Naprostý euro-hujerismus Sobotkovců!

Praha – Projekt bankovní unie, která by mohla vést k vyřešení ekonomických problémů Evropské unie, má v České republice příznivce i zaryté odpůrce. Pro návrh vystupují politici sociální demokracie, zatímco ODS je kritická. Přestože poslanec VV Vít Bárta prahne po pádu vlády, souhlasí s tvrzením Nečase a spol., že bankovní unie by pro nás nebyla přínosem.

V minulém týdnu jednala sněmovna o návrhu Evropského parlamentu, který by zavedl centrální dohled nad evropskými bankami. Bárta popisuje toto řešení následovně: „rýsuje-li se nějaký problém, zaplaťme ho společně."

Nápad na vznik bankovní unie označuje za bankovní socialismus, kdy chyby jedné banky zaplatí všichni. „Je třeba neustále opakovat, že zavedení jednotného evropského dozoru by bylo pro ČR krajně nevýhodné, jelikož Česká republika má zdravý bankovní sektor," uvádí.

Podle Bárty se české banky chovají na rozdíl od západních zodpovědně a neměli ani zásadní problémy během nejhlubší ekonomické krize. Za dobrý stav českého bankovnictví může Česká národní banka, která zvládá precizně roli národního regulátora a brání sektor i národní zájmy.

„Jakákoli ztráta či převedení dohledové pravomoci do rukou někoho, kdo nehájí české zájmy, by bylo v mnoha důsledcích fatální. V neposlední řadě by Bankovní unií mohly být postiženy úspory českých občanů. Zavedení Bankovní unie je dobrým a užitečným nápadem spíše pro jižní křídlo eurozóny, které se zmítá v problémech a musí se čas od času sanovat, ale nikoli pro nás," myslí si Bárta.

Nesouhlasí proto s poslanci sociální demokracie, kteří se vyjádřili pro bankovní unii. Jejich jednání ve vztahu k Evropské unii označuje za slepý euro-hujerismus a kritizuje, že ČSSD podporuje vše, co si Evropská unie usmyslí.

Související

Vít Bárta

Exministr Bárta definitivně osvobozen. Šéf žalobců nepodal dovolání

Osvobození bývalého předsedy Věcí veřejných Víta Bárty a někdejšího zpravodajce Jana Petržílka v kauze vynesení odposlechů z Bezpečnostní informační služby (BIS) je definitivní. Nejvyšší státní zástupce nepodal dovolání k Nejvyššímu soudu, sdělil ČTK mluvčí zastupitelství Petr Malý. V medializovaných odposleších se tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) a lobbista Roman Janoušek oslovovali "Mazánku" a "Kolibříku".

Více souvisejících

Vít Bárta Bankovní unie ČSSD

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Stadion Realu Madrid

Trnitá cesta k přestupu do Realu Madrid je u konce. Mbappé se podle médií upsal Bílému baletu

Několik posledních let se neustále spekulovalo o možném odchodu francouzského útočníka Kyliana Mbappého z Paris Saint Germain do Realu Madrid. Naposledy se o tom začalo zase mluvit minulý týden a nyní má být podle médií transfer prakticky domluven. Uskuteční se až po skončení právě probíhající sezóny 2023/24, kdy mu končí smlouva s aktuálním pařížským zaměstnavatelem a stane se tak volným hráčem.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

Počasí: Meteorologové naznačili, kdy a jak ustane povodňová hrozba

Meteorologové v sobotu upřesnili platnou výstrahu před povodňovými jevy, nově se týká menší oblasti. Hladiny řek by navíc během víkendu měly klesnout pod úroveň prvního stupně povodňové aktivity. Varování před vydatnými srážkami už neplatí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy