Praha - Jiří Lang je podle předsedy vlády Petra Nečase (ODS) apolitický a loajální ředitel Bezpečnostní a informační služby (BIS). Pokládám ho za mimořádně kvalitního ředitele, uvedl Nečas v nedělních Otázkách Václava Moravce na ČT1.
"Pokládám Langa za mimořádně kvalitního ředitele BIS. Je apolitický a loajální," řekl Petr Nečas a doplnil, že případné postihy by samozřejmě následovaly, ale v současné době nejsou o Langově pochybení žádné důkazy.Nečas tak reagoval na kauzu kolem odposlechů telefonátů vlivného lobbisty Romana Janouška, do kterých se zapletla i BIS. Nová nahrávka, kterou má k dispozici týdeník Euro, ukázala, že byl Janoušek v úzkém kontaktu s vysokými představiteli BIS a získával od nich informace.Podle Nečase je více možností, odkud mohly odposlechy uniknout. "Nechci vážit jednotlivé varianty, těch možností je tam strašně moc. Kdo zná mechanismus, jakým se pořizují tyto odposlechy, tak ví, že to může být odposlech od telefonního operátora, že to může být odposlech, který unikl od Útvaru zvláštních činností Policie ČR, že to může být odposlech, který unikl od jiné složky policie, že to může být z BIS, že to ale může být také z jiné zpravodajské služby a dokonce že to může být z úplně, řekl bych, cizokrajné struktury," řekl Petr Nečas.Na nahrávce z roku 2007 lobbista hovoří se šéfem protiteroristického odboru BIS Janem Pavlíčkem. Mimo jiné spolu rozebírají také vzdělání tehdejšího šéfa BIS Jiřího Langa, který měl pouze bakalářské vzdělání, což mu k výkonu vysoké funkce nestačilo.Předseda vlády rovněž odsoudil fakt, že média zveřejnila jméno a příjmení šéfa protiteroristického odboru "Je to přešlap a to by se v médiích nemělo stát. To je prostě hrubá chyba," komentoval uvedení jména Nečas."Můžu ujistit, že v této chvíli služba nemá žádný poznatek, ani informaci, že by někdo z našich zpravodajských důstojníků pracoval ve svůj prospěch, nebo prospěch jiných osob proti bezpečnosti, nebo ekonomickým zájmů státu, porušoval zákony, přísahu a interní předpisy služby. Samozřejmě se celým příběhem budeme zabývat, já v této chvíli ale nemám k dispozici nějaké další ověřené kontexty, které by vedly k fundovanému vyjádření. Co ale mám, je velmi silný pocit, že jde v těchto dnech o frontální útok na BIS," uvedl pro Mediafax už dříve mluvčí BIS Jan Šubert.Nečas v nedělních Otázkách Václava Moravce také vyzdvihl to, že BIS dosahuje velmi dobrých výsledků v oblasti boje proti zahraničním špionážním službám a proti mezinárodnímu terorismu.
Související
BIS zasáhla proti ruské stínové flotile. Rogač je nově na sankčním seznamu
Policie zadržela Číňana podezřelého ze špionáže. Měl sbírat informace k vydírání politiků
Aktuálně se děje
před 32 minutami
WHO: Na palubě lodi MV Hondius mohlo dojít k vzácnému přenosu hantaviru z člověka na člověka
před 1 hodinou
V Moskvě budou čekat Putin a Lukašenko. Fico stále plánuje cestu do Ruska
před 2 hodinami
Došlo na slova vědců. Zesláblý keporkak Timmy zřejmě uhynul
před 2 hodinami
Hegseth: Cesta Hormuzským průlivem je volná. Írán se ztrapnil a uchýlil k mezinárodnímu vydírání
před 3 hodinami
Další nakažení hantavirem na MV Hondius. Přístav výletní lodi zakázal zakotvit, cestující na břeh nesmí
před 4 hodinami
Oznámení nových Trumpových cel zahýbalo Evropou. Od lídrů přišla rázná reakce
před 5 hodinami
Vypíná internet, zavádí příměří. Jak se Rusko chystá na oslavy Dne vítězství?
před 5 hodinami
Projekt Svoboda očima expertů: Pochybují, že USA mají dostatek kapacit
před 6 hodinami
Nebezpečné počasí v Česku. Kromě požárů hrozí i bouřky, mohou být silné
před 6 hodinami
Rusko zřejmě kvůli oslavám Dne vítězství vypnulo v Moskvě a Petrohradu internet
před 7 hodinami
Ještě jsme ani nezačali, varuje Írán USA. Trump hrozí vymazáním z povrchu zemského
před 8 hodinami
Krátkodobé příměří na Ukrajině. Po Putinovi rozhodl i Zelenskyj
před 8 hodinami
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Trump zmínil palbu na lodě, Írán reaguje
před 9 hodinami
Hasiči dostali požár v Českém Švýcarsku pod kontrolu. Zásah pokračuje
před 11 hodinami
Předpověď počasí: Co přinese další prodloužený víkend?
včera
Do davu lidí v německém Lipsku vjelo auto. Na místě byli mrtví a zranění
včera
Moskva je před oslavami Dne vítězství každou noc pod ukrajinským útokem
včera
Kdo otrávil dětskou výživu? Podezřelým je rodák ze Slovenska, mohlo jít o osobní mstu
včera
CNN: Putin čelí rostoucí paranoie. Chorobně se bojí atentátu
včera
Tři mrtví, další mohou následovat. Co jsou hantaviry, které ohrožují cestující na výletní lodi?
Podezření na propuknutí nákazy hantavirem na výletní lodi MV Hondius uprostřed Atlantského oceánu si vyžádalo již tři oběti. Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí potvrdila úmrtí tří cestujících a jeden další potvrzený případ, přičemž nejméně jeden člověk zůstává v kritickém stavu v intenzivní péči v Jihoafrické republice. Úřady aktuálně prověřují dalších pět podezřelých případů mezi pasažéry.
Zdroj: Libor Novák