Do svých řad chce Paroubek zlákat i Jaroslava Škárku, kterého všichni znají jako „toho, komu Vít Bárta půjčil 170 tisíc korun“. Škárka má ovšem jednu nevýhodu – nechce jezdit s plebsem tramvají, nicméně Paroubek se ho pokusí přemluvit.Fúze s ČSNS 26. listopadu proběhne ustavující sjezd, kde mají být představeny programové priority strany – garantem sportovní oblasti nebude nikdo jiný než Jiří Šlégr. Právě na tomto sjezdu by mělo dojít k fúzi ČSNS a Lva 21. Ústřední rada ČSNS se spojením s Paroubkovým projektem souhlasí. Kdo nesouhlasil, byl Karel Janek, dosavadní předseda ČSSD – byl odvolán.Nicméně neočekávejme hromadné přelévání členů z ČSNS do Lva 21. Jak Paroubek uvedl pro server Aktuálně.cz, bude to jméno po jménu: „Já už nechci žádné překvapení, jako bylo v případě pana Janka. Jsem rád, že ČSNS 2005 odplevelila svou stranu od této podivné osoby, s níž jsem jednal dlouhé měsíce, a která se mně snažila přesvědčit, abych přešel do ČSNS 2005."Jací sponzoři? Jací voliči? Zajímavou otázkou bude financování strany. Kdo bude Lva 21 sponzorovat? Paroubek se vymluvil s odkazem na zákon, který ukládá politickým stranám pravidelně zveřejňovat seznam dárců za uplynulý rok ke konci března. Další otázkou je, jaké voličstvo může Lev 21 zaujmout. Je takřka jisté, že pár procentních hlasů Paroubek sebere své mateřské ČSSD, možná i Zemanovcům či KSČM. Paroubek se tak ocitl v podobné situaci jako dříve Miloš Zeman. Zhrzený bývalý předseda, který chce sociální demokracii sebrat hlasy a vrátit se na politické výsluní. Bude Lev 21 úspěšnější projekt než SPO-Zemanovci? Nechme se překvapit.
Související
Zeman na protivládní demonstraci v Praze. Zmínil ho i Paroubek
Jiří Paroubek byl zvolen předsedou nové ČSSD
Jiří Paroubek , ns - lev 21 , čsns
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
před 2 hodinami
Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění
před 3 hodinami
Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina
před 4 hodinami
Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila
před 5 hodinami
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
před 6 hodinami
Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili varování kvůli sněhu a větru
před 7 hodinami
Prokletí Kennedyových trvá. Vnučka prezidenta podlehla vážné nemoci
před 7 hodinami
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
před 8 hodinami
Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví
před 9 hodinami
Ukrajina neztrácí ani den. Diplomatická jednání budou pokračovat i v novém roce
před 10 hodinami
Nestandardní krok, říká Babiš o fondu. Převádí do něj pouze Agrofert
před 11 hodinami
Předpověď počasí do víkendu. Připravte se na sníh i silný vítr
včera
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
včera
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
včera
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
včera
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
včera
Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici
včera
Turek je jediným kandidátem na ministra životního prostředí, potvrdil Macinka
včera
Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin
včera
Europoslankyně Konečná oznámila smutnou zprávu. Zemřel její otec
Rodinou europoslankyně Kateřiny Konečné (KSČM) otřásla po Vánocích smutná událost. Politička v pondělí oznámila, že zemřel její otec Karel Konečný, někdejší komunistický funkcionář za minulého režimu. Bylo mu 77 let.
Zdroj: Jan Hrabě