Praha - Poslanec Radim Fiala ukončil své členství v Občanské demokratické straně. Agentuře Mediafax to potvrdil ve středu prostřednictvím SMS zprávy. Koalici tak zbylo 99 hlasů.
Fialův krok dosvědčili také mluvčí ODS Tomáš Bartovský a předseda oblastního sdružení strany Martin Novotný z Olomouce. "Co vím, dnes pan Fiala doručil své vystoupení z řad ODS písemně do Olomouce. K důvodům nemohu nic říci, protože jsem ten formulář neviděl. Reakce strany bude otázkou dalších dní, a především jednání poslaneckého klubu, který se sejde v úterý," uvedl ve středu Bartovský.
Martin Novotný ve čtrnáct hodin ještě podrobnosti Fialova ukončení působení v ODS neznal. "Zatím jsem dostal jen SMS s touto informací, a to ani ne od Radima Fialy. Budu mu volat, aby se o důvodech dozvěděl," zmínil primátor Olomouce a předseda oblastního sdružení strany.
Fiala na odpoledním tiskovém brífinku vyjmenoval důvody, které ho k opuštění mateřské strany vedly. "Jsou to dlouhodobé neshody, které teď vyvrcholily zvyšováním daní. Pak to, že jsem nezaznamenal žádný náznak sebereflexe u vedení ODS na výsledky krajských a senátních voleb. A za třetí je to politika směrem k Evropské unii, já jsem pro Lisabonskou smlouvu nehlasoval a jsem celkově proti měnové a bankovní unii," vypočítal Fiala.
Své rozhodnutí nejprve konzultoval s premiérem a předsedou ODS Petrem Nečasem, dodal. "To bylo v úterý po jednání sněmovny. Pak jsem to oznámil předsedovi oblastního sdružení strany, pak Petru Tluchořovi a nakonec médiím," vyjmenoval.
Další z nespokojené šestice, poslanec Tomáš Úlehla, pro Mediafax uvedl, že Fialovo rozhodnutí chápe. "Já osobně o takovém kroku rozhodně neuvažuji, ale vnímám s pochopením důvody kolegy Radima Fialy. Zůstáváme ovšem nadále v poslanecké šestici," řekl ve středu Úlehla. To znamená, že Fiala nadále zůstane členem dolní parlamentní komory, pouze bez stranické příslušnosti."Rozhodnutí pana poslance Fialy opustit řady ODS beru na vědomí. Jakkoli na ně má plné právo, v současné situaci ho nelze považovat za nic jiného než útěk od vlastní politické odpovědnosti. Věřím však, že i jako nezařazený poslanec bude nadále podporovat program vládní koalice, pro který hlasoval v roce 2010," věří nicméně premiér Petr Nečas.
Radim Fiala je jeden ze šesti nespokojených poslanců ODS, kteří odmítají hlasovat pro konsolidační balíček a ohrožují tak koaliční dohody. Premiér Petr Nečas (ODS) jim nabízel kompromisní řešení, ale rebelující šestka na něj nepřistoupila. Sněmovna měla balíček projednávat ve středu, ale v úterý poslanci na návrh ODS přerušili zasedání do příštího úterý. Občanští demokraté chtějí totiž o balíčku hlasovat až po svém víkendovém volebním kongresu, kde bude Nečas obhajovat post předsedy strany.
Související
ODS chce vyhrát volby v Praze spolu s TOP 09. Primátorem má být Portlík
Primátorka Vaňková po volbách nebude pokračovat. Musela na několik operací
Aktuálně se děje
včera
Německo musí být do roku 2029 v bojové pohotovosti, hrozí válka s Ruskem, varoval tamní generál
včera
Státy NATO zvažují zásadní změnu. Chtějí udělit nejvyššímu veliteli pravomoc sestřelovat drony
včera
Tolik peněz, že je nemá šanci do konce života utratit. Elon Musk se stal prvním bilionářem na světě
včera
Chaos v mírových jednáních nebere konce. Írán popřel podpis dohody, Trump označil její podmínky za hoax
včera
Facebook a Instagram po celém světě kolabují. Postihl je rozsáhlý globální výpadek
včera
Bohaté státy Evropské unie se bouří. Chtějí razantní škrty
včera
Islámábádská dohoda je na spadnutí? Írán popřel, že by ji měl o víkendu podepsat
včera
Zahajovací zápas fotbalového MS zvládlo domácí Mexiko. JAR dohrávala o devíti lidech
včera
CNN: Dohoda USA s Íránem má jen prodloužit příměří a znovu otevřít Hormuzský průliv
včera
Ministryně pro místní rozvoj Mrázová byla napadena
včera
Musk se stane prvním dolarovým trilionářem na světě. SpaceX míří na burzu
včera
Kallasová se ostře ohradila proti zrušení svého úřadu. Tisícům zaměstnanců EU poslala rázný mail
včera
Zemřela princezna Bha. Budoucí thajská královna strávila poslední roky života v kómatu
včera
Ukrajinská armáda zničila při útoku na most desítky vojenských vozidel. Chce odstřihnout Rusko od Krymu
včera
Ukončili jsme válku s Íránem, prohlásil Trump. K žádné dohodě zatím nedošlo, reaguje Teherán
včera
Počasí bude i o víkendu deštivé. Dorazí i vítr
včera
Česko - Jižní Korea 1:2. Kapitán Krejčí skóroval, Korejci předvedli obrat
11. června 2026 21:03
Dnes v noci velmi tvrdě udeříme na Írán. Převezmeme ostrov Charg, pohrozil Trump. O hodinu později vše zrušil
11. června 2026 20:17
Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?
11. června 2026 19:45
Amerika zůstane bezbranná? Rakety bleskově dochází, Trumpa čeká ostrá debata se zbrojaři
Představitelé obranného průmyslu se připravují na schůzku s prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě, která by se měla uskutečnit koncem tohoto týdne. Podle zdrojů obeznámených s detaily jednání se očekává velmi ostrá debata, neboť ve Washingtonu sílí obavy z tenčících se zásob amerických raket.
Zdroj: Libor Novák