Ostrava - Předvolební průzkum agentury ppm factum, podle něhož zatím většina voličů těsně preferuje na post prezidenta Miloše Zemana (SPOZ), jeho protikandidáta Karla Schwarzenberga (TOP 09) nepřekvapil.
"Uvidíme, jak to dopadne. Předpokládám, že prozatím má Miloš Zeman většinu, neboť se za něho postavila ČSSD a tak jasně se pro něho vyslovila KSČM," uvedl Schwarzenberg.
Podle prvního výzkumu před druhým kolem prezidentských voleb vede Miloš Zeman s náskokem sedmi procentních bodů před svým soupeřem Karlem Schwarzenbergem. Průzkum v pátek zveřejnila agentura PPM Factum.
Zemana by volilo 53,7 procenta voličů a Schwarzenberga 46,3 procenta.
Schwarzenberg dále dodal, že doufá, že opravdoví sociální demokraté pochopí, že Zeman není sociálně demokratický politik. "Víme, že je to pokračovatel Václava Klause. Jiří Dienstbier to bylo něco jiného, to byl opravdový sociální demokrat," řekl včera v Ostravě Schwarzenberg.
"Teď se jeví, že oproti tomu, co Miloš Zeman tvrdil, že jde o ideologický střet, že jde o střet pravice a levice, ne o to nejde. Jde o to, jestli systém Václava Klause, který vyvrcholil teď tou amnestií všech bývalých lumpů, bude pokračovat a za to ručí Miloš Zeman," uvedl Schwarzenberg, který Zemana označil za Klausova spoluhráče.
Dnes v Olomouci Schwarzenberg ještě přitvrdil. Řekl, že protikandidát Miloš Zeman s dosavadním prezidentem Václavem Klausem tvoří jednu mocenskou skupinu. Označil to za podvod na českých voličích. Reagoval tak na dění kolem jeho výroků týkajících se poválečné historie. Jeho citáty prý byly zmanipulovány.
Schwarzenberg nedávno uvedl, že poválečný odsun Němců z Československa by byl z dnešního pohledu posuzován jako porušení lidských práv a že někdejší vláda včetně prezidenta Edvarda Beneše by se za to ocitla před soudem Haagu. Zároveň však zdůraznil, že rozhodně nezpochybňuje poválečné uspořádání.
Ostrá reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Mluvčí Zemanova štábu Hana Burianová prohlásila: "Je to poměrně troufalý výrok od člověka, který je úzce spjat se současným ministrem financí Miroslavem Kalouskem, který je jeho místopředsedou v politické straně TOP 09, a který v podstatě celé jednání pana Schwarzenberga, za zády s podnikateli Zdeňkem Bakalou a Richardem Hávou, řídí."
Z aktuálního předvolebního výzkumu také vyplývá, že týden před 2. kolem přímé volby prezidenta by se voleb zúčastnilo 62,5 % oprávněných voličů, což signalizuje přibližně stejně vysokou volební účast jako v prvním kole prezidentské volby i ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2010.
O své volbě je definitivně rozhodnuta jen zhruba polovina občanů, kteří hodlají volit (54 %).
Související
Motoristé a SPD se nebrání společnému prezidentskému kandidátovi
Pavel připustil, že bude uvažovat o další prezidentské kandidatuře
prezident čr , Karel Schwarzenberg , Miloš Zeman
Aktuálně se děje
včera
Experti: Rusko bude schopno pokračovat v invazi po celý rok 2026. Hrozba pro Evropu narůstá
včera
Nemáte odvahu přiznat, že jste selhali. Žádná velmoc nemůže vyhrát válku proti realitě, vzkázal Macinka Lavrovovi
včera
Jak nám sportovci zase jednou dali důvod tomu, proč má olympiáda i v dnešním světě smysl
včera
Británie a Francie plánovaly vyzbrojit Ukrajinu jadernou bombou, prohlásil bez důkazů Putin
včera
Zelenskyj pozval Trumpa na návštěvu Ukrajiny
včera
Čtyři roky války na Ukrajině otřásly celým světem. Mezi Ukrajinci sílí vyčerpání a pocit, že zůstali sami
včera
VIDEO: Zelenskyj světu na výročí války poprvé ukázal svůj bunkr
včera
Belgie se po ostré hádce snaží narovnat vztahy s USA
včera
Řehka označil Rusko za největší hrozbu: Politika Kremlu směřuje k rozvratu světového řádu
včera
Fico se přidal na stranu Ruska, tvrdí SaS. Podala na něj trestní oznámení za vlastizradu
včera
Peskov k výročí invaze: Západ se snaží Rusko rozdrtit, válka sjednotila zemi
včera
Počasí se má uklidňovat. Povodňová hrozba vyvrcholí ještě dnes
včera
Trump plánuje nově zavedená cla ještě navýšit
včera
Ve válce padlo 55 tisíc ukrajinských vojáků, prohlásil Zelenskyj. Na ruské straně jsou ztráty vyšší, spočítala BBC
včera
Od trpělivé diplomacie až po svržení íránského režimu. Jaké možnosti má Trump na stole?
včera
CNN: Ruská bezohlednost Evropu nevede k masivní akci. Čeká, že se agresor jednou zastaví sám
včera
Začala platit nová Trumpova plošná cla. Evropa nevylučuje odvetu
včera
Počasí přinese do Česka o víkendu pravý nádech jara
23. února 2026 21:14
Británií otřásá další zatčení. Policie kvůli Epsteinovým spisům zadržela exministra Mandelsona
23. února 2026 20:04
Státy, které USA zneužívaly, budou čelit mnohem vyšším clům, prohlásil Trump. EU zastavuje ratifikaci dohody
Americký prezident Donald Trump i přes nedávné soudní komplikace dál stupňuje svou obchodní válku a ohlásil zavedení nových patnáctiprocentních globálních cel. Tento krok přichází bezprostředně poté, co Nejvyšší soud označil jeho předchozí nouzová cla za nezákonná. Federální úřad celní a hraniční ochrany potvrdil, že sběr těchto zneplatněných poplatků bude ukončen dnes po půlnoci východoamerického času.
Zdroj: Libor Novák