Praha - Zbyňka Stanjuru na pozici předsedy poslaneckého klubu ODS nahradí Marek Benda. Klub si ho zvolil v úterý dopoledne, dostal 33 hlasů z celkem 45, potvrdil Mediafaxu informovaný zdroj z občanských demokratů.
Stanjura předsednické křeslo vyměnil minulý týden za vedení resortu dopravy. Už ve chvíli, kdy premiér a předseda ODS Petr Nečas oznamoval Stanjurovu nominaci, zmínil, že grémium strany navrhuje na předsedu poslaneckého klubu právě Marka Bendu. "Je to zkušený člen předsednictva, účastní se všech klíčových jednání ve sněmovně, takže plynule zajistí kontinuity práce pana Stanjury, a také má moji plnou důvěru," zdůraznil tehdy premiér.
Jeho přání a doporučení grémia se naplnilo v úterý dopoledne, 33 z 45 členů poslaneckého klubu si ve svém čele přálo vidět Marka Bendu. "Vzhledem k personálním změnám ve vládě, které jsem učinil, tedy že se pan Zbyněk Stanjura stal ministrem dopravy, dnes zcela logicky rezignoval na post předsedy poslaneckého klubu. Na můj návrh a s podporou grémia byl zvolen pan poslanec Marek Benda, stávající předseda ústavně- právního výboru a místopředseda klubu. Na uvolněnou pozici místopředsedy byl zvolen Jan Bureš. Současně bude pan Benda rezignovat na předsednictví ústavně-právního výboru, aby se funkci předsedy poslaneckého klubu mohl plně věnovat, protože teď je i členem grémia," ozřejmil v úterý premiér Petr Nečas.
Benda, který v rámci ODS představuje konzervativnější křídlo, se do politiky zapojil 21. listopadu 1989, kdy byl jmenován do Koordinačního stávkového výboru studentů. O rok později spoluzakládal Křesťanskou demokratickou stranu (KDS), jejímž předsedou byl jeho otec Václav Benda, známý disident.
Brzy nato se Benda stal poslancem České národní rady, za koalici ODS a KDS svůj mandát obhájil i v roce 1992. Po roce 1993 se Česká národní rada přeměnila parlament a i sem se Bedna o tři léta později dostal coby poslanec. Toho roku došlo také ke sloučení KDS a ODS, jejímž členem Benda stále je.
Jedná se o ostříleného poslance, uspěl i ve volbách v roce 1998, 2006 a 2010. V tomto volebním období zasedá například v ústavně právním nebo mandátovém a imunitním výboru.
Bendovo jméno je spojeno s tzv. náhubkovým zákonem, který předložil roku 2008 a neumožňuje zveřejnění policejních odposlechů bez souhlasu odposlouchávané osoby. Šéfredaktoři některých českých médií se tehdy obrátili na Senát, protože se domnívali, že zákon v tomto znění omezuje svobodu tisku. Senát zákon vrátil do sněmovny, ale ta jej znovu odhlasovala v původním znění. Loni došlo ke zmírnění zákona, veřejný zájem má převahu nad právem na ochranu soukromí.
Marek Benda se narodil 10. listopadu 1968 v Praze, se svojí manželkou má čtyři děti.
Související
ODS uspořádala ideovou konferenci. Bouřlivě se řešila otázka přijetí eura
ODS chce vyhrát volby v Praze spolu s TOP 09. Primátorem má být Portlík
ODS , Marek Benda , Poslanecká sněmovna
Aktuálně se děje
včera
Na Klatovsku hoří les. Platí třetí stupeň poplachu
včera
Hradec si odváží z Norska senzační výhru, Jablonec duel plný zvratů v Chorvatsku nezvládl
včera
Česko chce zlepšit proočkovanost proti chřipce. Inspiraci bere ze zahraničí
včera
Hasiči budou mít nového šéfa. Vlček skončil po pěti letech v nejvyšší funkci
včera
Může to být nejhorší epidemie eboly v historii, varují experti z Afriky
včera
Ukončování reprezentačních kariér nebere konce. V národním týmu nebude pokračovat Zelený
včera
Policejní manévry na Klatovsku. Muž měl použít zbraň proti příbuzným
včera
Babiš jednal s černohorským premiérem o evropské integraci a obranné spolupráci
včera
Foldyna stále nesmí domů. Soud prodloužil předběžné opatření
včera
Nebezpečné počasí. Meteorologové varovali před požáry na dalších místech
včera
Babišova vláda chce změnit jednací řád. Premiér prý nedostane více pravomocí
včera
Sparta se na úvod boje o Ligu mistrů utká s Lyonem, pohárové soupeře znají i další české týmy
včera
Trump znovu pohrozil Íránu. Američané zasáhli a znehybnili tanker
včera
Čeští hasiči opět bojují s požárem ve Francii. Lidé museli být evakuováni
včera
Macinka zmínil nové informace v případu Čecha zadrženého v Číně
včera
Rusové zaútočili na ukrajinskou výstavu dronů. Zemřelo nejméně 10 lidí
včera
Počasí příští týden: Do Česka se vrátí tropy, vedra mohou být extrémní
24. července 2026 21:58
Ukrajinské drony soustavně devastují "ruský Amazon". Putin k útokům mlčí
24. července 2026 20:40
Peníze výměnou za reformy? Třetina zemí se bouří proti revolučnímu plánu EU
24. července 2026 19:27
Zelenskyj se příští týden sejde v Bílém domě s Trumpem
V Bílém domě se v úterý 28. července uskuteční klíčové jednání mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Zprávu podle webu Kyiv Post v pátek oficiálně potvrdil představitel americké administrativy pod podmínkou anonymity. Schůzka se odehraje v době, kdy se Washington snaží vystupovat v roli hlavního vyjednávače a stupňuje svůj diplomacie zaměřený na ukončení ruské agrese vůči Ukrajině.
Zdroj: Libor Novák