Komentář – Na kongresu ODS dnes panovala velmi nevraživá nálada mezi křídlem kolem rebelů v čele s Petrem Tluchořem a zbytek, tedy většinou strany. Byla tu však jedna viditelná výjimka, kterou byl Ivan Fuksa.
Fuksa, který je jedním z rebelů uvnitř ODS, vystoupil v projevu, který byl mírně řečeno překvapivý. Nabídl jasný kompromis, po kterém by podpořil daňový balíček. Ruku pro něj zvedne v případě, že bude zcela vypuštěno zvýšení DPH. Jasné, stručné a hlavně poměrně výhodné.
Jenže proč to Fuksa udělal? Mezi novináři se začalo mluvit o tom, že se Fuksa prořekl. S tímto kompromisem prý chtěli rebelové přijít ve chvíli, kdy by se kongres postavil za Petra Nečase, a Fuksa se jen prořekl. S tímto tvrzením by korespondoval fakt, že žádný jiný rebel podobný kompromis ani zdaleka nenaznačil.
Jenže zapomíná se na důležitý fakt. Fuksa získal nominaci na místopředsedu strany. Jeho projev tak mohl být veden zcela účelně a ostatní rebelové s ním tuto hru hrají. Plán rebelů může být následovný: Fuksa nabídne velmi výhodný kompromis a jeho projev bude nezvykle mírný. Zatímco zbytek rebelů bude nadále tvrdě stát za svým, on vstoupí do role moderátora diskuze mezi rebely a ODS. Kongres ODS nakonec kývne na Fuksův návrh, rebelové ho taktéž podpoří a Fuksa získá post místopředsedy. Jeho účast v předsednictvu by byla jakousi pojistkou návratu k ideálům strany. Tedy minimálně na oko.
Související
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
Martin Kuba po 22 letech opouští ODS, zakládá vlastní hnutí
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
před 1 hodinou
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
před 2 hodinami
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
před 4 hodinami
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
před 5 hodinami
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
před 6 hodinami
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
před 7 hodinami
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
před 8 hodinami
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
před 9 hodinami
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
před 10 hodinami
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 12 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 13 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
Slovenské úřady se poprvé vyjádřily k poškození lodi plující pod slovenskou vlajkou, kterou zasáhli Rusové při útoku na přístav v ukrajinské Oděse. Žádný diplomatický protest zatím do Moskvy nemíří. Bratislava pouze potvrdila, že se na plavidle nikomu nic nestalo.
Zdroj: Lucie Podzimková