Praha - Suverenita v pondělí podala sérii trestních oznámení na ministra financí Miroslava Kalouska z TOP 09, poslance Petra Tluchoře z ODS, poslankyni Kristýnu Kočí a další lidi. Novináře o tom za stranu informovala její předsedkyně Jana Bobošíková.
Trestní oznámení dostala do rukou Služba pro odhalování korupce a finanční kriminality Policie ČR. Suverenita podezírá všechny jmenované osoby z podplácení, přijímání úplatků a krácení daně."Trestní oznámení vychází z rozsudku nad poslanci Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou, který vynesl soudce Obvodního soudu pro Prahu 5 Jan Šott v pátek. Soudce při zdůvodnění rozsudku doložil přípravu zaplaceného puče ve vládní straně Věci Veřejné z tzv. 'protikorupční' koalice Petra Nečase. Z nahrávek, které byly soudem uznány jako relevantní důkazy, vyplývá, že puč mohl být zvenčí objednán u poslankyně Kočí ministrem Kalouskem z TOP 09 a poslancem Tluchořem z ODS. Ze soudem uznaných nahrávek dále vyplývá, že za provedení puče byla slíbena odměna ve výši stovek milionů korun," popsala důvody Bobošíková.Dodala, že věří, že se policie nenechá odbýt výroky o bájné lhavosti na adresu poslankyně Kočí, kterými se ministr financí Kalousek snaží zlehčovat podezření z korupce, a že celou věc důkladně prošetří."Pokud budou orgány činné v trestním řízení důsledné, je tu jistá naděje, že se dozvíme, kdo manipuluje jednotlivými politickými stranami, kdo manipuluje veřejným míněním a kam tečou miliardy z předražených státních zakázek," dodala.Fakta, zveřejněná u soudu, podle ní vyvolávají obavy z ohrožení demokracie v Česku. "Zavdávají důvod si myslet, že politický systém je u nás budován na korupci a zločinech, nikoliv na volné soutěži politických stran, respektujících základní demokratické principy. Pokud by se takové skutečnosti prokázaly, je na místě uvažovat o zrušení současných koaličních politických stran," doplnila Bobošíková.Strana chce, aby orgány činné v trestním řízení vyšetřily, kdo chystal puč ve straně Věci Veřejné, kdo poskytl zmiňované stamiliony korun, odkud tyto peníze pocházely, zda byly získány v souladu se zákonem a zda byly řádně přiznány a zdaněny.
Související
KOMENTÁŘ: Směřujeme k federální EU?
Rath volá po „bruselské“ defenestraci, po boku stojí Huml. Staré tváře mění pro eurovolby kabát
Aktuálně se děje
včera
USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump
včera
Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny
včera
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
včera
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
včera
Konec nadvlády republikánů? Americkou politiku čekají příští rok významné změny, predikuje Pelosiová
včera
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
včera
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
včera
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
včera
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
včera
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
včera
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
včera
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
včera
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
28. prosince 2025 21:50
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
28. prosince 2025 20:28
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno 28. prosince 2025 19:32
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
28. prosince 2025 19:09
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
28. prosince 2025 18:21
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
28. prosince 2025 17:36
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
28. prosince 2025 16:42
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
V oblasti kolem Záporožské jaderné elektrárny zavládlo příměří mezi ruskými a ukrajinskými vojáky. Během klidu zbraní dojde k opravám elektrického vedení, což povede ke zlepšení jaderné bezpečnosti, uvedla Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).
Zdroj: Lucie Podzimková