Praha – Nově zvolený senátor a kandidát na prezidenta Tomio Okamura volá po změně. Apeluje, aby stát začal pomáhat obětem podvodů, lichvy a exekucí. Svojí kritiku současného stavu zveřejnil na svém blogu na iDnes.cz.
Exekuce se netýkají jen těch, kteří si půjčili, ale i těch, kteří byli jednoduše podvedeni například zfalšováním smlouvy, na kterou si posléze vzal podvodník auto na leasing, ztracením dokladů, na které pak někdo jiný jezdí načerno, či vnucením koupě aušusových hrnců za stotisíce. Nejčastějším případem však jsou půjčky, kdy si někdo půjčí desítky tisíc, ale kvůli neschopnosti včas splácet je mu nakonec dům za milion dán do dražby.
Takových případů je čím dál víc, Okamura proto volá po systémovém řešení. Problémy spatřuje ve špatné práci justice a exekutorů, ale i na druhé straně, u dlužníků. Ti kolikrát doplatili na svoji absolutní neznalost, kdy nejsou schopni řešit právní spor, a neschopnost uvažovat racionálně.
Podle Okamury není nutné měnit zákony, neboť je v platnosti paragraf občanského zákona: „neplatný je právní úkon, který svým obsahem nebo účelem odporuje zákonu nebo jej obchází anebo se příčí dobrým mravům." I platné rozsudky prokazatelně nespravedlivé, jsou z pohledu zákona neplatné. Dále připomíná paragraf trestního zákoníku označený jako lichva: „dopustí se jí pachatel, který zneužije něčí rozumové slabosti, tísně, nezkušenosti, lehkomyslnosti nebo něčího rozrušení k tomu, aby pachateli nebo jinému bylo poskytnuto nebo slíbeno plnění, jehož hodnota je k hodnotě vzájemného plnění v hrubém nepoměru."
„Paragrafy máme, ale... nějak nám to nefunguje. Takže přeci jen je třeba se v něčem posunout dál. V prvé řadě musíme systémově pomoci lidem, kteří se octnou v tíživé situaci a jsou obětí lichváře či zjevně neoprávněné či přemrštěné exekuce. Tady by myslím v prvé řadě pomohla bezplatná právní rada a pomoc. Třeba při sepsání odvolání, vylučovací žaloby a podobně. V drtivé většině jde o celkem jednoduché případy," uvádí Okamura.
Po prvních případech očekává Okamura pokles, protože podvodníci zjistí, že už to tolik nevynáší stejně jako exekutor. „A pochopitelně soudce by měl mít na paměti, že nelze vydat platební rozkaz na dluh, který dlužník neudělal. Nota bene jestliže už existuje rozsudek, kterým byl pravý dlužník a podvodník odsouzený za podvod. Službu, právní pomoc by mohly poskytovat například okresní odbory sociální péče. Ono se to totiž týká hlavně jich - rodina s dětmi, která přijde o střechu nad hlavou, je pak rázem jejich nový klient. A samozřejmě účinnější, než financovat následnou pomoc, je pádu na dno předcházet. Právo a spravedlnost je totiž ta nejzákladnější služba státu, kterou musí svým občanům poskytovat, a to bez rozdílu jejich majetku. A to u nás bohužel dobře nefunguje," dodává.
Související
Nepleťte do debaty o bezpečnosti neustále Rusko, perlil Okamura v televizi
Náměstek z SPD spojil Mináře s podezřelým z pardubického útoku. Okamura se možná bude omlouvat
Tomio Okamura , Exekuce , podvod
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Příští rok téměř 25 tisíc, o rok později až 27 tisíc. Jak v Česku poroste minimální mzda?
před 2 hodinami
Nastává zlatý věk Ameriky, prohlásil Trump při 250. výročí od vyhlášení nezávislosti
před 3 hodinami
Počasí: Příští týden bude ve znamení deště, o víkendu dorazí tropy
včera
Ukrajinská armáda provedla rozsáhlý útok na ropný terminál v Petrohradu
včera
Evropa musí převzít větší odpovědnost za svou obranu, řekl Pavel tureckému tisku
včera
EU uvalila sankce na vědce podezřelé z otravy Navalného
včera
Opět ho vypískají? Klempíř dorazil na festival do Varů, i když tvrdil, že nepřijede
včera
Jak skončí válka na Ukrajině? Z pěti možných scénářů zbyly poslední dvě varianty
včera
Fotbalové MS v ohrožení. Kvůli počasí se mohou rušit zápasy, teploty porostou na 46 stupňů
včera
USA praží žhavé počasí. Kvůli vedru se ruší oslavy Dne nezávislosti
včera
Stovky letadel, největší ohňostroj v historii. Trump na dnešek slibuje mohutné oslavy Dne nezávislosti
včera
Do ulic Erfurtu vyšly tisíce extremistů, blokují vstup na sjezd AfD
včera
Putin po mohutném bombardování Kyjeva nařídil pokračování masivních úderů proti Ukrajině
včera
Proč byl nedávný útok na Kyjv tak zničující?
včera
Rusko shání vojáky kde se dá. Nově posílá na frontu mladé studenty
včera
Výhled počasí na další červencový týden. Teploty porostou
3. července 2026 21:58
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
3. července 2026 21:00
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
3. července 2026 20:12
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
3. července 2026 19:27
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
Tragickou nehodou dvou nákladních vozidel na Havlíčkobrodsku se od čtvrtečního dopoledne zabývá policie. Oba řidiči nepřežili čelní střet, po kterém došlo k uzavření důležité silnice. Příčina nehody je předmětem vyšetřování.
Zdroj: Jan Hrabě