Praha – Místopředseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek se ostře pustil do dosluhujícího prezidenta Václava Kaluse kvůli církevním restitucím. Prezident se totiž rozhodl zákon jednoduše ignorovat, ani jej nevetuje ani nepodepíše.
„Tento postup je jednoznačně protiústavní. Čl. 62 Ústavy říká jasně, že prezident může buď vetovat, nebo podepsat. Žádná třetí možnost neexistuje. Nakonec už takto Ústavu porušil nejméně 10x. Oblíbená metoda Václava Klause, jak se vyhnout odpovědnosti nebo metoda jak se snažit nikoho si nenaštvat. Klaus nepodepíše zákon, protože je proti němu drtivá část veřejnosti, ale zároveň si nechce pohněvat svého přítele kardinála Duku. Prostě nejlépe je, líbit se všem," píše kriticky Zaorálek.
Jednání prezidenta považuje za čirý alibismus. Rozhodnutí popisuje Zaorálek jako málo slyšitelné a zbabělé ano. Navíc, mlčení obvykle znamená souhlas, ale strach jej vyslovit. A ještě ke všemu to, že Klaus nepodepíše zákon, neznamená, že nebude vyhlášen.
Zaorálek doufá, že příští prezident, který nahradí na Hradě Václava Klause již na počátku příštího roku, se bude řídit nejvyšším zákonem země, Ústavou ČR. V opačném případě jej bude moci Senát zažalovat.
Související
"Hanba by mě fackovala." Socdem už nejde zachránit, míní politoložka a někdejší členka Ostrá
Sociální demokraté se zničili. Strana už nedává žádný smysl, spolčení s komunisty je posledním hřebíčkem do rakve
Lubomír Zaorálek , Václav Klaus , církevní restituce
Aktuálně se děje
včera
Opilý strojvedoucí zapomínal otevírat dveře. Nadýchal přes dvě promile
včera
Pastrňák s největší pravděpodobností na MS hrát nebude. Rulík povolal sedm hráčů
včera
Princezna Eugenie bude trojnásobnou maminkou. Gratuloval jí i král
včera
Máme indicie, uvedla policie k lesnímu požáru v Českém Švýcarsku
včera
Juchelka si vybral nečekanou ombudsmanku. Jde o známou zpěvačku
včera
Babišova vláda schválila novou EET. Slibuje, že bude modernější
včera
Zemřel televizní revolucionář Ted Turner, zakladatel americké CNN
včera
Bouřky si opět vyžádaly varování. Hrozí až do půlnoci, upozornil ČHMÚ
včera
Macinka upřesnil, koho považuje za méněcenného
včera
Čína může USA pomoci znovuotevřít Hormuzský průliv. Nebude to ale zadarmo
včera
Vědci řeší novou záhadu. Objevili atmosféru na planetě, kde to teoreticky nemělo být možné
včera
Čtou knihy, na palubu chodí po jednom. Jak se žije cestujícím lodi MV Hondius pod hrozbou hantaviru?
včera
Bouřky se mohou vyskytnout i dnes, přiznali meteorologové
včera
Loď MV Hondius rozhádala celé Španělsko. Madrid ji povolil zakotvit na Kanárských ostrovech
včera
Babiš v otázce financování armády otočil. Závazek NATO chce letos splnit
včera
MV Hondius pluje k evropským břehům. Na palubu míří lékaři, Kanárské ostrovy lodi nedovolí zakotvit
včera
Platit se mu nechce. Pražská MHD marně vymáhá škodu po teroristovi z Kolumbie
včera
Trump znovu nepochopitelně kritizoval papeže. Rubio právě míří do Vatikánu
včera
Hasiči v Českém Švýcarsku splnili cíl a odvolávají vrtulníky. Zásah pokračuje
včera
Trump pozastavil Projekt Svoboda. Blokáda i mírová jednání pokračují
Americký prezident Donald Trump oznámil pozastavení Projektu Svoboda. Spojené státy tak podle jeho slov vyslyšely prosby několika zemí. Trump dodal, že nyní se má pracovat na dokončení mírové dohody s Íránem. Dal však najevo, že dohoda není stoprocentně jistá.
Zdroj: Lucie Podzimková