Praha - Pondělní jednání vedení občanských demokratů může zrušit podmínku, podle které musí Karolína Peake zaručit podporu stávající vládě vytvořením vlastního poslaneckého klubu s nejméně deseti členy. Agentuře Mediafax to před Úřadem vlády sdělil šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.
Grémium ODS ve čtvrtek informovalo předsedy regionálních sdružení strany, že řešením současné situace je pouze institucionální dohoda založená na spolupráci tří poslaneckých klubů. "Pokud by taková bezpečná většina nevznikla, je ODS připravena jít do předčasných voleb na konci června," shodlo se užší vedení ODS. Premiér Petr Nečas (ODS) zdůraznil, že jeho vláda se nemůže opírat ve sněmovně o hlasy několika volných radikálů.Karolína Peake v pondělí uvedla, že sehnala dostatek hlasů na podporu vlády v Poslanecké sněmovně. Se svými příznivci tvoří osmičlenný tým, jako devátý se podle ní připojil poslanec Milan Šťovíček, číslem deset má být podle serveru Aktuálně.cz poslanec Miroslav Petráň (oba VV). Podporu vládě při jejím stávajícím programovém prohlášení slibuje také někdejší člen ODS Michal Doktor, nikdo z nich ale neohlásil vstup k Peake do klubu.Předseda vlády chce pro podporu svého kabinetu v dolní komoře "bezpečnou většinu", což podle něj nejsou žádné "stojedničky nebo stodvojky". Takovou podmínku může Peake splnit, aniž by dala dohromady vlastní klub poslanců, jak si původně vymínila ODS. "Pan premiér má v ODS nejsilnější hlas, ale určitě to není hlas jediný. Na výkonné radě se budeme o této podmínce bavit," uvedl Stanjura.Občanských demokratů je ve sněmovně 51, zástupců TOP 09 a Starostů 41. S dalšími 11 lidmi podporujícími vládu, tedy osmičkou poslanců okolo Karolíny Peake, Milanem Štovíčkem, Miroslavem Petráněm a Michalem Doktorem, by měl kabinet v dolní komoře 103 hlasů.Mezi nimi je ale i Pavel Bém, který musel v ODS přerušit členství kvůli svým kontaktům s lobbistou Romanem Janouškem. Nebo Petr Tluchoř a Ivan Fuksa (oba ODS), které Nečas nechal odejít z funkcí šéfa poslanců a ministra zemědělství.Petr Nečas avizoval, že pokud nebude mít v pondělí k dispozici informaci o bezpečné většině pro svoji vládu ve sněmovně, nastoupí scénář předčasných voleb.
Související
Občanští demokraté udělali změny v poslaneckém klubu. Benda je přečkal
Exministr Lipavský uvažuje o vstupu do ODS
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Ruská armáda zahájila na Ukrajině rozsáhlou jarní ofenzívu
před 2 hodinami
Další podezření na únik informací: AfD může předávat citlivé dokumenty o Ukrajině Kremlu
před 3 hodinami
„Normální součást diplomatické praxe.“ Maďarsko je překvapeno, že s Lavrovem nekomunikují i další ministři
před 3 hodinami
Jednáme s Íránem, jsme na prahu dohody, prohlásil Trump. Lži a manipulace s ropnými trhy, reaguje Teherán
před 4 hodinami
Trump nutně potřebuje válku s Íránem ukončit. Nemá ale jak
před 6 hodinami
Počasí se o víkendu ochladí, místy bude pršet
včera
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
včera
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
včera
Trump: USA a Írán jednají o mírovém plánu, Modžtaba Chameneí je možná mrtvý
včera
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
včera
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
včera
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
včera
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
včera
Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas
včera
Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ
včera
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
včera
Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu
včera
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
včera
Politico: Budapešť funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí
včera
IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie
Situace na světových energetických trzích dosáhla kritického bodu a podle šéfa Mezinárodní energetické agentury (IEA) Fatiha Birola svými dopady překonává největší krize moderní historie. Současný konflikt v Íránu, doprovázený bombardováním a uzavřením strategického Hormuzského průlivu, v sobě kombinuje ničivou sílu obou ropných šoků ze 70. let i následků ruské invaze na Ukrajinu. Birol v pondělí v Canbeře varoval, že světoví lídři zpočátku podcenili hloubku problémů, které tato destabilizace přinese.
Zdroj: Libor Novák