Praha – VIDEO - Senát je pojistkou ústavního pořádku a při schvalování přímé volby v této funkci selhal. To dnes senátor za ODS Tomáš Töpfer pronesl v pořadu Hyde park na České televizi. Řeč přišla i na divadlo a jeho novou funkci.
Dále dodal, že průzkumy názorů veřejnosti ještě nejsou důvodem ke změně ústavní listiny. Narážel tak na zmíněnou přímou volbu prezidenta, která se dle průzkumů těší velké oblibě veřejnosti.Töpfer uvedl, že česká ústava je koncipována pro parlamentní režim, ve kterém je přímá volba prezidenta chybou. Prezident nemá zákonodárnou iniciativu a nemůže tak splnit případné sliby, které ve volbách občanům dá.Nakonec k tématu přímé volby prezidenta nadhodil katastrofický scénář, který by mohl přijít, pokud by se svět, respektive Česká republika ocitli v hluboké krizi. V takovém případě by lidé volali po silném vůdci. Ten by pak z pozice prezidenta republiky byl i vrchním velitelem ozbrojených sil a existovalo by riziko, že by toho mohl zneužít.Tomáš Töpfer hlasoval v Senátu proti přijetí ústavní novely, která přímou volbu zavádí. Novela byla nakonec přijata a nástupce Václava Klause tak budou volit přímo občané. Přímá volba prezidenta v českém prostředí je politology hojně kritizována.Jsi demagog, vzázal mu FrejLadislav Frej v přímém vstupu z pražské restaurace Hostinec ve Mlýně vedl s novým ředitelem Divadla na Vinhoradech ostrý střet v přímém přenosu. Töpfer poukazoval na ne ideální výsledky divadla, dobré složení hereckého souboru a hlavně, že chce, aby divák odcházel spokojený. Ladislav Frej s jeho názory ostře nesouhlasil a nazval ho demagogem. V Blesku ho dokonce nazval platfusákem, lenochem a poslal ho do určitého otvoru."Odcházím. Pro mne je Töpfer buran. Töpfera jsem nikdy nemusel, ale že tu hru zakázal, považuji za nehorázný čin. S tím člověkem nechci nic mít, je to idiot, to raději půjdu o dům dál. Ať jde Töpfer do pr*dele, chová se jako ředitel zeměkoule," řekl Frej o svém nadřízeném Blesku."Ano, má slova z Blesku platí, Tomáš mluví tak blahovolně, nechápu, odkud bere seběvědomí říkat takové věci. Vedl soukromé divadlo, teď povede zcela jiné. Jeho ředitelování se musí nějak pozměnit. Není to samý," řekl rozhořčeně Frej. Herce také zajímalo, zda umístí Töpfer svůj projekt na web, podle kterého chce radikálně měnit fungování divadla a měnit hercům život. Tomáš Töpfer odpověděl, že projekt v brzké době na web umístí. "Divadlo na Vinohradech má slabou výkonost a velmi chabou návštěvnost, návštěvnost by se měla v divadle měřit na lidech, kteří po přestávce neodejdou," odpověděl svému kolegovi nový ředitel.
Související
Töpfer se vyjádřil k obvinění estébáků, kteří ho pronásledovali. Sám nic neinicioval
Estébáci pronásledovali herce Töpfera. Policie je po letech obvinila
Tomáš Töpfer , senát , prezident čr
Aktuálně se děje
včera
Do Varů dorazí dvě hollywoodské hvězdy. Oscarové nominace zatím neproměnily
včera
Další tornádo potvrzeno. Meteorologové ho zachytili v Děčíně
včera
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
včera
Česko dá v příštím roce více peněz za státní pojištěnce, rozhodla vláda
včera
Konec jedné kapitoly. Exprezidenta Čaputová oznámila rozchod
včera
Taxikář střílel v Poleradech. Pro raněného letěl vrtulník, případ řeší policie
včera
Medardovské počasí dorazí se zpožděním, potvrdili meteorologové
včera
Kuba je na suchu. Ropná blokáda USA nechala zemi v kritickém stavu
včera
Čína devastuje evropský chemický průmysl. Zasáhněte, než bude pozdě, žádají firmy EU
včera
Počet mrtvých po zemětřesení na Filipínách překročil tři desítky
včera
Trump vyzval Írán a Izrael k okamžitému zastavení palby. Ukončili jsme operaci, reagoval Teherán
včera
Obama byl zděšen, Washington měl Londýn za neschopný. Nová kniha odhaluje, jak USA reagovaly na brexit
včera
EU slaví, Rusko zuří. V Arménii zvítězila ve volbách vládnoucí proevropská strana
včera
Pavel z jednání vlády po pár minutách odešel. Povede delegaci na OSN
včera
Si Ťin-pching dorazil na návštěvu Severní Koreje. Experti vysvětlují, proč přiletěl za Kimem
včera
Zelenskyj se sešel s evropskými lídry. Definovali pět základních podmínek pro příměří
včera
Netanjahu Trumpa neposlechl. Izraelská armáda zahájila bombardování Íránu
včera
Filipíny zasáhlo silné zemětřesení. Počet mrtvých roste
včera
Počasí se příští víkend ochladí, mohou se objevit deště i bouřky
7. června 2026 21:44
Arménci dali Rusku košem. Ve volbách jasně vyhrává strana premiéra Pašinjana, ukazují odhady i první výsledky
V arménských parlamentních volbách přesvědčivě vede vládnoucí strana Občanská smlouva současného premiéra Nikola Pašinjana. Podle prvních odhadů výsledků zveřejněných bezprostředně po uzavření volebních místností získalo premiérovo uskupení 56,7 procenta hlasů. Hlavní opoziční blok Silné Arménie vedený rusko-arménským oligarchou Samvelem Karapetjanem výrazně zaostal, když podle těchto prognóz obdržel pouhých 17,5 procenta hlasů. Oficiální předběžné výsledky plánuje Ústřední volební komise zveřejnit v pondělí.
Zdroj: Libor Novák