Praha - Česko podporuje plnoprávné členství Turecka v Evropské unii, prohlásil během pondělního setkání s tureckým předsedou vlády Recepu Tayyipu Erdoganem premiér Petr Nečas (ODS). Podmínkou je ale úspěšné splnění přístupových podmínek ze strany Turecka, dodal Nečas.
Oba předsedové vlád spolu jednali také o obchodu, investicích a energetice. Právě v energetické spolupráci by měly obě země podepsat memoranda o strategickém partnerství.
Premiéři se zavázali k podpoře společného obchodu, vzájemné turistiky nebo k výměnným pobytům studentů a specialistů. Oba předsedové vlád podepsali prohlášení o vzájemné spolupráci na bázi kulturních center.
Erdogan si postěžoval, že jeho země "stojí před branami EU" už přes padesát let a je to podle jeho slov "neodpustitelné". Ke splnění podmínek se omezil na konstatování, že jeho země s tím počítá, ovšem ani členské státy unie všechna kritéria EU často nesplňují.
Praha turecké ambice na vstup podporuje, v unii se ale o možném postavení Turecka diskutuje a zvažuje se, zda by nebylo vhodnější muslimské zemi nabídnout spíše privilegované partnerství. Tomu je nakloněné například Německo.
Turecký premiér se sejde také se šéfy obou komor parlamentu. Řešit budou zapojení českých vojáků do ochrany tureckých hranic před hrozbou útoku ze Sýrie.
V Turecku začala minulý týden oficiálně mise čtyř českých armádních specialistů, posílili alianční protivzdušnou obranu na turecko-syrské hranici. Jejich hlavním úkolem je zajišťovat přenos dat. V Turecku by měli spojaři být nejmíň tři až čtyři měsíce.
O posílení alianční protivzdušné obrany hranice rozhodla Severoatlantická rada kvůli situaci v Sýrii, kde spolu bojují prorežimní síly Bašára Asada s protivládními povstalci.
Související
Nečas, Nagyová a Boček jsou vinní v kauze trafik pro poslance ODS, rozhodl soud
Expremiéru Nečasovi hrozí další podmínka. Od razie na vládě uplyne 10 let
Petr Nečas , Turecko , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Británií otřásá další zatčení. Policie kvůli Epsteinovým spisům zadržela exministra Mandelsona
před 3 hodinami
Státy, které USA zneužívaly, budou čelit mnohem vyšším clům, prohlásil Trump. EU zastavuje ratifikaci dohody
před 4 hodinami
Kde se zaseklo jednání o míru? Z dvacetibodového plánu zbývá dořešit poslední tři body, řekl Sybiha
před 6 hodinami
Extrémní počasí dostalo zelenou. Trump udělal nejhorší krok za celou dobu svého prezidentství
před 8 hodinami
Mexiko v plamenech. Nevycházejte z domu, nabádají USA Američany. Varování kvůli nepokojům vydalo i Česko
před 8 hodinami
Zalužnyj: Válka se změnila na robotickou zónu zabíjení. Bojiště představují robotické systémy, sítě senzorů a AI
před 9 hodinami
Pavel potvrdil, že zákon o státním rozpočtu vetovat nebude
před 10 hodinami
Hrozba obchodní války je zpět. EU netuší, jaká cla budou zítra platit
před 11 hodinami
Hořící barikády, přestřelky, blokády dálnic. Mexiko zachvátila vlna extrémního násilí
před 12 hodinami
Napětí mezi Washingtonem a Teheránem dosahuje kritického bodu. Obavy z války strmě rostou
před 13 hodinami
Igor Červený byl jmenován novým ministrem životního prostředí
před 13 hodinami
Ministr kultury Klempíř ráno v Praze havaroval
před 13 hodinami
„Drtí nás ceny potravin i účty za energie.“ Rusové stále více pociťují dopady války proti Ukrajině
před 14 hodinami
Rusko poslalo na Ukrajinu dva dny před výročím stovky raket a dronů
před 15 hodinami
Putin fakticky rozpoutal třetí světovou válku, nejde mu jen o Ukrajinu, prohlásil Zelenskyj
před 16 hodinami
Předpověď počasí do víkendu. Obrat k lepšímu přijde ve středu
včera
Neobyčejný případ pro kriminalisty. Policie objasnila únos na Náchodsku
včera
Anderssonová nedala na padesátce nikomu šanci, Švédky ovládly i curling. U-rampu zase Číňanky
včera
Podvodníci mají novou metodu, upozornila ČSSZ
včera
Američané gólem v prodloužení potvrdili nadvládu nad světovým hokejem i na olympiádě
Na závěr 25. her zimní olympiády se již tradičně pod pěti kruhy v zimním provedení konalo velké hokejové finále. Došlo v něm k očekávanému zámořskému souboji mezi Kanadou a USA, což se čekalo především díky účasti hráčů z kanadsko-americké NHL na těchto hrách. Celý turnaj nabídl skvělý hokej, možná ten nejlepší za posledních 12 let, a finále nezůstalo v tomto ohledu pozadu. Byl to zápas vyrovnaný natolik, že ho muselo rozhodnout až prodloužení. V něm se trefil Jack Hughes a potvrdil tak, že v tomto utkání byly Spojené státy přeci jenom o špetku lepší. Po posledním světovém šampionátu tak tedy vyhrávají i olympiádu a potvrzují svoji nadvládu nad světovým hokejem.
Zdroj: David Holub