Praha - Výsledky krajských voleb sice nepřinesli TOP 09 vítězství v žádném z krajů, avšak v některých zastupitelstvech zástupci této konzervativní strany usednou. Předseda strany Karel Schwarzenberg tak v sobotu při povolební tiskové konferenci uvedl, že výsledek nepředstavuje pro jeho stranu žádnou hrůzu.
Podle předsedy TOP 09 se ve výsledcích krajských a senátních voleb odrazilo, že je TOP 09 členem vládní koalice, která dělá nepopulární reformy. "Samozřejmě jsme také dělali chyby, o tom nebudu pochybovat," doplnil. Celkově však výsledek nevidí jako ryze špatný.
"Poprvé jsme se prosadili v krajských volbách a v řadě krajů jsme teď zastoupeni, to je poměrně dobrý výsledek. Naše strana se udržela a nespadla, jak někteří předpokládali, pod hranici volitelnosti. Naopak v některých krajích máme vynikající výsledky. Samozřejmě jsou to volby do krajských zastupitelství, tudíž mají výhodu ti, kteří už v zastupitelství jsou a můžou ukázat výsledky své práce. My, bohužel, jsme tam ještě nebyli. Není to pro nás sláva, není to hrůza, budeme pokračovat a doufám, že v příštích volbách uspějeme," zhodnotil výsledky voleb Schwarzenberg.
TOP 09 před volbami avizovala, že v případě voleb do Senátu si dali za cíl, obhájit tři senátorská křesla. Do druhého kola však postoupili pouze dva jejich zástupci v Benešově a Českých Budějovicích. Místopředseda strany Miroslav Kalousek následně uvedl, že TOP 09 udělá maximum pro to, aby alespoň tito dva kandidáti uspěli. Kalousek také okomentoval výborný výsledek komunistů, kteří uspěli v řadě krajů. "Podíváte-li se, jak dopadli jednotlivé parlamentní strany, tak doopravdy z parlamentních stran se dnes bude slavit pouze v ulici Politických vězňů. Kdo však jistě slavit nebude, budou ti političtí vězni," uvedl Kalousek na adresu komunistů a volební štáb TOP 09 pobaveně zašuměl.
Nepříliš přesvědčivý výsledek však na personální složení vedení strany zřejmě žádný výrazný vliv mít nebude. "Já jsem si před rokem dovolil říci, že pokud v krajských volbách 'výrazně neuspějeme', tak samozřejmě centrální vedení oslabí. Výrazný neúspěch to není," dodal Kalousek. Podle předsedy strany Schwarzenberga nebude mít negativní vliv ani na spolupráci TOP 09 s hnutím Starostů.
Související
Rakousko se rozloučilo s Karelem Schwarzenbergem
Události Petra Nutila: Pohřeb Karla Schwarzenberga a zavedení korespondenční volby
Karel Schwarzenberg , top 09 , Volby 2012
Aktuálně se děje
před 6 minutami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí.
Zdroj: Jan Hrabě