Praha - Známá advokátka Klára Samková má pořádnou pifku na prezidenta Václava Klause kvůli vyhlášené amnestii. A uvažuje o trestním oznámení za rozvracení republiky.
Po internetu se šíří výzva, aby se poslanci a senátoři pochlapili a obvinili Václava Klause za amnestii z vlastizrady. Iniciativa přišla advokátce Kláře Samkové nejdřív jako dobrý vtip, ale nyní se jí zdá, že na tom něco bude.
"Čím víc o tom uvažuji, tím víc mi celá věc připadá závažná. Součástí demokracie je totiž i právní pořádek a takováhle jeho demontáž je v podstatě i rozebráním demokratických principů," nebere si servítky Samková.
A dodává, že lepší než vlastizrada by na tuto situaci lépe pasovalo rozvracení republiky.
"Je to samozřejmě hodně široký výklad, ale myslím, že i nepřímý úmysl by se vystopovat dal, protože vyhlášením amnestie se překazilo vyšetřování a potrestání řady lidí, kteří ČR uškodili," uvažuje advokátka.
Bližší pohled by si prý zasloužily i Klausovy milosti, které podle Samkové až podezřele často mířily do řad ekonomických kriminálníků."Vymahatelnost práva nebo rovnost před zákony jsou zcela zásadní věci, které amnestie pošlapala. A to, co mi nejdřív připadalo jako populistický krok pana Klause, se s odstupem zdá stále víc jako dlouho připravovaný a promyšlený krok," dumá Samková.Přiznává, že právní argumenty pro případné obvinění zatím pohromadě nemá, ale připouští, že se na jejich sběr nejspíš brzy vrhne a možná nakonec sepíše i tu žalobu z vlastizrady.
Podle paragrafu 310 trestního zákoníku by v případě odsouzení Klausovi hrozilo až 12leté vězení. Ale může být prezident takto odsouzený?
Související
Tanečky kolem Turka. Exprezident Klaus nechápe, co se děje
Zeman ještě není fit. Na Pražském hradě bude v úterý chybět
Václav Klaus , amnestie , Klara Samkova
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Opilý strojvedoucí zapomínal otevírat dveře. Nadýchal přes dvě promile
před 1 hodinou
Pastrňák s největší pravděpodobností na MS hrát nebude. Rulík povolal sedm hráčů
před 2 hodinami
Princezna Eugenie bude trojnásobnou maminkou. Gratuloval jí i král
před 3 hodinami
Máme indicie, uvedla policie k lesnímu požáru v Českém Švýcarsku
před 3 hodinami
Juchelka si vybral nečekanou ombudsmanku. Jde o známou zpěvačku
před 4 hodinami
Babišova vláda schválila novou EET. Slibuje, že bude modernější
před 5 hodinami
Zemřel televizní revolucionář Ted Turner, zakladatel americké CNN
před 5 hodinami
Bouřky si opět vyžádaly varování. Hrozí až do půlnoci, upozornil ČHMÚ
před 6 hodinami
Macinka upřesnil, koho považuje za méněcenného
před 7 hodinami
Čína může USA pomoci znovuotevřít Hormuzský průliv. Nebude to ale zadarmo
před 8 hodinami
Vědci řeší novou záhadu. Objevili atmosféru na planetě, kde to teoreticky nemělo být možné
před 8 hodinami
Čtou knihy, na palubu chodí po jednom. Jak se žije cestujícím lodi MV Hondius pod hrozbou hantaviru?
před 9 hodinami
Bouřky se mohou vyskytnout i dnes, přiznali meteorologové
před 9 hodinami
Loď MV Hondius rozhádala celé Španělsko. Madrid ji povolil zakotvit na Kanárských ostrovech
před 10 hodinami
Babiš v otázce financování armády otočil. Závazek NATO chce letos splnit
před 11 hodinami
MV Hondius pluje k evropským břehům. Na palubu míří lékaři, Kanárské ostrovy lodi nedovolí zakotvit
před 11 hodinami
Platit se mu nechce. Pražská MHD marně vymáhá škodu po teroristovi z Kolumbie
před 12 hodinami
Trump znovu nepochopitelně kritizoval papeže. Rubio právě míří do Vatikánu
před 13 hodinami
Hasiči v Českém Švýcarsku splnili cíl a odvolávají vrtulníky. Zásah pokračuje
před 13 hodinami
Trump pozastavil Projekt Svoboda. Blokáda i mírová jednání pokračují
Americký prezident Donald Trump oznámil pozastavení Projektu Svoboda. Spojené státy tak podle jeho slov vyslyšely prosby několika zemí. Trump dodal, že nyní se má pracovat na dokončení mírové dohody s Íránem. Dal však najevo, že dohoda není stoprocentně jistá.
Zdroj: Lucie Podzimková