Praha - Odvolací jednání v kauze harvardských fondů začalo v pondělí ráno před Vrchním soudem v Praze. Viktoru Koženému a Borisi Vostrému hrozí za podvod až desetileté vězení, ke kterému byli odsouzeni městským soudem.
Koženého a Vostrého poslal před dvěma lety Městský soud v Praze na deset let do vězení za podvod, odvolací jednání nyní projednává vrchní soud.
Zakladatel harvardských fondů Kožený je obžalován z toho, že na základě plné moci od těchto fondů uskutečnil velké množství nevýhodných transakcí s akciemi společností SPT Telecom, Sklo Union Teplice a Spolana. Škoda podle soudu přesáhla devět miliard korun. Kožený má navíc zaplatit takřka dvě miliardy na úrocích z prodlení.
Kožený byl odsouzen za transakce před červencem 1997, kdy začal v Česku platit nový obchodní zákoník. Ten zrušil možnost přeměny investičních fondů na akciové společnosti, které by pak nepodléhaly tak přísnému dozoru jako fondy. Tehdejší harvardské fondy se proto do konce června 1997 rychle změnily na akciové společnosti a poté se se společností Sklo Union Teplice sloučily do Harvardského průmyslového holdingu (HPH). Akcie firem, které holding vlastnil, byly převedeny na kyperské firmy, které ovládal Kožený.
HPH za ně nezískal peníze, ale neobchodovatelné akcie kyperské firmy Daventree Resources, o jejíchž aktivitách bylo těžké získat jakékoliv informace. Kožený se již několik let nachází v zahraničí, o jeho vydání usiluje nejen Česká republika, ale také USA. Vostrý se před českými úřady skrývá v Belize. Rozsudek vynese soud ve čtvrtek.
Související
Podvod století? Privatizace v 90. letech dodnes budí vášně, kritice často čelí Zeman
Ekonomičtí zm*di? Já se Zemanem souhlasím, A mám pro něj jeden návrh, spustil Čunek
Aktuálně se děje
před 59 minutami
Trump prohlásil, že se dnes setká v Davosu se Zelenským. Ten tam ale vůbec není, potkat se tak mají zítra
před 2 hodinami
Grónsko není Island, Spojeným státům nikdy nepatřilo. Trumpův projev byl plný chyb a hoaxů
před 3 hodinami
Trump navrhuje, aby jeho Rada míru nahradila OSN. Jmenoval se neodvolatelným předsedou
před 4 hodinami
Válka na Ukrajině se USA netýká, dal najevo Trump. Nemáme s ní nic společného, co z ní USA získaly, zeptal se
před 4 hodinami
Chceme okamžité jednání o koupi „kusu ledu“. Odmítněte a budeme si to pamatovat, řekl Trump v Davosu
před 5 hodinami
Trump v Davosu: Evropa se neubírá správným směrem. Ničí ji migrace a lídři nedělají nic, aby úpadek zastavili
před 5 hodinami
USA dávají najevo, že jsou ochotny jednat tvrdě. Zásah v Latinské Americe ale může povzbudit Čínu a Rusko, říká Řepa
před 6 hodinami
Češi více investují do bezpečnosti a estetiky bydlení. Moderní vchodové dveře do domu jsou toho důkazem
před 6 hodinami
Evropa by měla být Trumpovi vděčná, prohlásil v Davosu Rutte
před 7 hodinami
Nejprestižnější skupina v historii, říká Trump o Radě míru. Kdo do ní už vstoupil?
před 7 hodinami
Evropská unie pozastavila schvalování klíčové obchodní dohody s USA. Británie hrozí Trumpovi odvetnými cly
před 8 hodinami
Doba lichocení Trumpovi definitivně skončila. Evropa musí odpovědět silou, vyzval bývalý šéf NATO
před 9 hodinami
Do Davosu dorazil nečekaný dopis. Stovky milionářů a miliardářů požadují vyšší zdanění superbohatých
před 10 hodinami
Bessent dorazil do Davosu. Seďte a čekejte na Trumpa, vmetl evropským lídrům
před 11 hodinami
Může Trump skutečně získat Grónsko? Cesta k akvizici je mnohem složitější, než se zdá, ve hře jsou i jiné možnosti
před 11 hodinami
Letadlo s Trumpem mířící do Davosu se kvůli poruše muselo vrátit
před 13 hodinami
Výhled počasí na příští týden. Zima se otěží nepustí
včera
Policie odhalila detaily případu, který se má týkat zápasníka Vémoly
včera
Reshtenko se postaral o první krasobruslařskou medaili pro Česko z ME po 13 letech
včera
Polární záře podruhé. Šance je i dnes, upozornili meteorologové
Pozoruhodný pohled na noční oblohu se lidem v Česku naskytl už v noci na úterý. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) je však šance na polární záři po víkendové sluneční erupci i dnes.
Zdroj: Jan Hrabě