Praha - Nový civilní kodex bude pro české obyvatele znamenat nejen velké životní komplikace, ale poslouží především panskému stavu, ve středu to uvedl poslanec Jiří Paroubek (NS-LEV21). Koaliční poslanci nový občanský kodex na schůzi sněmovny schválili počtem 90 ku 34, platit začne 1. ledna roku 2014.
"Občanský zákoník z dílny ministra Pospíšila bude sloužit především panskému stavu, který bude mít peníze na drahé právníky," tvrdí Paroubek. Podle něj většina české společnosti zůstane ponechána napospas právní džungli, která vznikne, protože všechna dosavadní pravidla denního života budou platit jinak.Poslanec navíc argumentuje tím, že se během řady let, kdy se civilní kodex připravoval, se změnila i atmosféra kolem expertního týmu, který se na jeho tvorbě podílel. "V návrhu docházelo k poměrně rozsáhlým změnám, které byly často dány pouze formálně k připomínkám, a to s krátkými lhůtami k připomínkám," upřesnil dále Paroubek a zároveň důrazně vyvrátil, že po přijetí nového občanského zákoníku se Česko zbaví totalitního občanského práva. Svá tvrzení opírá především o to, že od roku 1989 došlo k velkému množství podstatných modernizačních novel stávajícího zákoníku.Podle Paroubka je nově přijatá norma plná chyb, které v budoucnu lidem způsobí nedozírné škody."Jsem přesvědčen, že nový občanský zákoník, který bych nazval 'panský', způsobí problémy především občanům. Bude trvat několik let, než se používání nového občanského práva stane rutinním. Jenže co bude v tomto mezidobí s občany této země, to je zřejmě samozvané 'vládě práva' docela jedno, jich se to netýká," uzavřel.Novelu občanského zákoníku, která přináší stovky změn proti úpravě platné od roku 1964, schválili ve středu v závěrečném čtení koaliční poslanci. Nový kodex se dotýká všech občansko-právních vztahů, změn doznají dědická práva, vlastnická práva, ochrana majetku i právní pohled na zvířata a přípravy trvaly téměř deset let.Nový občanský zákoník obsahuje více než tři tisíce paragrafů, ty jsou rozdělené do pěti částí a upravují trojici hlavních okruhů - rodina, vlastnictví a smlouvy.Autoři návrhu se v průběhu připomínkového řízení, v jehož rámci na jejich stůl doputovalo zhruba 2,5 tisíce námitek, museli vypořádat s celou řadou kritických ohlasů. "Negativní reakce se týkaly dvou oblastí. Jedni lamentovali, že nový zákoník je příliš dlouhý, ti druzí se zase nemohli smířit s tím, že návrh obsahuje divná slova," popsal úskalí vzniku nového civilního kodexu jeho hlavní autor Karel Eliáš.Norma nyní poputuje k projednání do Senátu.
Související
Zeman na protivládní demonstraci v Praze. Zmínil ho i Paroubek
Jiří Paroubek byl zvolen předsedou nové ČSSD
Jiří Paroubek , občanský zákoník
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
před 3 hodinami
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
před 4 hodinami
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
před 5 hodinami
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
před 7 hodinami
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
před 8 hodinami
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
před 9 hodinami
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
před 11 hodinami
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
před 12 hodinami
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
před 13 hodinami
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
před 14 hodinami
Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí
před 16 hodinami
Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší
včera
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
včera
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
včera
Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko
včera
Nespokojenost na Ukrajině narůstá. Lidé hrozí neomezenými protesty, žádají výměnu Syrského za Fedorova
včera
Kanada hasí požáry i nový skandál. Domorodé kmeny údajně nikdo nevaroval, evakuovat se musely samy
včera
Na pražském magistrátu zasahuje policie, údajně měla několik osob zadržet
včera
Novým britským ministrem zahraničí je zastánce ochrany klimatu. Bílý dům se bouří, Londýnu poslal varování
včera
Češka nesla na pláži v Chorvatsku slunečník. Zasáhl ji blesk, v nemocnici bojuje o život
Na pláži v chorvatské Bašce na ostrově Krk došlo v ranních hodinách k vážnému zranění ženy, kterou během silné bouřky zasáhl blesk v momentě, kdy nesla slunečník.
Zdroj: Libor Novák