Praha - Praha - Jako nedoceněný se cítí Josef Dobeš, odcházející ministr školství. V pořadu Hyde park na České televizi se snažil obhájit svou politiku na ministerstvu. Na konci pořadu, kdy se téma stočilo k Věcem Veřejným, pak řekl, že si nepřeje, aby se „Véčka“ dostaly v příštích parlamentních volbách do sněmovny. Prezidentovo označení za nejlepšího ministra školství po roce 1989 ho těší, ale snaží se ho zlehčovat.
Svůj odchod „nejlepší ministr školství“ opět zdůvodňoval nesouhlasem s odklonem od programového prohlášení vlády a programu jeho domovské strany. Ten spočívá v úsporách ve školství, které je podle něj již teď podfinancované. Vláda navíc v programovém prohlášení určila vzdělávání jako prostředek konkurenceschopnosti na evropském trhu práce. Uspořit se na ministerstvu podle dosluhujícího ministra dá další optimalizací. Takto získané peníze by však na ministerstvu měly zůstat. Ministr odmítá spekulace, že by odcházel kvůli problémům s evropskými dotacemi. Ty jsou podle něj v pořádku.Ostatně optimalizace a omezení byrokracie jsou dle Dobeše hlavní pozitivní činy, které na školství provedl. Problém, proč to veřejnost nevidí je pak podle něj jeho neschopnost výsledky své práce prezentovat. V otázce školného znovu zopakoval svůj hlavní argument. Neví, proč by měli studium vysokoškoláků platit prodavačka nebo klempíř. To, že lidé s titulem budou posléze pravděpodobně brát vyšší plat a tak i dovádět více peněz na důchody a na daních, neřeší. Přitom vyšší příjmy státu zabezpečí oné prodavačce její důchod.Podle Josefa Dobeše bylo na MŠMT při jeho příchodu mnoho kostlivců ve skříni. Teď, v době Dobešova odchodu, je ve školství pouze jeden kostlivec, Bankovní institut. Jedná se o soukromou vysokou školu s velmi pochybnými praktikami. Akreditační komise odmítla škole prodloužit licenci, ale škola si najala právníka, který analýzu komise zpochybnil.Konec pořadu byl věnovaný budoucnosti nejmenší vládní strany. Věci veřejné prý nebyly na vstup do vysoké politiky připraveny. Dobeš by si přál, aby strana z vysoké politiky po parlamentních volbách odešla a vrátila se do komunální politiky. Tam prý svou práci dělaly „Véčka“ na výbornou.
Související
Mělo by se na vysokých školách platit školné?
Školné neřešíme, rodičům pomůžeme se špatně vedenou distanční výukou, říká inspektor Andrys
školné , Josef Dobeš , hydepark
Aktuálně se děje
před 2 minutami
Smutný konec příběhu malého Itala. Po nepovedené transplantaci zemřel
před 50 minutami
Češi se znovu sešli na podporu Ukrajiny. Je to i naše válka, prohlásil Pavel
před 1 hodinou
Voborníková "zachránila" český biatlon. V hromadném závodě získala bronz
před 1 hodinou
Slovensko zasáhlo poměrně silné zemětřesení
před 2 hodinami
Curleři zakončili olympiádu výhrou nad Švédy, sdruženáři osmí. Hokejistky si rozdělily medaile
před 3 hodinami
Jakému clu teď bude podléhat Česko? U vývozu z EU může klesnout i vzrůst, rozhodne Trump
před 4 hodinami
Olympijský Milán uvidí očekávané zámořské hokejové finále. Slováci budou obhajovat bronz
před 4 hodinami
Počasí se mění. Hrozí ledovka a povodně, varují meteorologové
před 5 hodinami
Rychlobruslař Jílek byl na patnáctistovce tentokrát daleko za nejlepšími
před 5 hodinami
Tragédie na českých horách. Lyžařka nepřežila srážku v Harrachově
před 6 hodinami
Zemřel seriálový herec Eric Dane. Hvězda Chirurgů podlehla nemoci ALS
před 6 hodinami
ANO by vyhrálo sněmovní volby. Motoristům už šlape na paty hejtman Kuba
před 7 hodinami
Krčmář ve svém posledním olympijském závodě senzačně bojoval o medaili. Masák ovládl Nor
před 7 hodinami
Britové chtějí zařídit, aby se Andrew za žádných okolností nestal králem
před 8 hodinami
Shiffrinová prolomila olympijské prokletí, Klaebo získal desáté zlato. Curleři zapsali druhou výzvou
před 10 hodinami
Počasí: Mrazy končí, jaro se blíží. Příští týden se citelně oteplí
včera
Co v praxi změní soudní rozhodnutí o zrušení cel? Návrat do normálu se ani zdaleka nekoná
včera
Slováci mohou po Pekingu získat další olympijskou hokejovou medaili. Poperou se o ni i USA a Finsko
včera
Původní cla platí, oznámil Trump a obratem zavedl další. Soudce označil za hlupáky
včera
Babiš vyřešil střet zájmů. Vložil akcie Agrofertu do svěřenského fondu RSVP Trust
Premiér Andrej Babiš (ANO) oficiálně potvrdil, že dokončil převod všech akcií holdingu Agrofert do nově vytvořeného svěřenského fondu s názvem RSVP Trust. K tomuto kroku se odhodlal po získání nezbytných souhlasů od regulačních úřadů tří členských států Evropské unie, kde jeho firmy působí. Babiš své rozhodnutí oznámil na sociální síti X s tím, že tímto definitivně vyřešil otázky týkající se svého možného střetu zájmů.
Zdroj: Libor Novák